Jm KP I. – nejlépe odstartovaly první nasazené Hustopeče

Virus nevirus, soutěže družstev zahájily bez jediného odkladu nebo partiové absence. Úplně jinak než dřív teď můžeme chápat heslo z dob, kdy ještě nebyli žádní sportovní profesionálové, jen čistí amatéři a nadšenci, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Letošní KP I. rozhodně nepřekoná rekordní ročník 2016 – 2017 se dvěma velmistry a průměrem soutěže 2091. Letošní průměr nejlepších osmiček je 2038 (loni 2060), nejlepší sestava Hustopečí má 2138 (loni Jundrov B 2180). V sestavách (a bohdá i za šachovnicemi) uvidíme jednoho velmistra (loni 0), 4 mezinárodní mistry a 2 mezinárodní mistryně (loni 4 + 0), 2 mistry a 2 mistryně FIDE (loni 3 + 1). Průměrným ratingem dýchá na záda Hustopečím Lipovec (2137), přes 2100 mají ještě Jezdci Jundrov C (2113). Na opačném konci to bude boj, nejnižší průměr má Lokomotiva Brno B (1922).

Hned v úvodu se střetli dva papíroví favorité a byl to docela masakr. Mistři na prvních čtyřech deskách se nijak nešetřili, žádné přátelské nebo covidové remízky a výsledek musel domácí šokovat: 0 – 4! Dole už byly síly vyrovnané a tak celkově Jezdci Jundrov C – Agrotec Hustopeče 2 : 6.

Téměř stejně si vyšlápl Duras na Hodonín. V rozporu s mnohaletými zvyklostmi přivezl na Slovácko prvních 7 borců soupisky, s nimiž domácí uhráli 5 cenných remis. Ale bohužel nic více. ŠK Hodonín – Duras Královo Pole B 2,5 : 5,5. Podle lídra hostů to ovšem žádná hra na jednu branku nebyla: „S Hodonínem jsme měli asi prohrát na 3. a 8. šachovnici a vyhráli by domácí, kteří měli ještě další dobré pozice. Inu, nelehký rozjezd do sezóny, měli jsme štěstí.“

Partii na 3. šachovnici mezi Vladimírem Misorinem a Petrem Glozarem, ostrou jako nůž od oběti pěšce v 5. tahu až po závěrečný mat, si určitě přehrajte. Díky webmasterovi si partii můžete přehrát kliknutím na notaci.

Všechna ostatní utkání skončila nejtěsnějším výsledkem. Exligový Lipovec zatím nepostavil své 3 největší hvězdy v čele s velmistrem Pavlem Blatným a tak v bojovném zápase se šrámy na obou stranách přehrál další exligový tým jen těsně: Garde Lipovec – Spartak Adamov 4,5 : 3,5.

Na dohled od Lipovce stojí brána do Moravského krasu Sloup. Jeho borce dnes čekala rekordní, více než stokilometrová výprava do Znojma. Hosté si odvezli řadu cenných dílčích výsledků, ale celkově to bohužel nestačilo: TJ Znojmo – TJ Sloup 4,5 : 3,5.

Foto Zdeněk Kavan

Druhý znojemský tým přivítal Vyškov. Zkušení domácí borci vpředu přitlačili, ale vyrovnaní a tradičně bojovní hosté to vzadu otočili: GPOA Znojmo – ŠO MKS Vyškov 3,5 : 4,5.

Čtvrtý těsný výsledek se urodil ve Veselí, byť všichni domácí na tom byli ratingově lépe než hosté. Důvodem byla „nehoda“ na první desce, kde domácí lídr a loňský vítěz 1. šachovnice Jan Hudeček přehlédl figuru. Veselí nad Moravou – Lokomotiva Brno B 4,5 : 3,5.

