Třístupňový systém KP družstev bude atraktivní!

Začátkem prosince proběhne anketa o podobě Krajských přeborů družstev od sezony 2026/27. Současný systém přitahuje stále méně družstev a je třeba jej "oživit".
Minulé pokusy o změnu skončili neúspěšně, a proto navrhuji nyní třístupňový systém, který vnáší do soutěží úplně nový impuls! Třístupňový systém není nic nového, je osvědčený a běžný již v mnoha krajích (KŠSKV, ŠSPK, ÚKŠS, JŠS).                     Co je cílem tohoto návrhu?
  1. Zatraktivnit soutěž, aby bylo o co hrát, nyní chybí motivace, klesá zájem soutěž hrát. V sezoně 2010/11 hrálo KP2 celkem 36 družstev a od té doby zájem postupně klesal. Letos se přihlásilo 27 družstev až opakované výzvy.
  2. Vyrovnat výkonnostní rozdíl mezi soutěžemi. Průměrné ELO základních sestav je nyní ve např. ve 2.lize E 2092 (v ní hraje nejvíce družstev JmŠS), v KP1 1980, v KP2 1761.
    Tzn. rozdíl mezi 2L/KP je cca 110 ELO. mezi KP1/KP2 cca 220 ELO. V uvedeném přehledu třístupňového systému pro letošní ročník by rozdíly byly srovnatelné:
    2L/KP – 119 ELO (2099/1980)
    KP1/KP2 – 143 ELO (1980/1837)
    KP2/KP3 – 122 ELO (1837/1715)
  3. Snížit počet sestupujících z KP1, nebyli výjimkou roky kdy padalo z KP1 i čtyři družstva. Např. konkrétně loni by tím pádem nemuseli spadnout družstva Lokomotivy C a Letovic.
    Skupiny jsou rozděleny, aby v nižší soutěži bylo méně zápasů a ve vyšší více (dnes hraje KP1 12 a KP2 8 zápasů):
    KP1 12 zápasů
    KP2 10 zápasů
    KP3 8 zápasů
    Hráčům, kterým zápasová porce nestačí, mohou hostovat zaráz v KP1/KP2 a KP2/KP3.
    Postupy a sestupy (pokud z 2.lig spadnou právě dvě družstva*):
    Právo postupu z KP1 do 2.ligy mají dvě družstva, z KP2 i KP3 postupuje vítězné družstvo. Z KP1 a KP3 sestupuje poslední družstvo, z KP2 poslední dvě družstva
    *Pokud z 2.ligy spadnou o m méně nebo o v více než dvě družstva – navýší se počet postupujících o m nebo počet sestupujících o v mezi soutěžemi KP1-KP2-KP3.
    Při přechodu ze současného systému by právo jisté účasti v KP2 měla tři družstva sestupující z KP1, šest družstev na 2. a 3. místě KP2 a desáté družstvo by bylo buď 4. sestupující z KP1 nebo nejlepší družstvo ze 4. místa z KP2.
    Ve stejném termínu by se hrála KP1/KP3 a KP2/OP. V okresních přeborech se často experimentuje (různé tempo, jiné hrací dny). V KP1,2,3 by byla hracím dnem neděle a tempo stejné jako ve 2. lize.
    Jak by tedy vypadal ročník 2024/25 o třech úrovních?

Pokud tedy chcete změnu, která má potenciál soutěž udělat přitažlivou, hlasujte pro třístupňový systém, následně jej musí posvětit lednová konference a může přijít v platnost od sezony 2026/27!

Děkuji a přeji hezký den a šachu zdar!

5 komentářů u „Třístupňový systém KP družstev bude atraktivní!

  1. Nevidím logiku v tom, že když všeobecně klesá zájem o šachy, tak přidáme další úroveň. Náš názor je zcela opačný, tj zredukovat KPII na 2 skupiny.

    • Ahoj Honzo, díky za reakci. Snížení počtu skupin v žádném případě není řešení, protože už nikdy novou skupinu neobnovíš, je to jen uznání, že rezignujeme na zatraktivnění soutěže. Snižování počtu skupin by vedlo k postupnému zániku družstev a tím snižování členské základny. Vycházel jsem z principu zachování počtu skupin, ale přitom snížit výkonnostní rozdíl mezi KP1/2 což opravdu mnohým vadí a zatraktivnění i sestupové soutěže KP3, kde dnes z KP2 nikdo nesestupuje.

  2. Popravdě řečeno, i kdybychom se ve Strážnici chtěli vrátit k tomu, že znovu nabereme posily a budeme hrát Krajský přebor, určitě by to padlo na tom, že by se muselo jezdit do Vyškova (cca 60 km a hodina a čtvrt v autě), Znojma (120 km a přes hodinu a půl v autě) či Kunštátu (130 km a hodina a tři čtvrtě v autě). Respektive všechno, co je nad hodinu cestování (mluvím jen o cestě tam!), je úplně mimo realitu. Vemte si, že krom samotného zápasu pak šachisté stráví v autech třeba tři hodiny. Už když jsme hráli KP 2 C, tak se spoustě brněnským šachistům nechtělo do Strážnice cestovat, a to je vlastně ještě hodně pohodlná cesta po dálnici a pak po rovné silnici č. 55. Mělo by se víc dbát na geografické rozdělení týmů tak, aby se šetřily cestovní náklady a hlavně čas strávený cestováním. Protože nikdo, kdo za to nebere peníze, nechce zabít celou neděli hraním šachů. Možná tak ještě někdo, kdo nemá rodinu a je do toho zapálený…

    • Dobrý den, pane Solaříku, děkuji za reakci. Ano, mám také rodinu a potvrzuji, že času na šachy je stále méně a proto i tento systém navrhuji.
      Když už věnuji svůj čas (celou neděli) šachu, chci abych hrál v systému, který dává smysl.
      Nyní o KP2 v podstatě není zájem, protože nikdo nesestupuje a ten kdo postoupí vzápětí spadne, protože je velký výkonnostní rozdíl mezi těmito soutěžemi.
      A právě proto se snažím tímto systémem změnit.
      Ano, uznávám vzdálenost Strážnice-Kunštát je velká, samozřejmě každý rok by se skupiny KP3 rozřazovaly podle geografického umístění a podobných dojezdů by mělo být minimum, pokud možno žádný.
      A pokud by nějaké cestování větší bylo nevyhnutelné, tak losem ho zařadit někdy na začátek a nebo konec soutěže, aby to zrovna nebylo při sněhové kalamitě.
      Šachu zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *