MČR seniorů 60+ 2020

Tentokrát se mi píše tato zpráva neradostně, protože jsem svou účastí velmi zklamán. Ale popořádku. Dlouho se nevědělo, zda se bude tento turnaj vůbec konat, až někdy v červnu začalo být pravděpodobné, že se uskuteční, takže jsem se přihlásil. Můj záměr byl vzít tento turnaj jako test, zda jsem ještě schopen ve věku 77 let hrát šachy na potřebné úrovni. Začátkem roku jsem se zúčastnil Mistrovství světa seniorských družstev a výkon byl docela nadějný a protože jsem se i po fyzické stránce cítil dobře, drze jsem se přihlásil do kategorie 60+. Úvaha byla taková, že pokud budu ve formě, tak je lépe hrát hlavní seniorskou kategorii a pokud nebudu ve formě., tak to bude menší ostuda, než kdybych dopadl špatně v kategorii 70+.

Po příjezdu do Rychnova nad Kněžnou jsem ale poněkud pozdě zjistil, že jsem si sice přivezl přístroj na spánkovou apnoe, ale bohužel bez speciální síťové šňůry, takže jsem ho nemohl použít. To už jsem začal tušit, že to s mým vystoupením v turnaji nebude tak jednoduché. Už jsem měl s podobnou skutečností jistou zkušenost, když jsem se v roce 2018 zúčastnil pětikolového turnaje v Čadci a vědomě jsem si sebou onen přístroj nevzal. V turnaji jsem hrál hrozně a podezření padlo právě na tuto skutečnost. Jistý důvod to může mít, už jen v tom, že mozek dostává asi o 10 % kyslíku méně než je normální. Klinický důkaz však samozřejmě chybí.

V prvním kole jsem utrpěl povinné vítězství, ale ve druhém kole jsem už prohrál.V následujících kolech se opakoval přibližně stejný scénář – zisk výhody ze zahájení, pak nacházení nesprávného plánu realizace výhody a nakonec boj o holý život. Ještě ve čtvrtém kole jsem tento scénář porušil, když jsem černými figurami vyhrál. Protože tato partie snese přijatelné měřítko, uvádím ji celou.

Michal (1890) – Mlýnek (2100)

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Sd3 Jc6 5.c3 Jf6 6.Sg5 g6 7. Jf3 Sg7 8. Jbd2 Sf5 9.Sxf5 gxf5 10.Sxf6 Sxf6 11.Db3 DD7 12.0-0-0 Vc8 13.Kb1 Ja5 14.Da3 ?! (zde bude stát dáma špatně, což dá černému nějaká tempa k útoku na krále. Správné bylo 14. Dc2)

14…Db5 15.Vhe1 0-0 16.b4 ?! (reakce na špatné postavení bílé dámy. Lépe bylo 16. Je5 e6 17.g4 Sxe5 18.Vxe5 Dd3 19. Kc1 s přibližně rovnou hrou) 16…Jc4 17.Db3 ?! (Nutné bylo 17.Jxc4 Vxc4 18.Je5 Sxe5 19.Vxe5 Vfc8 20.Vd3 Kf8 s výhodou černého)

17…Jb6 ! 18.Ka1 Vc7 19.Jb1 Vdc8 20.Ve3 f4 21.V3d3 Dd7 (Volba dalšího plánu černého není jednoduchá. V úvahu přicházelo ještě 21… e6 22.Jg1 a5 23.Ja3 Da7 24.Je2 axb4 25.axb4 e5 26. Dxa4 Jxa4 s výhodou černého) 22.Ve1 Df5 23.De1 Jc4 24.g3 Kh8 25.g4 ?!

(Snaha o získání protišancí nemá šanci na úspěch. Ovšem po 25.De2 a5 26.bxa5 Jxa5 27.Je5 Sxe5 28.Dxe5 Dxe5 29.Vxe5 fxg3 30. Vxd5 gxf2 má černý jasnou výhodu) 25…Dxg4 26.Vg1 Df5 27.Je5 ? (Ani oběť druhého pěšce bílému nepomůže. O výsledku partie je rozhodnuto) 27…Sxe5 28.dxe5 e6 29.Vd4 Jxe5 30.Dc1 Vc4 31.Vxc4 Jxc4 32.Dd1 b6 33.Jd2 Dd3 34.Jxe4 Dxd1 (Stylovější bylo 34…Dxc4 35.Dd4 Dxd4 cxd4) 35.Vxd1 Vxc4 36.Kb2 Kg7 37.f3 Kf6 38.Kb3 b5 39.h4 Ke5 40.Ve1 Kf5 41.Vg1 e5

42.Vg7 Ke6 43.Vxh7 e4 44.Vg7 exf3 45.Vg1 Kf5 46.h5 Vc8 47.h6 Vh8 48.Kc2 Vxh6 49.Kd3 Vh2 50.Kg7 Vxa2 51.Vxf7 Kg4 52.Vg7 Kh3 53.Vh7 Kg2 54.Vg7 Kh1 55.Vf7 f2 56.Vxf4 Kg2 a bílý se vzdal

Po této partii jsem měl 3 body ze čtyř možných a zdálo se, že přestože moje hra byla hodně těžkopádná, je zde ještě šance bojovat o přední umístění. Osud však mínil jinak. V polovině týdne a tedy při přechodu do druhé poloviny turnaje se u mne objevily příznaky nachlazení, což ve spolupráci s chybějícím přístrojem na apnoe definitivně zlikvidovalo mé herní výkony na nepřijatelnou úroveň. A to jsem ještě mohl být rád, že se z toho nachlazení nevyklubal koronavirus, neboť příznaky jsou si velmi podobné a Rychnov nad Kněžnou byl prohlášen za lokální centrum koronaviru. Nakonec jsem tedy skončil na 12. místě, a to jsem mohl mluvit ještě o štěstí, když úplně vyhranou partii posledního kola jsem dokázal dovést do prohrané pozice, kterou však soupeř nedokázal vyhrát.

Kategorie 60+ (výsledky) a 70+ (výsledky) vyhráli po excelentním výkonu moji děčínští kolegové z družstva ČR 3 na MS seniorských družstev. Zdeněk Janda vyhrál hlavní kategorii 60+ výkonem 7,5 bodů z 9 –ti, když na prohru stál pouze ve dvou partiích. Vlasta Sejkora uhrál dokonce 8 bodů z 9-ti, když na prohru stál pouze v jedné partii, ale i tu dokázal vyhrát. Konkurence v jeho kategorii byla ale výrazně slabší. Vedlejší kategorii 80+ (výsledky) , která se hrála pouze na 6 kol, vyhrál mladoboleslavský M. Jaček. Slabě obsazenou kategorii 50+ (výsledky), ve které hrálo pouze 22 hráčů, vyhrál kadaňský R. Švarc. Snad se podaří příští rok realizovat příslib účasti P. Piska a D. Holemáře, případně dalších hráčů M. Slavie, a tato kategorie se stane zajímavější.

Co říci na závěr? Úmysl brát tento turnaj jako test výkonnosti se nezdařil. Jako příčinu lze považovat cokoliv, ale důkaz najdeme asi těžko. Asi nezbude nic jiného, než se spolehnout na výsledky nadcházejících soutěží družstev pokud se budou hrát a pokud budu k zápasům nominován.

Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Petr Mlýnek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.