V Řečkovicích v neděli skončil Veletržní turnaj

V neděli 5. září byl ve 13 hodin v řečkovické sokolovně ukončen Veletržní turnaj, který se letos netradičně hrál jako otevřený krajský přebor jednotlivců všech existujících věkových kategorií – od žáků do 10 let až po seniory. Důvodem pro toto zvláštní opatření byl jednoznačně koronavir – až do konce května se mistrovské soutěže hrát nedaly a pak už času nebylo nazbyt – vždyť uzávěrka přihlášek pro Mistrovství Moravy a Slezska žáků, kde už je potřeba krajské přeborníky a přebornice znát, je již koncem září. Přesto však turnaj proběhl v klidu a v pohodě a námitková komise neměla žádnou práci.

Hlavní favorit Neklan Vyskočil sice nakonec pro drobné zdravotní obtíže do turnaje nenastoupil, skvěle ho však zastoupil jeho oddílový kolega Petr Glozar – ač ještě neplnoletý, vypálil všem dospělým rybník, soupeřům povolil jen tři remízy a spolehlivě uhájil zlatou medaili. Druhé místo ze sedmi body získal odchovanec boršického šachu a slavného Ing. Hory Václav Fiala (dnes však již v brněnských klubových barvách Jezdců Jundrov), který jedinou prohru utrpěl s bronzovým medailistou Tadeášem Hladkým. Tadeáš byl taktéž velkým překvapením turnaje – sám teprve v kategorii čtrnáctiletých hochů dokázal předčit většinu dospělých a připsat na FIDE ELO více než devadesát bodů.

Není pak divu, že vítězové dospělých brali i ceny v kategorii juniorů a dorostenců – k již oceněným Petru Glozarovi a Tadeáši Hladkému přibyl Matěj Tajovský.

Ženy – šachistky jsou v našem kraji vzácná stvoření, která by měla být přísně chráněná – již po několik let se na krajský přebor nedostavila ani jedna, a tak vítězku Alici Habinovou, stříbrnou Marii Vavřínkovou a bronzovou Kláru Kunčickou můžeme na tomto snímku představit jako nejlepší ženy, juniorky a dorostenky současně.

Nejlepším krajským seniorem byl vyhlášen Karel Řehůřek, jenž docílil 5, 5 bodu. A pak se vyhlašovaly žákovské kategorie – dovolte, abychom představili:

Bětu Kubátovou (vítězku D14), Marii Vavřínkovou (vítězku D16), Ondřeje Lukáše (vítěze D16), Tadeáše Hladkého (vítěze H14)..

Pořadatelé ocenili finanční cenou i Václava Šetinu (nejlepší hráč s ELO 1251 – 1700), Tadeáše Hladkého (nejlepší hráč s ELO do 2000) a Petra Glozara (nejlepší hráč s ELO do 2200)…

… a nezapomněli ani ocenit nejlepší ženu turnaje Alici Habinovou, nejlepšího seniora turnaje Luďka Mészárose a nejlepšího dorostence turnaje Petra Glozara.

Souběžně probíhal i B turnaj, v kterém nakonec soutěžilo jen sedm účastníků, takže se hrálo systémem každý s každým na sedm kol. Vyhlášení se proto konalo již po sedmém kole v pátek večer. Jasným vítězem se zde stal hlavní favorit Pavel Menčík, jenž ani jednou nezaváhal a zvítězil systémem start – cíl absolutním ziskem šesti bodů ze šesti možných.

Jen o bod méně získala Anežka Kavanová a na třetím místě se umístil Daniel Švagr.

Turnaj se hrál jako krajský přebor chlapců do deseti a dvanácti letech. Na obrázku vidíte vítěze desetiletých Víta Hlinku, vítěze dvanáctiletých Daniela Švagra a další medailisty kategorie H12 Hanuše Horáka a Matyáše Pešku.

Kompletní výsledky najdete na stránkách chess-results. Jistě sympatická tradice je i existence turnajového bulletinu, neboť málokteré turnaje dnes na bulletin pamatují. Pro zájemce je již v kompletní podobě volně ke stažení na webu Lokomotivy Brno.