Březnovým Páskem Vít Bureš

V sobotu 4. března se v již tradičních prostorách salonku Bowlingu Brno v Líšni uskutečnil další díl Bleskovek Zdeňka Páska. I tentokrát měl turnaj jiného vítěze (v únoru Ladislav Urbanec) a také tentokrát si přišli zahrát noví hráči. Tyto atributy činí tento podnik zajímavým a mohu jen konstatovat, že od svého počátku 5.9.2020 turnajem na Bowlingu Brno prošlo již 158 hráčů.

Výsledky naleznete na chess-results, fotografie na Zoneramě Břeti Eichlera.a přehrát si můžete také partie, zapsané Janem Kalendovským a jednotlivými hráči.

Hrací místnost salonku BB

V březnu si podobně jako v únoru přišlo zahrát pěkných 34 hráčů, čímž byla téměř naplněna propozicemi daná kapacita 36 účastníků. Hrálo se švýcarským způsobem na 13 kol tempem 2×3 minuty + 2 vteřiny / tah, které v hlasování zvítězilo nad klasickým 2x 5 minut v poměru 22 : 12.

Cenový fond

Výjimečně se nehrálo o věcné ceny věnované BB, které ale budou ve zvýšeném počtu příště. Zato byl navýšen finanční fond o 600 Kč, takže se hrálo o rovných 4.000 Kč (1.000-800-600-500-400-300-200-200) pro osm nejlepších a jednu věcnou cenu, kterou byla nová kniha brněnských autorů Jana Kalendovského a Zdeňka Závodného První mezinárodní šachový turnaj v Praze 1908.

Na úvod všichni účastníci uctili minutou ticha nedávno zesnulého Jirku Řehůřka, kamaráda, skvělého člověka a zakladatele zářijového rapid turnaje Pohár bystrcké radnice. Jeho 28. ročníku se ještě zúčastnil jako hráč. Jirko, budeš nám všem chybět!

Eylon Kon hraje černými proti Jiřímu Špačkovi

Poprvé si přišli turnaj zahrát neregistrovaný Eylon Kon (pěkných 6/13 a 20. míston) a Honza Gorčák, který stojí mj. za zdařilým týdenním pobytem ve Vysokých Tatrách se šachovým programem. Mimochodem, Honza to má ze všech účastníků zřejmě nejblíže, pěšky přesně 1,1 km.

Jan Gorčák

Třetí start si připsal Marek Peša (6/13, 27. místo), mj. otec nadějných mládežníků z Durasu Richarda (2017) a Radovana (2015).

Marek Peša poráží bílými Radomila Matznera

A posledním ve výčtu je Martin Šmídek, který jest mým spolužákem ještě ze základní školy. Jeho syn Prokop si pak zdejší turnaj zahrál již podruhé, svého tátu předčil o bod a podobně jako Eylon Kon s Markem Pešou i on docílil pěkných 6/13 (23. místo).

Vlevo Prokop a vpravo Martin Šmídkové svorně vítězí v 5. kole

Neúnavným zapisovatelem a zpravodajem byl opět Jan Kalendovský, kterého na snímku vidíme při záznamu partie WFM Michaela Svobodová – Ladislav Urbanec (0:1) a který, jak je již výše zmíněno, věnoval do cenového fondu svou novou knihu První mezinárodní šachový turnaj v Praze 1908.

Uvedenou partii zapisující Jan Kalendovský, nejblíže pak duel Roman Závůrka – Samuel Khadash

Přijel také výborný organizátor mládežnických akcí Radek Skoumal, který ze Znojma přivezl pět mladých šachistů a během turnaje prezentoval zajímavou informaci o pořádání klasického týdenního turnaje Znojemská rotunda, jehož zašlou slávu se ve Znojmě rozhodli obnovit. Turnaj by se měl uskutečnit v termínu 19. – 26.8.2023 a návazným pak bude tradiční Veletržní turnaj v Brně (27.8. – 3.9.2023), hraný jako KP ve všech věkových kategoriích. Propozice Znojemské rotundy by měly vyjít do konce března 2023 a první cenou by mělo být ne úplně obvyklých 20.000 Kč.

Radek Skoumal bílými proti Petru Kaňovskému

Průběh turnaje byl tentokrát velmi vyrovnaný a napínavý. O vítězství si to až do posledního kola rozdávala hned šestice (!) hráčů, která se od další konkurence výrazně oddělila. Vítězem se nakonec stal Vít Bureš z Moravské Slavie, který jako jediný v turnaji neprohrál a výsledkem 10,5/13 zvítězil o celý bod. Vítek měl však trochu štěstí v předposledním 12. kole, kdy stál zřejmě na prohru s Kamilem Khadashem, který mu odmítal nabídky remíz, aby nakonec nevyužil převahy materiální ani časové a prohrál. V posledním kole si tak mohl dovolit rychlou remízu s Václavem Buchtou a zajistit si své třetí vítězství na tomto turnaji z 11 účastí. Zbylých pět pronásledovatelů se vzorně seřadilo na 9,5/13 a o jejich pořadí musela rozhodnout minitabulka vzájemných zápasů, což je v našich turnajích první kritérium při rovnosti bodů. Z té vyšel nejlépe autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil (3/4) před FM Davidem Holemářem (2,5/4), kteří tak obsadili medailové pozice.

