7. ročník Bleskového dne Mirka Jurky se hrál po dvouleté nucené přestávce trochu netradičně v neděli 22. srpna 2021, protože v tradičním červnovém termínu nešel turnaj kvůli pandemickým opatřením příliš reálně uspořádat. Hrálo se opět v odpoledním čase od 14.00 a naplánováno bylo 13 kol švýcarským systémem se zápočtem na FIDE Blitz Elo. Jak se již stalo tradicí, hrací tempo určili hlasováním u prezence samotní účastníci. Těsnou většinou 29 : 27 se nakonec prosadila moderna 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah proti klasickému tempu 2x 5 minut. Turnaje se i přes prázdninový termín zúčastnilo solidních 56 účastníků, pro které bylo připraveno deset cen finančních (1. cena 2.000 Kč) a 46 věcných vč. pitných cen pro výherce tradičních kvízových otázek z Mirkova života.
Výsledky naleznete tradičně na chess-results, bohatou fotogalerii pak na Zoneramě Břeti Eichlera a mýma očima pak zde.
Hracím místem se opět stalo Společenské centrum v Bystrci, které je velmi důstojným stánkem pro pořádání sportovních a kulturních akcí.
Turnaj se hrál za podpory Šachového svazu ČR (Šachový restart) a sponzorů tht Mgr. Antonína Továrka (Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o.), Robert a Petr šachy, z.s., JUDr. Miroslava Michálka a Mgr. Michala Vávry, který si jako jediný ze sponzorů přišel zahrát a dosti proháněl favority na čelních šachovnicích.
Dokonce to chvíli vypadalo na atak příček nejvyšších (6/7), pak však Michala zastavili hlavní favorité. Turnaje se zúčastnilo i několik zahraničních hráčů, tři ženy a zajímavým příspěvkem pak byla účast teprve 10-letého Jiřího Boušky z pardubických Polabin, který se před dvěma lety stal mistrem světa v bleskové hře v kategorii hráčů do 8 let. Jeho sílu hned na úvod pocítil jeden z favoritů FM David Holemář, který musel po této porážce a remíze ve 2. kole s Matějem Tajovským dohánět terén sérií výher.
Turnaj potkala nepříjemnost v podobě výpadku programu Swiss-Manager, který se nepodařilo nahodit s již odehraným 1. kolem, a tak se muselo hrát znovu. To způsobilo časový skluz 70 minut. Tytam byly najednou mé plány na zajímavé fotografie a rozhovory s neméně zajímavými lidmi, prioritou nyní bylo odehrání 13 kol do plánovaných 18.30. To se zdálo být chvíli reálné, nicméně vzhledem k přidávacímu tempu a z toho plynoucích některých delších partií, jsem po 8. kole vyhlásil zkrácení na 11 kol, čímž se alespoň stihl plánovaný časový harmonogram. Všechno zlé ale může být i k něčemu dobré a hned několik účastníků mi po turnaji sdělilo, že si tímto neplánovaným zdržením měli čas alespoň
společensky popovídat a turnaj si užili. Budiž ale toto ponaučením a snad se desítky pečlivě připravovaných činností příště promítnou i do hladkého průběhu turnaje.
Součástí turnaje byly kvízové otázky z Mirkova života. Ty jsme dali dohromady s Mirkovou dcerou Blankou, která si zahrála také turnaj a odskočila si tak trochu od každodenních mateřských povinností.
Tentokrát byly otázky tři a jejich výherci, jenž si odnesli pitné ceny…dva. Nikdo si totiž neporadil s druhou otázkou „Jaká zvířata (živočichy) si Mirek nosil v dětství často domů a choval je v krabicích?“ Padaly nejrůznější návrhy (dokonce i veverky), ale na hlemýždě nepřišel nikdo. A přitom je to celkem logické, že?:-). Zde je malý přehled:
1) Jak se jmenuje Mirkova vnučka, případně jaký je její věk? (Barbora, 8 měsíců) – výherce Tomáš Pospíšil (Lokomotiva Brno)
2) Jaká zvířata (živočichy) si Mirek nosil v dětství často domů a choval je v krabicích? (hlemýždi) – nikdo
3) Sametovou revoluci strávil Mirek na šachovém turnaji mimo ČR. Ve které zemi to bylo? (Rumunsko) – výherce Petr Skácelík (Moravská Slavia Brno)
V turnaji si od počátku hlídal své postavení hlavní favorit IM Jaroslav Bureš, který sice musel občas přenechat první stůl jiným, ale ve druhé polovině přidal, vyhrál důležité partie a nakonec proťal cílovou pásku jako první ziskem 9/11. Stříbrnou pozici nakonec vybojoval ziskem 8,5/11 FM David Holemář, který se po špatném startu již zmíněnou sérií výher (bylo jich 6) dotáhl na čelní pozice a tam vydržel až do konce. Velký boj byl sveden o 3. místo. Shodným ziskem 7,5/11 se o něj totiž dělilo hned 5 hráčů, z nichž nejlepší pomocné hodnocení měl třetí nasazený David Brychta z Jihlavy, kterého jsem po delším čase poznal více při telefonickém hovoru než při turnajovém setkání:-).
