Pohár města Bučovic očima pořadatele

Rekordní Pohár města Bučovic 2023

Bučovický Pohár je jedním z turnajů s nejdelší historií na vyškovském okrese. Klub šachistů TJ Bučovice jej pořádá od roku 1982 vždy v tomto podzimním termínu. V sobotu 11. listopadu se hrál 28. ročník, na den přesně po šestileté odmlce.  Všechny stoly s šachovnicemi, které byly připraveny ve velkém sále Katolického domu obsadil rekordní počet hráčů – 94 šachistů a šachistek.

Šachový velmistr Vojtěch Plát,  mezinárodní mistr Vojtěch Zwardoň  a mistři FIDE – Vlastimil Babula a Josef Kratochvíl předvedli svoje umění v devíti kolech open turnaje ve vzájemných partiích. A postupně také museli potvrzovat svoje zkušenosti v partiích s řadou dalších úspěšných šachistů celého startovního pole. Na posledních šachovnicích se utkávala nadějná mládež se začátečníky nebo                 s amatérskými milovníky královské hry. Hráči, kteří už ukončili svoje partie v kole, se zájmem sledovali dohrávané partie mistrů.

Roli favorita potvrdil a svoje čtvrté vítězství v tomto turnaji si připsal velmistr Plát (Joly Lysá nad Labem) s 8 body. Jedinou svoji partii prohrál s kolegou Kratochvílem. Druhé místo vybojoval V. Zwardoň (Beskydská  šachová škola Frýdek- Místek) se 7,5 b. a prémii za 3. místo získal J. Kratochvíl  (Gordic Jihlava) se 7 b. Další úspěšní hráči se seřadili v tomto pořadí: R. Závůrka (SK Prostějov), V. Babula (Staré Město), F. Zedníček (Gordic Jihlava) všichni 6,5 b., 7. P. Kapusta (TJ Vlčnov), 8. D. Češek (SK), 9. P. Krejčí (Garde Lipovec), 10. L. Urbanec, všichni 6 bodů. Právě pan Ladislav Urbanec potvrdil, že odehrál                   v Bučovicích všechny Poháry od roku 1992! Nejzkušenější bučovický hráč Petr Kunčar obsadil s 6 body slušnou 20. příčku. Musel se také věnovat nejmladší účastnici turnaje – svojí dcerce Štěpánce. Další „domácí“ šachisté, dnes hrající           v oddílech po okolí, se umístili na těchto příčkách: 19. Michal Sysel (MKS Vyškov), 34. František Růžička (Jezdci Jundrov Brno), 36. Vladislav Sládek (Merta Slavkov). Nejúspěšnější dámou (celkem hrálo 13 žen a dívek) byla paní Zdeňka Vránová (Staré Město) s 5,5 body na výborném 24. místě. Další mladé slečny E. Horáčková (TJ Lanškroun) a K. Dorazilová (Šachy Vyškov) skončily s 5 body ještě v 1. polovině konečného pořadí. Finanční a věcné ceny získala více jak třetina zúčastněných.

Turnaj bez zaváhání, časových ztrát, ve velmi pohodové, přátelské atmosféře odřídili zkušení rozhodčí Miroslav Hurta a Vladimíra Šťastná. Všichni účastníci  využívali služeb bohatě zásobeného  turnajového bufetu, jehož chod zajišťoval hlavní organizátor celého turnaje Tomáš Matula s rodinnými příslušníky.

Turnaj ve velmi důstojných prostorách Katolického domu navštívil také starosta Bučovic a poslanec parlamentu ČR pan Jiří Horák. Stihl nejen pozdravit účastníky, ale také sám odehrál několik přátelských partií. Právě zastupitelé Bučovic tento turnaj finančně podpořili spolu s úspěšnými firmami bučovických podnikatelů:         G-System Brno a KPB INTRA Bučovice.

V Brně 14. 11. 2023                                         Jan Gorčák

Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Miroslav Hurta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.