Pohledem do jedné ze tříd rajhradské základní školy na utkání vyšší soutěže – II. ligy – začínáme článek o závěrečném kole KPIIB družstev, jež už nemohlo na sestupech ani postupech nic změnit. Zuřivý stoupenec tabulek, grafů, koeficientů a statistik byl zklamán, šachista však nikoli: hrálo se jen o radost ze hry, a o tu by v soutěži mělo jít především.
Postupující tým Kuřim C jel podle kuřimského webu do Rajhradu na utkání proti ŠK 64 v podstatě na výlet. Soupeři jako již tradičně nastoupili nekompletní, takže hosté již od počátku vedli 1 : 0. A dáke již citujme kuřimského zpravodaje Bronislava Horáka:
„Velmi brzy remízuje Jirka Majer a Tadeáš Boček na 2:1. Na jedničce i na trojce mají Honza
a Vašek vyrovnanou pozici. Honzův soupeř v 39. tahu překročí čas, a tak získáváme další bod. Vašek dostává nabídku remízy.
Chce hrát dál, ale jeho soupeř vše vymění, a tak je z toho další remíza.
Já hraji Evansův gambit, ztrácím hodně času a zakončím to ztrátou kvality.
Slávek uplatňuje svůj nejsilnější tah. Nabízí remízu, avšak soupeř odmítá. Po chvíli se přepočítá v kombinaci a ztrácí věž. Pokouší se dát Slávkovi mat, ale ten vše hlídá, a tak se soupeř vzdává.
Laďa má prostorovou převahu, ale je z toho remíza.“ ŠK 64 – Kuřim C tedy 3 : 5.
Ve vedlejší místnosti se odehrával zápas Lokomotiva Brno C versus Jundrov D, který lokálka vysoko projela 2,5 : 5,5. Zajímavostí utkání je, že o výsledcích partií rozhodovaly z velké většiny hrubé chyby.
V pozici na diagramu se po 1. – Kxh5 mohlo ještě bojovat. Pan Šípek se však rozhodl pro 1. Vd6?? bílý zcela správně přešel do hladce vyhrané pěšcovky 2. Vg6+!
V této partii nadějný jundrovský žák v páně Kalendovském oblíbeném královském gambitu zahrál neopatrné 1. – Sc5?, načež po 2. Dc3 mohl bílý získat materiál. Neučinil tak a partie po 2. c3 Nc6 3. d4 dospěla do pozice na diagramu, kdy
černý zcela nepochopitelně odevzdal figuru 3. Bxd4?? 4. cxd4 Nxd4 a prohrál.
Hrubých chyb se nedopouštěli jen hráči Jundrova, daleko víc jich „vyrobili“ reprezentanti Lokomotivy, což i nakonec spravedlivě rozhodlo o konečném výsledku zápasu. Pan Šlégl v partii s panem Chmelíčkem nekorektně obětoval figuru.
V pozici na diagramu černý Petr Škaroupka měl již v horší pozici ustoupit 1. – Ke7. Přišlo však chybné 1. – Ke6?? a po 2. Ve8+ černý přišel o celou věž.
Pan Kureš černými na diagramu zahrál 1. – Va6? Že to při oslabených černých polích v černém táboře nebyl nejlepší nápad, se ukázalo ihned po 2. Jxd7 Sxd7 3. Jc5.
Bílý Jan Gorčák docílil vyhrané pozice, kterou mohl zakončit elegantní kombinací 1. Vxd7+ Kxd7 2. e6+. Obrat však neviděl a prohrál.
V pozici na diagramu měl zástupce černých lokomotivní žák Stanislav Krasovsky zahrát 1. – Sf5 a celkem by se nic nedělo. Došlo však k impulzívní chybě 1. – f5?? a po 2. Jg5 černý nezabránil materiálním ztrátám.
Remíza Maroše Kramára (vlevo s bílými) s Jaromírem Krystlem vítězství Jundrova jen potvrdila.
Zájemce o podrobnosti z utkání Kuřim D – GPOA Znojmo B odkážeme na kuřimský web a z utkání zbývajícíh zápasů žádné komentáře ani fotografie nedorazily. Připomínáme, že podrobné informace o soutěži lze stáhnout na svazovém webu nebo na stránkách chess-results.