Vítězem dubnové Třetí soboty Ladislav Urbanec

Šedesátka hráčů zavítala v sobotu 20. dubna do Moravské zemské knihovny na dubnovou Třetí sobotu,

a to přestože hned další den se konal velký turnaj v Ořechově.

Pomalu se zdá, že kdyby se v Brně nebo v nejbližším jeho okolí konaly rapidturnaje každou sobotu i neděli, pokaždé by se našlo dostatek zájemců o hru.

Inu – zažíváme teď v Brně šachový boom.

I z přiložených snímku je jasně patrné, že turnaje skutečně přitahují všechny hráče bez rozdílu výkonnosti, věku i pohlaví.

Vedle zkušených matadorů zde najdeme i naprosté začátečníky,

děti, muže, seniory i ženy.

I propozice turnaje na ně pamatují speciálními drobnými finančními cenami v různých výkonnostních a věkových kategoriích.

Hrálo se jako obvykle švýcarským systémem na 9 kol

rapidovým tempem 2 x 12 minut s přídavkem 5 vteřin na tah.

Turnaj zahájil přesně v 10 hodin a probíhal naprosto svižně a hladce bez jakýchkoli rušivých vlivů.

Zvolená námitková komise neměla žádnou práci.

Žádná námitka proti rozhodnutí rozhodčího se totiž nekonala.

Zajímavým zjevem je, že kromě neregistrovaných šachistů stoupá účast tzv. individuálních členů, tj. osob registrovaných v šachovém svazu, ale bez nutnosti se registrovat v šachovém oddíle.

Nejstarším účastníkem turnaje byl významný brněnský matematik profesor Ladislav Skula, jenž v turnaji docílil po pomalejším startu nakonec slušných tří bodů.

Vítězem turnaje se stal Ladislav Urbanec (na snímku dole vlevo).

O jeho prvenství rozhodla výhra v posledním kole nad Václavem Buchtou.kdy jeho soupeř ve vyhrané pozici přehlédl dvoutahový mat.

Pro Václava šlo o malou sportovní tragédii, která ho odsunula z prvního místa na čtvrté.

V turnaji tak zvítězil Ladislav Urbanec před Jaroslavem Burešem a Davidem Holemářem (všichni docílil shodně 7,5 bodů).

V kategorii žen nabylo od počátku turnaje pochyby, že vítězkou bude Michaela Svobodová.

Na snímku můžeme představit vítěze jednotlivých kategorií: žáci = Václav Buchta, ženy = Michaela Svobodová a senioři = Arnošt Zeman.

Nejlepší hráč s ELO do 1300 = Josef Příhoda, do 1800 = František Blata, do 1600 = Petr Karlík.

Výsledky turnaje najdete na stránkách chess-results.

Po připomenutí, že květnový díl seriálu proběhne v sobotu 18. května,

dokončíme náš článek několika závarečnými fotografiemi tak,

aby byla dodržena nepsaná zásada, že u Třetích sobot by v článku měl být zachycen každý účastník.

Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Miroslav Hurta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.