Zleva IM Neklan Vyskočil (2), Vít Bureš (1) a FM David Holemář (3)

Další trojice rekrutovala z FM Josefa Kratochvíla (2/4), prostějovského Romana Závůrky (1,5/4) a minulého vítěze Ladislava Urbance (1/4).

Zleva Roman Závůrka (5), FM Josef Kratochvíl (4) a Ladislav Urbanec (6)

Za touto skupinou zela až neuvěřitelná dvojbodová propast. Jelikož se ale na 7,5/13 umístili tři hráči, kteří se všichni mezi sebou neutkali, rozhodlo mezi nimi při stejném počtu vítězství až třetí pomocné kritérium, a to Buchholz bez hráče s nejhorším výsledkem. To měl nejlepší velmi nadějný lokomotivní mládežník Václav Buchta, který podal velmi dobrý výkon a zahrál si rovněž s těmi nejlepšími. Není bez zajímavosti, že si Vašek sympaticky vzal jedinou, výše uvedenou věcnou cenu, kterou osobně přinesl jeden z autorů Jan Kalendovský. Na 8. místě skončil Michal Šípek z Jundrova, který ale po své poslední partii bleskově odjel s vědomím, že za 7,5/13 nejspíš nic nevyhrál. Škoda, že nezůstal o chvíli déle, jelikož jsem ihned po skončení poslední partie ukázal na promítací stěně pořadí, kde se mohl najít mezi oceněnými. Svým rychlým odjezdem mi způsobil nelehkou chvíli při vyhlašování, které proběhlo asi o 10 minut později. Předat cenu Míše Svobodové, která se s ním potká anebo ji přenechat dalšímu v pořadí? Takové rozhodnutí jsem ještě nikdy nemusel učinit, no nakonec jsem se rozhodl pro druhou možnost.

Michal bojoval jako lev, v této partii uhrál cennou remízu černými s FM Davidem Holemářem

Dalším oceněným byl na 9. místě nejvzdálenější účastník Zdeněk Roušar. Ten k nám do Brna neváhá přijíždět až z východočeských Zaječic, za což má naše velké sympatie. Poslední cena tak mohla připadnout ještě desátému v pořadí, kterým byl Oskar Hájek z Prušánek (7/13). Oskar však sehrál málo vídaný turnaj, jehož závěr mu mnoho radosti nepřinesl. Po dvou úvodních výhrách přišly dvě porážky od Michala Šípka a Víta Bureše, které ovšem následně kompenzoval pěti výhrami a dostal se tak do boje o prvenství. Závěrečná čtyři kola však přinesla Oskarovi jedno velké zklamání v podobě čtyř porážek a s tímto vědomím také on rychle odjel domů. Kdyby tak neučinil, mohl ještě inkasovat poslední cenu ve výši 200 Kč. Ta tedy nakonec připadla mému mladému oddílovému spoluhráči Ondrovi Borkovcovi (7/13), který podobně jako Vašek Buchta sehrál velmi dobrý turnaj a ocenění si zasloužil.

Zleva Ondřej Borkovec (11), Václav Buchta (7) a Zdeněk Roušar (9)

Pro převzetí ceny na turnajích BZP je tedy do budoucna nutné být přítomný na závěrečném vyhlášení, jinak cena připadá na další účastníky v pořadí. Důležitou informací na závěr je pak skutečnost, že se další díl BZP uskuteční netradičně až druhou dubnovou sobotu 8.4.2023. Důvodem je, že se zde na apríla 1.4.2023 uskuteční jiná akce a navíc se ve stejném termínu konají v Rajhradě KP v rapid šachu ve všech věkových kategoriích a závěrečné dvojkolo 1. ligy východ. Tedy přijďte si zahrát na velikonoční sobotu 8.4.2023, která bude zajímavá rovněž zvýšeným počtem věcných cen.

6 komentářů u „Březnovým Páskem Vít Bureš

  1. Děkuji. Dodá to partiím přece jen trochu barev a emocí.

  2. Zajímavé je, že zmizely veškeré vykřičníky a otazníky, které jsem do partií zapsal…

    • Chyba zřejmě u JK, po druhém zaslání Tvých partií opraveno.

  3. Děkuji za pěkný turnaj. Je možné někde shlédnout záznamy partií zapsaných p.Kalendovským? Zapisoval dvě mé, a zejména vítěznou partii s WFM Svobodovou by bylo fajn mít.

  4. Chtěl bych poděkovat za to , že jste na turnaji vzpomenuli na mého taťku.

Komentáře nejsou povoleny.