Anketa o sestupovém klíči v KPII

Vážení šachoví přátelé,

protože v uplynulé sezóně se nepodařilo obsadit všechna místa v KPII a objevily se různé názory na to, podle jakého klíče v takovém případě určit sestupující družstva, letošní Konference JmŠS uložila STK JmŠS uspořádat za tímto účelem anketu.

Proto se na Vás obracím se žádostí o spolupráci při organizaci ankety, která proběhne ve 4. kole KPII – v neděli 4. 12. 2022. Přesné zadání ankety a pokyny ke zpracování a odeslání výsledků rozešlou také vedoucí jednotlivých skupin společně se zprávou z nedělního 3. kola KPII.

Všem kapitánům, rozhodčím a hráčům předem děkuji za spolupráci!

Vladimíra Šťastná, STK JmŠS

10 komentářů u „Anketa o sestupovém klíči v KPII

 1. A co tři skupiny KPII po 8 družstvech? 7 kol každý s každým + 3 kola nadstavba první čtyři o postup, 5-8 o sestup…

  • Tři skupiny po 8 družstvech systémem každý s každým (bez baráže) by znamenaly další snížení počtu kol v KPII na 7. Při barážovém systému a následném spojení „lepších“ a „horších“ polovin ze všech skupin do jedné postupové a jedné sestupové skupiny bychom potřebovali mnohem více termínů, než pro soutěže družstev reálně máme. Jediným dalším řešením by tak opravdu mohla být baráž v rámci jedné základní skupiny – je ale otázkou, zda by opakované zápasy se stejnými soupeři byly pro družstva atraktivní.

  • …tak jsem to nemyslel. Nadstavba v rámci pouze těch skupin. 7+3 kola. Postupovali by jako teď vítězové každé ze tří skupin.

  • Já chápu, jak jste to myslel, ale pro jistotu jsem do své odpovědi zahrnula i další možné varianty tří skupin po osmi družstvech. Pro baráž v rámci jedné skupiny platí to, co jsem psala o možné neatraktivitě – sice se odehraje celkem 10 zápasů (tedy více než nyní), ale z celkových sedmi soupeřů potká každé družstvo tři soupeře dvakrát, což nemusí být pro družstva lákavá varianta. Ale jedno z možných řešení to samozřejmě je.

  • Okresní přebory se tak hrají úplně normálně. Nebo dokonce dvoukolově a nikomu nepřijde divné hrát se stejným soupeřem odvetu. Družstev prostě ubývá, tohle je jedno z možných řešení. Podle mě lepší, než zvýšit dojezdové vzdálenosti snížením skupin na dvě. Platí to i v životě obecně. Nelze mít všechno. Vždy je to jen „něco za něco“…

  • Pak ale bude potreba vyresit postupy do Kp1. Za predpokladu, ze KP1 si udrzi dva postupy do 2L.
   Ted postupuji z KP2 celkem 3 tymy. V pripade dvou skupin by bylo velke finale o treti postupove misto? Nebo nechat jen podle skore?

  • Ano, snížit počet týmů v soutěži (a současně i počet soutěží) je možným řešením současné situace – nevýhodou by samozřejmě bylo navýšení dojezdových vzdáleností. STK připraví za tímto účelem materiál pro Konferenci JmŠS, která může o snížení počtu družstev a soutěží rozhodnout.
   Co se týče postupů, ano, při dvou skupinách by muselo do KPI postupovat vždy ještě jedno družstvo z 2. místa – pravděpodobně podle skóre, na finále o třetí postupové místo bychom potřebovali najít další termín(y), což by bylo dost obtížné.

  • Třetího postupujícího není třeba hledat, postoupí jen dva vítězové skupin… tak to bývalo i v minulosti. On je ten tlak na KPI dost velký, tři postupující, a když se „našim“ ve druhé lize nedaří a jede dolů lavina, tak družstva v KPI dlouho neví, zda hrají o postup či o záchranu :-).

  • Minimálně při nulovém sestupu z 2. ligy do KPI bude nutné třetího postupujícího najít. Čísla totiž mluví jasně: Při nulovém sestupu z 2. ligy postupují z KPI dvě družstva do 2. ligy a jedno (poslední) družstvo sestupuje do KPII. Pokud by postupovali jen vítězové skupin, postoupí do KPI jen dvě družstva, takže v KPI bude o jedno družstvo méně (11 místo 12). A protože poslední družstvo (nejen) z KPI sestupuje vždy (podle Soutěžního řádu musí), musí z KPII postoupit o jedno družstvo navíc (3 místo 2), aby se KPI zaplnila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.