V neděli 8. září skončil v řečkovické sokolovně 49. ročník (jde tudíž asi o nejstarší soutěž v kraji, která se dosud hraje) Veletržní turnaj. V bohaté historii turnaje najdeme ročníky zdařilé i méně podařené (starší ročníky jistě mají v paměti megakrach tehdy dvoudenního rapidu s více než tisícovkou hráčů, kde byl premiérově na losování hráčů nasazen počítač, jenž absolutně selhal). Ten letošní můžeme zařadit k těm zdařilejším.
Pořádající Lokomotiva Brno má v současné době štěstí na množství pomocných rukou ochotných pomáhat – organizační štáb díky velkému počtu pomocníků dosáhl v přípravě turnaje nového časového rekordu, kdy donesení a položení těžkých koberců na podlahu tělocvičny, nastěhování a rozložení stolů, židlí a postavení šachového materiálu zabralo pouhých 50 minut čistého času.
Proti loňsku se podařilo navýšit cenový fond a nový sponzor turnaje pivovar Černá hora podstatnou měrou přispěl dárkovým balení alkoholických i nealkoholických nápojů k obohacení věcných cen i velice dobře zásobeného bufetu paní Machové – kvalitní lahvové pivo za 15 Kč skutečně patří k těm lepším cenovým relacím. V neposlední řadě k příjemné atmosféře přispěla i samotná řečkovická sokolovna, kde vysoký strop i v těch největších vedrech vytváří snesitelné klima bez úmorného horka.
Úplně nejdůležitější pro klidný a bezproblémový průběh turnaje byl samotný velice pohodový a vstřícný přístup samotných hráčů – hrálo se bez jakýchkoli rušivých momentů a stížností a ustavená námitkové komise (ale ani rozhodčí) neměla vůbec žádnou práci. Škoda jen některých nečekaných kontumací, kdy se hráči nedostavili – ale ani tady nelze nikoho šmahem odsoudit – vždyť náhlou zdravotní indispozici, odvolání do zaměstnání, onemocnění člena rodiny si člověk nevymýšlí a většinou je nedokáže ani ovlivnit.
Pohledem na bohatý věcný cenový fond přejděme k představení vítězů. Malou senzací je, že turnaj vyhrál zástupce mládeže Václav Šetina (Náměšť nad Oslavou), zatímco hlavní favorit Neklan Vyskočil (Duras Brno) skončil „až“ druhý.
Oskar Hájek (3. místo), Václav Šetina (1. místo), Neklan Vyskočil (2. místo), David Novotný (4. místo), Radek Wünsch (1. místo)
Michaela Svobodová (7. místo), Martin Kladňák (6. místo), Matěj Kuchař (8. místo), Martin Lúč (9. místo), Alexandr Marša (10. místo)
Vítězové kategorie nejlepší ELO 1600 – 1899: Martin Lúč, Michaela Svobodová, Anita Vaceková
Nejlepší ELO do 1599: Jakub Mikoláš, Běta Kubátová, Alisa Levchenko
Nejlepší mládež: Martin Lúč, Václav Šetina, Anita Vaceková
Nejlepší ženy: Anita Vaceková, Michaela Svobodová, Běta Kubátová
Nejlepší senioři: Karel Řehůřek, Alexandr Marša, Michal Nisztuk
Nejlepší dívky do 16 let: sestry Běta a Ema Kubátovy
Nejlepší chlapci do 16 let: Jakub Mikoláš, Vojtěch Klinkovský a Daniel Švagr
Nejlepší mládež do 14 let: Hynek Kulhavý, Radek Klimus, Alisa Levchenko
Nejlepší dívka do 12 let Klára Švábová
Vítězové kategorie chlapců do 12 let
Vítězové kategorie chlapců do 10 let Michal Cagáň a Richard Peša.
Závěrem připojujeme několik odkazů:
startovní listina, losování a pořadí
Kompletní partiový materiál najdete ve formátu pgn na webu Lokomotivy Brno (příloha na konci článku úplně dole).
Pokud bychom potřebovali skutečně přesně zjistit krajského přeborníka, pak tento postup vhodný není. Ale protože navazující Mistrovství Moravy mládeže je open, dáváme přednost tomu, aby si děti zahrály kvalitní partie se zapisováním, a to i s dospělými. Z hlediska jejich hráčského vývoje je to daleko užitečnější.
Blahopřeji organizátorům a hráčům k hezkému turnaji.
Fotmátu Přeboru Jihomoravského šachového svazu pro žáky a žákyně příliš nerozumím. V kategorii H10 hráli dva chlapci, kteří si však spolu nezahráli. V kategorii H12 hráli čtyři chlapci, mezi sebou však sehráli jen jednu partii.
Je současný formát opravdu vhodný pro určení přeborníků?
Václav Fencl