Konference JmŠS 2023

Konference JmŠS proběhne v pondělí 13. února 2023 od 17:00 na Mendelově univerzitě v Brně. VV JmŠS se obrací na všechny okresní šachové svazy, aby na Konferenci vyslaly své delegáty. Hlas rozhodující mají na konferenci vždy 3 delegáti z každého OŠS (celkem 21 delegátů), ale jednání je veřejné a všichni příznivci jihomoravského šachu jsou zváni.

Materiály ke konferenci budou průběžně doplňovány:

Pozvánka na Konferenci (pdf)

Návrh jednacího řádu (pdf)

Návrh volebního řádu (pdf)

Zpráva předsedkyně STK (pdf)

Vyhodnocení konkurzů pro sezónu 2021/2022 (pdf)

Zpráva komise rozhodčích (pdf)

Zpráva komise mládeže

Zpráva revizní komise (pdf)

Zpráva hospodáře (pdf)

Rozpočet JmŠS za rok 2021 (pdf)

Rozpočet JmŠS za rok 2022 (pdf)

Návrh rozpočtu na rok 2023 (pdf)

Zpráva předsedy JmŠS (pdf)

Příloha – restrukturalizace KPII (pdf)

Příloha – anketa o sestupovém klíči KPIIA (pdf)

22 komentářů u „Konference JmŠS 2023

 1. Dobrý den, kdy bude zveřejněn zápis z konference? Děkuji.

 2. Nově zvolený delegát by v prvé řadě měl přinést nějaké novoty v šachu ať se jedná o zásady. Nelze si stanovit pravidla podle toho, jak se co komu líbí. Například pokud je rapid šach tak by měl nemožný tah ihned prohrávat. Ne že pořadatel řekne, že až po druhém nemožném tahu. Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. Každý rapid turnaj by měl být automatický počítán do Rapid Elo. V KP II by měli být psány partie a evidovány i FIDE Ela, proč tomu tak není? Je mnoho mladých hráčů a trvá jim dlouhou dobu, než FIDE Elo získají nebylo by lepší, když dostávají šanci už v KP II, aby s hráči co mají FIDE Elo mohli dříve tohle FIDE Elo získat? Každá partie je sama o sobě kvalitní takže proč házet KP II na nižší úroveň, vždyť pak o ni není zájem. Zkusit to zatraktivnit právě tímto. Hodně hráčů má ELO hlavně FIDE, jako svoje dogma to by tak nemělo býti. Když se bude velmi často měnit ELO, hráči budou mít větší motivaci hrávat.Sponzorství je samostatná kapitola. Připadne i to, že šachy se nikam v poslední době neposunuly. Vše při starém a šedá nuda. Nový delegát by tomu měl dát drive a hlavně útočit na ty hloupé lidi co rozhodují o všem ohledně vedení šachů České republiky.

 3. Chtěl bych se zeptat jak je to s parkováním na univerzitě? Je nějaká možnost v areálu nebo musíme stát má modrých zónách? Bude kraj platit toto jako výdaj cestovné?

  Prosím předsedkyni o vyjádření

  Děkuji

  • Dobrý den,
   parkovat přímo v areálu univerzity není možné. Těsně u univerzity je zóna C, placená od 17 do 6. Pokud někde na ulicích Zemědělská, Černopolní, Erbenova atd. nejsou modré pruhy, znamená to, že se tam parkovat nesmí (křižovatky, chodník). Dost se to kontroluje a pokutuje.

   Poblíž univerzity směrem k Boby centru jsou větší parkoviště zdarma (Stadion, Drobného, u Boby centra).

   Pozor ještě na dlouhodobý problém – kdo pojede od Židenic přes Tomkovo náměstí, nelze jet jako trolejbus přímo po Provazníkově, musí se do tunelu. Značené to je, číhají tam… v minulosti už několik šachistů dostali.

 4. Není zatím vložena zpráva RK, má přece co hodnotit, např. bod 8:

  USNESENÍ II. ČÁSTI KONFERENCE JIHOMORAVSKÉHO ŠACHOVÉHO SVAZU
  konané dne 13. 6. 2022 v Brně v hrací místnosti Lokomotivy Brno v areálu IMOSU

