Výprask na závěr jinak dobré sezóny

DM Klášterského B – Duras D  0,5 : 6,5

Poslední kolo nás sice nemohlo posunout v tabulce nahoru ani dolů, byla to však příležitost, jak přikrášlit naše vystoupení o nějaké body, a také možnost vylepšit si své individuální statistiky. Na papíře nevypadala naše sestava vůbec špatně, i když dlouho hrozilo, že nastoupíme jen v šesti. To se naštěstí nestalo, a tak mohu oznámit alespoň svůj dílčí kapitánský úspěch –  letos jsme neinkasovali žádnou kontumaci. Kdo někdy dělal šachového lodivoda, tak jistě ví své. Realita utkání však byla pro nás dost krutá. Ano, soupeř byl favoritem, ale jen mírným a já popravdě očekával vyrovnaný boj.

 

Sestavy:
Pochylý Bronislav     1881                  Moulis Rudolf                 1844              

Rösner Tomáš          1921                  Chmelíček Bronislav      1841    

Dorazil Tomáš           1666                  Tomíška Miroslav          1832

.Hakl Jaroslav            1531                  Fojt  Leoš                      1730         

Režný František       1499                   Peša Marek                        0

Gilg Jindřich              1363                  Šmídek Prokop              1483     

Fiker Ivan                       0                   Fojt Ondřej                     1164

Knockout hned v úvodu

Ivan Fiker zalátal díru v naší sestavě a na 7.šachovnici měl dle ELA určitě hratelného protivníka. Jak to rychle prohrál, vám bohužel nepopíšu, nebylo v mých silách zahlédnout z této partie vůbec nic. 

Broněk Pochylý si na 1.desce vybral tentokrát klasický blackout. (To samé se mi letos také přihodilo, bylo to v 5. kole). Závěr jsem mohl vidět, pěšec na h2 prostě padl a bylo po partii. 

Franta Režný hrál na 5. šachovnici. Zase jsem zahlédl jen kousek, jeho pozice nebyla dobrá, pak stál s pěšcem méně a když jsem se podíval potřetí, chyběla mu už figura. Třetí nula nevěstí nic dobrého.

A už je tu v rychlém sledu i čtvrtá. Jindra Gilg nějak pozapomněl vyvinout své dámské křídlo a soupeř toho správně využil k věžovému průniku do černé obrany. Tohle ustát prostě nešlo. Po necelých dvou hodinách hry je vymalováno. Stav je 0:4, to je zlý sen.

Záchranná brzda před pádem do propasti

Na 3.desku jsem se postavil sám (Tomáš Dorazil) jako vůdce bílých. Měl jsem ambici hrát útočné šachy a usilovat o výhru. Soupeře jsem měl načteného dobře, dvakrát jsem jej černými už v minulosti odremizoval. V zahájení jsme podle počítačové analýzy hráli oba přesně a myslím, že jsem si drobnou výhodu stále držel. Mé plány však za rozhodnutého stavu dostaly dost trhlinu, takže abychom neodešli s kanárem, nabídl jsem raději remízu, která byla bleskurychle přijata. Sláva, čistý průstřel to nebude.

Jen se dohrává

Tomáš Rösner měl na 2.šachovnici také určitě možnost minimálně na půlku. Dle vlastního komentu však nezvládl přesně teorii v zahájení a jeho bílý soupeř získal velkou výhodu. Tomáš se ještě pokusil o útok na krále přes děravý g sloupec, ale nepochodil. Dnes se zkrátka nedaří vůbec nic – je to další nula.

Nejzajímavější partie se asi hrála na 4. šachovnici. Náš Jarda Hakl čelil divoké variantě v zahájení svého zkušeného soupeře a podařilo se mu pozici ustát. Za rozhodnutého stavu pak dostal kulantní nabídku remízy (partie končila poslední). Nepřijal ji, a tak jsme mohli vidět napínavou koncovku 2 S bílého kontra J + S černého. Bílý výhodu dvou střelců v materiální zisk, ale černý dobře zmenšil šance na výhru bílého výměnami pěšců, zůstali jen dva na jednoho. Nakonec se bílý přes různobarevné střelce v samotném závěru prosadil, ale jednoduché ani jednoznačné to nebylo. Poslední partie sezóny bohužel končí další naší prohrou.

Konečný výsledek je opravdu krutý, prohráli jsme 0,5 ku 6.5. Na dnešní zápas raději co nejrychleji zapomenout.

Sezonu se pokusím zhodnotit ve zvláštním závěrečném příspěvku, ale předběžně: Nechali jsme za sebou dva soupeře a dosáhli dvou výher a jedné zápasové remízy. Je to nejlepší umístění v historii, ale troufám si tvrdit, že jsme měli i na víc.

Každopádně, pokud jste přečetli všechny mé pokusy o kvalitní šachové reportáže, děkuji vám za to a těším se na další sezonu a analytické noci u počítače.

Tomáš Dorazil, kapitán DM Klášterského B