Ve Šlapanicích šachovalo 74 hráčů

Zleva 5- Hájek, 4-Přibyl, 3-Vyskočil, 2-Húsek, 1-Roubalík

Osmý ročník šlapanického turnaje Líté boje pod radničním mečem pořádaného spolkem Kavka již tradičně třetí zářijovou sobotu, tedy tentokrát 21. září, zaznamenal rekordní účast 74 účastníků. Novinky měl letošní ročník dvě: jednak navýšení finančních cen, jednak změnu formátu sedmikolového rapidu z 2×20 bez přídavku na 2×17 s přídavkem 2 sekundy na tah. Toto na rapid vcelku klidné tempo přineslo řadu zajímavých a snad i cenných partií, z nichž mnohé zaznamenal ve spolupráci s hráči jeden z milých účastníků, šachový historik a publicista Jan Kalendovský.

V čele startovní listiny byl extraligový hráč Moravské Slavie Brno mistr FIDE Jakub Roubalík, který se usadil na první šachovnici a po celé klání toto místo nikomu nepřenechal. Zaslouženě vyhrál se ziskem 6 bodů ze 7 (dvě remízy s Hájkem a Vyskočilem). Následovali: 2. Martin Húsek (6/7), 3. IM Neklan Vyskočil (5,5/7), 4. René Přibyl (5,5/7), 5. CM Oskar Hájek (5,5/7). Organizátory potěšil zejména výrazný nárůst mládeže na tomto turnaji.

Nejlepším juniorem byl šestnáctiletý Patrik Pukowietz (5,5/7) z oddílu Šachy Vyškov, celkově na krásném šestém místě. Nejlepší ženou v turnaji byla teprve patnáctiletá Beáta Březíková ze Sportovního klubu Prostějov. Beáta byla jedním z nejpříjemnějších překvapení Lítých bojů, současně obsadila třetí příčku mezi juniory (celkově jedenáctá, 5/7) hned za dalším mladým talentem Vojtěchem Velímem (celkově desátý, r. nar. 2013). Nejlepšího seniorem byl Václav Fencl (14. místo) a nejlepším hráčem ze Šlapanic Ludvík Tůma (22. místo). Řízení turnaje rozhodčím IM Jaroslavem Burešem bylo tradičně na vysoké úrovni a turnaj proběhl bez sebemenších zádrhelů.

Miroslav Kureš

Výsledky turnaje na stránkách chess-results

Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Miroslav Hurta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.