Příští kolo se, doufejme :-), odehraje za 3 týdny 25.10.2020. Utkání Hustopeče – Sloup a Loko Brno B – TJ Znojmo mají celkem zřejmé favority, ale ostatní duely budou boj…

ŠK Agrotec HustopečeTJ Sloup
ŠK Lokomotiva Brno BTJ Znojmo
ŠO MKS VyškovŠK Veselí nad Moravou
ŠK Duras BVK Královo Pole BŠK GPOA Znojmo
Spartak AdamovŠK Hodonín
Jezdci Jundrov CŠK Garde Lipovec

Zpravodaje a partiový sborník si můžete stáhnout na stránce ŠSČR.

4 komentáře u „Jm KP I. – nejlépe odstartovaly první nasazené Hustopeče

  1. No to tedy koukám. Jakýsi bezejmenný expert nám tu dává PŠM. Já se rovněž považuji za velkého odborníka přes politiku. Sázení na politické události ve Fortuně je v současné době dokonce hlavním zdrojem mojí obživy. Pane kolego, prosím, podepsal byste se příště, abych si udělal představu, koho si můžu znamenitě považovat jako sobě rovného?

  2. Jiste zajimavejsi, nez sem tahat politiku, by podle mne byly postrehy zucastnenych, jak se jim hralo v prvim kole se soucasnymi epidemologickymi opatrenimi. Pripadne co si o nich z pohledu sachovych soutezi mysli.

  3. Všechno souvisí se vším, proč se na šachovém webu nepobavit o výsledcích voleb. Ovšem komentáře nepodepsané, kontroverzní či urážlivé nebo mediální prefabrikáty, které mají čtenáře nenápadně dovést ke kýženému myšlenkovému schématu (v našem případě, že přes všechny zjevné mínusy je nejlepší volit jednu konkrétní stranu, protože vše ostatní může být jenom horší), mohou být smazány.

  4. Jsem rád, že soutěž odstartovala přesto napětí v současné době je velmi problematické ať kolem pandemie či voleb. Přesto odbočím na jiné téma.
    Skončily volby do krajských zastupitelstev a do Senátu nejvíc procent získalo sice hnutí ANO, ale zůstává samo bez koaličních partnerů. Jsme opravdu divný národ na jednu stranu chceme ukončit někoho, kdo tady dlouhodobě prudí, pak když je ta možnost vládnutí někoho jiného tak se poukazuje, že je to nesportovní a nefér, že vítěz voleb by měl brát všechno a strany co nejsou vítězi by neměly sestavovat koalici proti hnutí ANO. Obě dvě situace jsou podle mě divné. Pokud bych se měl vyjádřit k těmto volbám jsou to volby o ničem pravou situaci zjistímě až za rok, kdy budou volby do Poslanecké sněmovny. O vítězi těžko pochybovat bude to hnutí ANO podle mě má více procentního potencionálu než se ukázalo teď, koaličního partnera však bude hledat těžko. Vládu bude sestavovat stejně Bureš, poněvadž Zeman nikoho dalšího k sestavování vlády po volbách do Poslanecké sněmovny nepustí, tak jak si myslel naivně Stanjura z ODS. ANO to nepostaví takže bude patová situace a prezident to bude držet tak dlouho dokud to půjde. Myslet si, že nějaká trojkoalice, nebo dvojkoalice umožní zamíchat kartami na politické scéně je naivita nejvyššího stupně. Přesto největší nebezpečí vidím u strany Pirátů tahle strana je nová a její popularita každým rokem poroste více a více. Takže příští volby nebudou o Burešovi, ale o tom v jakém trendu se bude náš stát vyvíjet do budoucna a Piráti nás mohou uvést ještě do většího smetí než je teď, poněvadž každej ví komu více straní jestli Burešovi, nebo zkorumpovaným stranám z 90. let . Mohu říci, že s takovými stranami se ocitneme na samém chvostu a bude to horší než za vládnutí Bureše. A to nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace ohledně pandemie koronaviru. Čekají nás těžké chvíle. Hraní šachových soutěží bude sice dobrým odreagováním, přesto podstatu věcí to nevyřeší a problémy ve společnosti nadále zůstanou. Tvrdá realita.

Komentáře nejsou povoleny.