Další místa zaujali Ladislav Urbanec, Roman Závůrka, IM Neklan Vyskočil (za daných okolností ještě výborný výsledek) a Jan Uhmann. Osmý skončil mladičký bleskový fantóm Jiří Bouška (7/11), kterého se mi mimochodem podařilo přemoci lepší technikou v koncovce.
Devátý skončil náš pravidelný pražský host Jindřich Melich (7/11), který byl současně i nejlepším seniorem,
ale protože podle pravidel mohl převzít pouze jednu vyšší cenu, přenechal tento primát stále výbornému Marku Orlovi z University Brno (11. místo).
No a desítku finančně oceněných uzavřel Petr Skácelík (7/11), který prožil trochu smolný turnaj. Nejprve raketový start 4/4, podpořený cennými remízami s Davidem Brychtou a Jardou Burešem, druhá půlka však započatá i skončená porážkami (Michal Vávra a Roman Závůrka). Nejlepším juniorem se stal podle očekávání David Barák, který ziskem 6,5/11 obsadil 12 místo.
Nejlepší ženou se stala trochu překvapivě 19-letá Oleksandra Korniichuk z Ukrajiny, která výsledkem 6/11 obsadila 20. místo
a těsně předstihla WFM Míšu Svobodovou na 22. místě.
Své ceny převzaly také děti (2007 a mladší), převážně z mé tréninkové skupiny. Jelikož Jiří Bouška bral jednu z hlavních cen, tak se vítězem této kategorie stal na lepší pomocné hodnocení Vojta Karafiát před Jirkou Grausgrubrem a Prokopem Šmídkem (všichni 4/11).
No a v ratingových kategoriích se to jen hemžilo vysokým počtem hráčů. V nejnižší 0 – 1700 bylo těchto hráčů dokonce 24 (!) a vítězem se stal Miroslav Veselý z Boskovic, který skvělým výsledkem 6,5/11 obsadil 16. místo.
V silnější kategorii 1701 – 1900 cenu převzal Matěj Tajovský z Durasu (15. místo za 6,5/11), když před ním se umístivší Jiří Bouška s Jindřichem Melichem již brali hlavní ceny. No a v kategorii hráčů s Elem 1901 – 2000 ocenění převzal Michal Vávra z Moravské Slavie Brno (13. místo za 6,5/11), jelikož Jindřich Melich s Markem Orlem byli již oceněni předtím.
Elo 0 – 1700 – Miroslav Veselý (Slavia Boskovice) – 6,5/11, 16. místo
Elo 1701 – 1900 – Matěj Tajovský (Duras) – 6,5/11, 15. místo
Elo 1901 – 2000 – Michal Vávra (Moravská Slavia Brno) – 6,5/11, 13. místo
Děti (2007 a mladší) – Vojtěch Karafiát (Duras) – 4/11, 45. místo
Junioři (2001 – 2006) – David Barák (Duras) – 6,5/11, 12. místo
Senioři (1961 a starší) – Marek Orel (VSK Universita Brno) – 7/11, 11. místo
Ženy – Oleksandra Korniichuk (Ukrajina) – 6/11, 20. místo
Oceněni byli nakonec všichni účastníci, kteří vydrželi na vyhlášení až do konce. Zásluhu na tom měli také nestor brněnského šachu 88-letý František Vykydal a kamarádka Lenka.
František věnoval do cen novou varnou konvici a dvě pouzdra na brýle, sám si přitom za výsledek 5,5/11 (32. místo) vzal pouze čokoládu:-). Od Lenky pak 2x Gustav Klimt a k tomu jako malý bonus drobné občerstvení pro všechny účastníky.
A jelikož pomáhala také u prezence, jako fotografka a vyvěšovatelka, zaslouží skutečné absolutorium.
No a protože někteří účastníci odešli, zbylo na konci ještě asi deset věcných cen, které jsem následně rozdal svým pomocníkům:-).
Závěrem bych chtěl poděkovat všem výše uvedeným sponzorům, bez nichž by to nešlo, Společenskému centru v Bystrci za poskytnutí těchto krásných prostor pro hru a také rozhodčímu Radku Skoumalovi, který osvědčil klid a rozvahu nejen při nelehkém rozhodování, ale především při již zmíněných problémech se SwissManagerem.
Dále Martinu Hyršovi a Pavlu Jakšovi za organizační pomoc při turnaji a také Jezdcům Jundrov, resp. Šachové škole Hříbata za zapůjčení šachového materiálu. A na samotný závěr ještě pár zajímavých fotografií.