  IV. Konference JmŠS ukládá:
  1. OŠS zveřejnit do 31. 8. 2022 zprávu o činnosti v roce 2021 na krajském webu.
  2. Hospodáři JmŠS předložit do 31. 8. 2022 Revizní komisi JmŠS potřebné podklady k hospodaření JmŠS za rok 2021.
  3. Komisi rozhodčích JmŠS uskutečnit v září 2022 školení rozhodčích 2. třídy.
  4. Komisi mládeže JmŠS vypracovat pravidla pro pořadatele turnajů seriálu KP mládeže v rapidšachu.
  5. STK JmŠS každoročně zveřejňovat po skončení II. lig přehled sestupujících z KPI a KPII družstev.
  6. STK JmŠS zpracovat jednotný klíč k vypočtení odměn vedoucích okresních přeborů družstev.
  7. STK JmŠS zorganizovat do 31. 12. 2022 anketu o návrhu vyškovských šachistů ohledně hodnocení v KPII družstev.
  8. VV JmŠS zajistit zveřejnění všech zpráv a podkladových materiálů 14 dní před Konferencí JmŠS

  • Dobrý den, Revizní komise čeká na podklady… když to vezmu pozitivně, tak aktuálně:

   1, Zprávu o činnosti dodaly OŠS Brno-venkov, Hodonín a Vyškov
   3, Školení R2 proběhlo
   4, Pravděpodobně ano (hovořilo se o tom), ale dokument v ruce nemám
   5, Toto bude relevantní až na konci této sezóny
   6, STK navrhla Statut vedoucích OP, odměňování je součástí
   7, Anketa proběhla, výsledky jsou publikovány

 5. Pane Koutný, děkuji za reakci. Nicméně i nadále bych chtěl ten návrh podat a dozvědět se od většiny jednoznačně, zda je dnes považováno za normální a slušné se pod vlastní názor podepsat a že nepodepsání naopak svědčí o opaku? Obecně – snad jsem se proklikal ke správnému návrhu jednacího řádu. V článku 1.5. je konstatováno, že právo předkládat návrhy mají pouze delegáti a hosté. Bylo by to proti něčemu, kdyby se na konferenci JŘ novelizoval v tom smyslu, že návrh je možné předložit i písemně – dejme tomu v termínu do 7 dní před začátkem konference, tím a tím způsobem? Řekl bych, že by to bylo něco jako zvýšení úrovně demokracie uvnitř svazu…

  • Myslím, že pokud pošlete návrh některému z členů výboru JmŠS, může se tím konference zabývat. Na druhou stranu na obecné podněty nebývá mnoho času, proto je nejjistější osobně se konference zúčastnit a návrh odprezentovat. Případně najít „spřízněnou duši“, která se konference zúčastní a projednání zajistí.

 6. Dobrý večer, rád bych se konference zúčastnil, ale mám bohužel noční službu. Chtěl bych ale konferenci předložit návrh, aby se o něm hlasovalo (zavázat webmastera nezveřejňovat příspěvky různých dealinů, Zmatených sledujících, bla, bla, bla… na tomto webu). Prosím, jak to mám udělat, komu mám (stačí mejlem?) ten návrh poslat? Děkuji za vysvětlení, zda tohle jednací řád vůbec připouští?

  • Tak já se kvůli vám začnu podepisovat jako Robert Koutný. Dokud nebude přihlášení přes Identitu občana, nemá cenu trvat na „opravdicky znějícím“ jméně.

 7. Je něco shnilého ve svazu jihomoravském… Chtěl jsem se podívat, kteří funkcionáři loni oznámili, že nebudou pokračovat, ale zápisy na webu nejsou. Milan Boháček má pravdu – svazové vedení by mělo podněcovat aktivní pořadatele, trenéry a rozhodčí, aby se zapojili do práce v komisích nebo výkonném výboru. Ovšem řekněme si upřímně – kolik je v okresních svazech agilních funkcionářů, kteří osvědčili schopnosti skvělým řízením svého okresu a teď chtějí zkusit totéž o úroveň výš? Znáte někoho takového? Sem s ním!
  Před 30 lety jsem kandidoval na předsedu STK tehdejšího celomoravského svazu, protože jsem měl úplně jiné představy o moderním řízení soutěží (mimochodem je úsměvné – nebo smutné?!, že tehdy vytvořené rozpisy soutěží družstev se v kraji i v ligách dochovaly s nepatrnými změnami dodnes :-)). Tehdy bylo 5 kandidátů a zvolení jsem bral jako obrovský závazek vůči lidem, kteří mě volili, i vůči ostatním kandidátům, kteří to také chtěli dělat co nejlépe. Kéž by to tak bylo i dnes, kdy do posledních chvil není jasné, jestli se vůbec někdo obětuje, kdo funkci vezme jako kříž, který je třeba vléct, aby organizovaný šach nepadl úplně.
  Kdokoliv jste statutářem jakéhokoliv spolku, víte, že to není žádné terno a dělení na „my“, kteří do toho nevidíme a „oni“, kteří si to přihrávají mezi sebou (soutěže, dotace, informace…) je většinou úplně mimo mísu.
  Jestliže po jižní Moravě kolují nějaké „zkazky o protežování konkrétních klubů“, sem s nimi! Konspiračním teoriím se může dařit jen v atmosféře tajemna, nejistých náznaků a (při vší úctě) neochotě či pohodlnosti opatřit si fakta. Budeme-li mluvit narovinu, většinou se realita ukáže jako mnohem jednodušší a přirozenější.
  Takže znáte-li někoho vhodného do VV, neváhejte a navrhněte ho!

