Bleskovky Zdeňka Páska pokračovaly na Bowlingu Brno v Líšni také prvním turnajem v letošním roce, který byl současně novým začátkem Grand Prix. A jak se na nový začátek sluší, přinesl hned tři zajímavé novinky. Stejné zůstává započítání osmi nejlepších výsledků z 12 turnajů, jakož i odměnění minimálně osmi nejlepších hráčů v hlavním pořadí (loni jich bylo dokonce více).
Výsledky naleznete na chess-results, dále si můžete prohlédnout pořadí GP po prvním turnaji, nový systém bodování 2025, fotografie na Zoneramě Břeti Eichlera a také několik vybraných partií. Jako zajímavé bonusy pak nabízím statistiku turnajů na BB (od září 2020) a také Janem Kalendovským zpracovaný archiv turnajů Bleskovek Zdeňka Páska za období únor 1999 – říjen 2007, hraný na svém původním místě na Hybešově ulici.
A nyní již ony tři novinky. Tou první je ocenění tří nejlepších v každé kategorii, tedy seniorů (1960 a starší), žen a žáků (roč. 2011 a mladší). Za loňský rok měli být oceněni dva nejlepší v každé kategorii, nicméně díky velkorysosti Vlastíka Chládka převzali na závěrečném vyhlášení tato ocenění i třetí nejlepší senior a žák. Ženy převzaly vzhledem k účasti pouhých dvou na závěrečném vyhlášení jen dvě věcná ocenění.
Druhou změnou je nový způsob bodování (viz odkaz výše), který po návrhu Pavla Menčíka a diskusi s matematiky je maličko spravedlivější, než ten loňský. Zohlední se především úspěch v turnaji s vyšším počtem účastníků, bodové bonusy pak obdrží vždy prvních deset hráčů v každém turnaji. Jako vzor zde posloužil způsob bodování ve Formuli 1. Na konci roku 2025 pak společně s posledním turnajem vyhodnotíme celé Grand Prix, kde bude opět přípustná kumulace cen a kde o pořadí při rovnosti bodů rozhodne vyšší jednotlivé umístění (při stejném počtu např. prvních míst dále nejvíce druhých, třetích, čtvrtých míst atd.).
A třetí novinkou je losovaná cena na konci každého turnaje pro hráče, kteří ještě nebyli oceněni. Může se tedy vyplatit počkat až do konce.
Prvního letošního turnaje se zúčastnilo 24 hráčů, kteří si pro 13kolový švýcar odhlasovali jako hrací tempo modernu 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah (poměr 16 : 7). A že vám nesedí matematický poměr? Inu to je tak, když se chodí na desátou těsně před koncem prvního kola (Pavel Menčík). Hrálo se o šest finančních (700-500-400-300-300-200) a šest věcných cen, z nichž dvě připadly vítězům kategorií senioři a ženy (žáci bez účasti).
Úvodní letošní turnaj byl velmi vyrovnaný a v jeho průběhu docházelo k častému střídání na čele. Jako raketa vystartoval Vlastík Chládek (5/5), na jehož štítě zůstali mj. Vašek Buchta a Ondrej Vadila.
Pak však přišly dvě porážky od Oskara Hájka a Břeti Eichlera, což předznamenalo následný šestikolový smířlivý mód. Přesto mezi těmito šesti soupeři mohli reálně prohrát FM Josef Kratochvíl (viz výše partiové ukázky) a autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil, což svědčí o Vlastíkově velké bleskové vyhranosti (hrává často na chess.com). O vyrovnanosti turnaje svědčí také skutečnost, že po sedmi kolech měli čtyři hráči 5 bodů a v dostřelu za nimi bylo dalších šest hráčů. Ve finiši měl ale nakonec nejvíce sil jeden z favoritů FM Josef Kratochvíl (Sokol Dobrá), který sice bídně odstartoval (1/3), ale pak už to s hrou i výsledky bylo o poznání lepší. Pepa proťal cílovou pásku ziskem 10/13. Stejný počet bodů získal také minulý vítěz a slovenská posila Durasu Ondrej Vadila. Jelikož ale prohrál vzájemnou partii s vítězem, zbylo na něj 2. místo. O 1,5 koňské délky zpět zůstal autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil (Duras), který měl stejně bídný start jako vítěz (tedy 1/3). K tomu přispěla také úvodní porážka od Míši Svobodové, s níž jsem získal již v zahájení čistou figuru navíc, ale pak… Nicméně konec dobrý, všechno dobré.
