Bleskovky Zdeňka Páska v sobotu proběhnou!

Jak už nadpis napovídá, tuto sobotu se uskuteční druhý turnaj Bleskovek Zdeňka Páska na Bowlingu Brno v Líšni (Líšeňská 80), a to navzdory dnešnímu vyhlášení nouzového stavu vládou ČR (platí od pondělí 5.10.2020). To podstatné uvádím níže s odkazem na aktuální vyjádření ŠSČR v návaznosti na publikovaná opatření Ministerstva zdravotnictví:

V souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které platí od 10. září, nemusí mít šachisté během tréninků a partií nasazenou roušku. Po skončení partie se hráč podle pravidel stává divákem, přičemž na ty se výjimka nevztahuje a ve vnitřních prostorách mít roušku musí. Pozdrav sportovců před utkáním se nemá dít podáním rukou, ale pouze slovně. Rozhodčí v soutěžním prostoru nemusí mít roušku, avšak pohyb mimo soutěžní prostor mají omezit na minimum.

Aktualizace 30. 9.:
Podle dnešní tiskové konference ministra zdravotnictví Romana Prymuly začne v ČR od 5. října platit nouzový stav a dojde k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Nicméně, šachové soutěže družstev mohou běžet normálně dál. Svazem organizované sportovní akce na všech úrovních včetně např. okresních přeborů mají výjimku, ale hraje se bez diváků. Pro šachy to znamená, že uvedené informace (kurzívou) zůstávají v platnosti, soutěže družstev pokračují bez zásadních omezení. Jedinou změnou je, že hráč po dohrání partie by měl jako divák opustit hrací místnost.

Rádi bychom všechny šachisty vyzvali k odpovědnému chování. Pokud se necítíte dobře, například máte teplotu, raději šachové akce vynechejte. Pokud je to možné, dodržujte rozestupy. Věnujte se hygieně. Situaci není potřeba ani bagatelizovat, ani přeceňovat.

Začátek v 9.30 (přijďte s dostatečným předstihem!) a přidávám předběžnou startovní listinu s tím, že účastníků pojmeme cca 40. Hrát budeme na 13 kol švýcarským způsobem a především poprvé v historii turnaje (již od roku 1999) se zápočtem na FIDE Blitz Elo! Turnaje se k tomuto účelu zúčastní nejen jako hráč, ale i jako přední slovenský rozhodčí Tomáš Danada, s licencí pro řízení těchto turnajů. Navážeme na předchozí osvědčený model dvou cca 10-minutových přestávek po 4. a 8. kole a v průběhu turnaje přijde na řadu také jedno zajímavé překvapení.

V sobotu v Líšni tedy na viděnou!

4 komentáře u „Bleskovky Zdeňka Páska v sobotu proběhnou!

 1. Tak problem je hlavne s temi, co zadne priznaky nejdrive asi dva dny zadne nemaji, prestoze jsou infekcni.

  U sachoceho turnaje je to o kazdem z nas, jak si vyhodnoti pripadna rizika a zodpovednost k sobe a svemu okoli. U druzstev uz je to ponekud slozitejsi, obzvlaste pro kapitany. Co kdyz sami hrat v takoveto situaci nechcou, ale citi odpovednost ke svemu druzstvu? Veru nelehka volba.

  Ja jsem rozhodne pro to v dane situaci druzstva nehrat, podobne jako pan Fencl.

 2. Dobrý den,

  z pozice organizátora se k názoru p. Václava Fencla vyjádřím citací textu ze stránek ŠSČR (v uvozovkách) a následně ještě připojím svůj pohled.

  „Přestože od června do září proběhla po celé republice řada turnajů, v současné chvíli nemáme informace o nikom, kdo by se nakazil nemocí Covid-19 na šachovém turnaji. Aktuálně jedna krajská hygiena řeší dětský rapid turnaj, kterého se zúčastnil nakažený hráč. Všechny jeho soupeře, se kterými se během turnaje potkal, umístila hygiena do karantény. S komentářem, že pokud by při hře účastníci měli roušky, do karantény by nemuseli. Zatím se jedná pouze o jeden případ a neoficiální informaci, která ale odpovídá dříve publikované metodice (zde). Pokud by se tedy hráč chtěl vyhnout případné karanténě, lze doporučit používat při hraní respirátor. K závaznému stanovisku ale chybí více případů, které by jednotlivé krajské hygieny posuzovaly. Pokud máte stejnou nebo i jinou osobní zkušenost, budeme rádi, pokud se o ni podělíte – například přímo na emailu předsedy ŠSČR Martina Petra, martin.petr@chess.cz, nebo sekretariátu, sekretariat@chess.cz.“

  Je asi pravda, že není příliš logiky u povinnosti nemít roušku při partii a po jejím skončení ano. Nicméně se jedná o reakci na vládní nařízení a šachisté jsou v tomto smyslu bráni jako sportovci (mají tedy výjimku), kteří při výkonu sportovní činnosti roušku mít nemusí. A protože se má hrát bez diváků, stává se hráč po skončení partie divákem, který musí v roušce opustit hrací místnost. Mějme proto zdravý lidský rozum a zodpovědnost, díky níž by na turnaj či zápas neměl přijít žádný hráč, který má jakékoli zdravotní potíže či příznaky. A protože věřím, že šachisté jsou lidé inteligentní a zodpovědní, tak si i s ohledem na výše citovaný text ŠSČR nemyslím, že by 16 hráčů při zápase nebo 20 hráčů na turnaji nějakým významným způsobem přispělo k šíření „Covid-19“. Samozřejmě, riziko nelze nikdy úplně vyloučit a nechci celý problém jakkoli bagatelizovat. Ale znovu zopakuji, mějme zdravý lidský rozum a buďme zodpovědní, protože jinak bychom už nemohli dělat prakticky nic.

 3. Pane Fencle, naprosto respektuji Váš názor, i když je dosti vzdálen tomu mému. Mně přijdou absurdní zcela jiné věci, než Vám a nesmírně mě těší, že i 2.turnaj na bowlingu proběhne! Bohužel se ho z rodinných důvodů nemohu zúčastnit, ale na dálku budu všem účastníkům fandit 🙂 ! Přeju všem co nejvíc pohody, klidu a optimismu 🙂 !!! Luboš Ševčík

 4. Vážení šachoví přátelé,

  všichni máme rádi šachy a vítáme každou příležitost si s přáteli zahrát. V  současné době bychom však měli preferovat jiné hodnoty a snažit se v maximální míře přispět k úsilí o zamezení šíření koronavirové pandemie. Konání šachových soutěží o tomto víkendu, když od pondělí jsou všechny akce s  více 10 osob zakázány, tyto snahy nepodpoří, nýbrž zapůsobí přesně naopak. Sobotní blicák i nedělní utkání krajského přeboru k šíření koronaviru mohou významně přispět, zvláště když platná opatření pro šachové soutěže mi přijdou absurdní. Při partii hráči roušky mít nemusí, ale po skončení partie ano!?. Jaká je v tom logika, já žádnou nevidím.
  Václav Fencl

Komentáře nejsou povoleny.