  • Se musím svazu omluvit :-), zápis z loňské konference tam je. Hledal jsem v nesprávné složce Zápisy ze schůzí, kde to končí rokem 2021.

  • Když budou zvolení delegáti na konferenci ŠSČR ( doufám, že bude nějaká kádrová obměna) měli by jsme znát jejich postoje k volbám předsedu ( Martin Petr nebo Eliška Richtrová).

 8. Za sebe se velice divím, že neprobíhá ani neproběhlo žádné oslovení či představení kandidátů pro volby… Očekával bych maximální úsilí VV získat nové aktivní funkcionáře! Místo toho naprostý klid a (pravděpodobné) zveřejnění kandidátů až na místě před volbou. Aniž bych chtěl šířit konspirace, přijde mi to spíše jako snaha dostat „ty správné“ lidi na „ta správná“ místa, než jako opravdové a spravedlivé volby…

  • Milane, z mé strany plný souhlas s Tvým komentářem.

  • Pane Boháčku, bylo by fajn, kdybyste tu svoji konspiraci poněkud dotáhnul, a popsal, co zlotřilí „ti správní“ lidé budou z „těch správných“ míst mít za prospěch či profit. Můžete to vzít i jmenovitě, a popsat, kdo konkrétně měl jaký prospěch ze členství ve Výkonném výboru JmŠS, současném i minulých.

  • Co kdo „získá“ nevím, ale pořádat volby a nedat o tom nikomu vědět, to mi přijde opravdu zvláštní. Všichni členové výboru jsou navíc zkušení funkcionáři, takže těžko půjde o neznalost nebo nějakou „začátečnickou chybu“. Tím spíše, když je funkcionářů dlouhodobě nedostatek a volby patří k nemnoha příležitostem oslovit novou krev… Sám navíc jistě dobře víte, že zkazky o protěžování konkrétních klubů nejsou nic nového. Řada z nich jistě není pravdivá a já jim nikdy pozornost příliš nevěnoval, ale co já mohu vědět… Z osobní zkušenosti vím, že každý jednotlivý člen VV/STK JmŠS zaslouží velké poděkování za obrovské množství skvěle odvedené práce. Přesto řeší VV dlouhodobě několik zásadních problémů a stále neúspěšně. Tím spíše bych očekával enormní snahu oslovit někoho nového a vyměnit funkcionáře, kteří ztratili chuť nebo třeba nemají dostatek času… To přece není žádná ostuda.

  • To, že se budou pořádat volby je oznámeno právě v této zprávě, pod kterou diskutujeme. Nejsem si jistý jestli je nějaký deadline na přihlášky na „předsedu“ (a celý tým) nebo „Kdo přijde, může se nechat zvolit“. Pokud je deadline, tak je potom chyba, že není veřejné známý. Pokud může kandidovat kdokoliv a přihlášky jsou až do hlasování, pak nemá smysl někoho představovat ze strany VV, určitě bychom pak četli o protěžování. Jedině, že by si jednotlivé týmy udělaly samy PR…

 9. Určitě by zájem byl, avšak v danou dobu budu po operaci a budu mimo Brna. Jinak děkuji za odpověď.

 10. Dobrý večer, jak bude probíhat volba delegátů na konferenci JMŠS ze strany OŠS???

  • Dobrý večer, pokud se nepletu, bylo vždy záležitostí OŠS, jak se k tomu postaví. V případě Brna-venkova jsem vždy obeslal e-mailem kluby se žádostí o nominaci (v případě Ořechova to dostával Pavel Kubát), ale téměř nikdy se mi nikdo dobrovolně nepřihlásil (čest výjimkám!). Předseda OŠS sice už nejsem, ale klidně kluby opět obešlu. Pokud se hlásíte jako delegát za Brno-venkov, tak to i v tom e-mailu uvedu.

  • Dobrý večer, to je plně v režii jednotlivých OŠS. Praxe minulých let ukazuje, že příliš velký zájem není, takže jestli chcete zastupovat okres, ideálně se asi přes předsedu oddílu nahlásit na vedení OŠS.

Komentáře nejsou povoleny.