Stejný počet bodů (tedy 8,5/13) měl na 4. místě CM Oskar Hájek (Podlužan Prušánky), také zde byla na vině prohraná vzájemná partie. Páté místo připadlo již zmíněnému Vlastíku Chládkovi (Šachy Bowling Brno), jenž měl lepší pomocné hodnocení proti jundrovské WFM Michaele Svobodové (oba 8/13).
Sedmý skončil nepříliš vyrovnaně hrající Václav Buchta (Jezdci Jundrov) a osmý František Hostička (Sokol Kolín). Oba hráči dosáhli 7,5/13, na prvním pomocném kritériu (Buchholz bez nejslabšího výsledků) byl lepší Vašek. Posledním oceněným se stal nekompromisně (bez remíz) hrající Břeťa Eichler z Moravské Slavie, který měl lepší první pomocné kritérium proti René Přibylovi (oba 7/13). Renda tím uzavřel první desítku, odešel ale bohužel s prázdnou.
Vítězem seniorské kategorie se stal celkově pátý Vlastík Chládek, ten se ale ceny gentlemansky zřekl ve prospěch druhého v pořadí Františka Hostičky ze Sokola Kolín (v turnaji celkově osmý). Nejlepší a současně jedinou ženou v turnaji byla jinak dobře hrající WFM Míša Svobodová (celkově šestá). Žáci se tentokrát nezúčastnili, takže věcné ceny obdrželi další hráči v hlavním pořadí. A na závěr proběhlo také losování o věcnou cenu, kterou si z dosud neoceněných hráčů odnesl celkově čtrnáctý Jakub Oujeský z Hustopečí.
A několik zajímavostí na závěr. Vlastík Chládek ocenil dvěma lahvemi vína nejvzdálenější (české) účastníky Františka Hostičku a Jindřicha Melicha. Shodou okolností jsou oba také seniory 65+, o to více je jejich účast obdivuhodná. Novými tvářemi byli Miroslav Lisik z Lokomotivy Brno a trojice hustopečských mladíků Matouš Nerud, Jakub Oujeský a Jakub Škňouřil. V historii Pásků na Bowlingu Brno (od září 2020, viz příloha výše) to byl již 256 hráč! A pro porovnání – historicky se Pásků od svého počátku až do nového působení na Bowlingu Brno (tedy únor 1999 – srpen 2020) zúčastnilo 337 hráčů, jak doložil na nynějším turnaji archivními materiály pan Vendelín Hafrovič. Část této historie si můžete prohlédnout také elektronicky v poslední výše uvedené příloze. Je tedy zřejmé, že současní účastníci početně rychle dohánějí ty historické, k čemuž bezpochyby přispívá velmi důstojný stánek na BB s tradičně příjemným cenovým fondem. Poděkování patří především Vlastíku Chládkovi, díky němuž se zde mohou konat akce od dětí až po extraligové profesionály.
Příští turnaj se uskuteční až druhou únorovou sobotu, tedy 8.2.2025 od 9:30. Tak se přijďte pobavit a načerpat energii nejen šachovou hrou, ale třeba i touto stylovou kávou.
Celý šachový svaz se řídí podle roku narození, takže věk je v pořádku a i kdyby nebyl může to být každému jedno. Jestli někdo chce láhev vína místo něj, tak si ji dojde vyhrát.
Neklan je samozřejmě šachový bohém a zaslouží si opravdu velkou pochvalu….
Zvládnout a nachystat takovýto turnaj , včetně třeba závěrečné zprávy , může obnášet několik hodin. Celou roční tour desítky hodin ! Proč nemůžete psát o tomto , o tom pozitivním , pochválit někoho za práci pro všechny , ale místo toho si musíte najít něco , abyste člověku ublížili. Až se na to Neklan vykašle , a nedivil bych se mu , tak budete celý překvapený – proč ? Tak třeba pro takovýhle věci . Vlastimil Chládek .
Je to tak. Pana Neklana za jeho obětavost obdivuji. A to mi ještě posílá svoje partie, které si zapamatoval…
Pan Václav Buchta pyšně ukazuje svou výhru láhev vína. Nevím, zda má 18 let.
Vašek Buchta je ročník 2007, takže osmnáct mu bude v tomto roce a nemůžeme tedy vyloučit, že narozeniny již měl.
Přání k narozeninám na facebooku mu přiskakují 22.9., takže pravděpodobně ještě 18 nemá, ale to by musel potvrdit někdo znalejší.