KP mládeže proběhl v Ratíškovicích naposledy

Zahájení druhého turnaje seriálu KP mládeže v rapidšachu v Ratíškovicích v sobotu 21. prosince proběhlo skutečně atypicky: ředitel turnaje pan Macek, který byl po odchodu paní Kubáčkové dlouhá léta hlavní duší a organizátorem šachového života v tomto jihomoravském městečku, účastníky nejdříve přivítal a pak se s nimi hned rozloučil. Tento turnaj je totiž poslední šachovou akcí, kterou zde organizuje. Pro časové vytížení se již dále šachu nehodlá věnovat. Pan Macek si také postěžoval na malou účast dětí. Přitom moderní spolkový dům nabízí v hlavním sále příznivé podmínky ke hře, je zde bufet a funkční restaurace – co si lze pro šachový turnaj přát více. Jenže do Ratíškovic je špatné dopravní spojení – neleží jako ostatní centra šachových turnajů v Brně, Brankovicích, Břeclavi, Rajhradě, Vyškově a Zastávce na železnici, takže nelze vzít dvacet dětí a posadit je do vlaku – zde se doprava musí ponechat na rodičích a jejich autech, což je pro počet zúčastněných dětí limitující Druhou stranou mince je skutečnost, že každý turnaj musí podpořit svou účastí především místní. Ano, v roce 2012 přesáhl počet účastníků stovku, ale dvacítka dětí byla přímo z Ratíškovic. Letos – ani jeden… I tak ovšem nutno vyzvednout, jakou slavnou šachovou éru paní Kubáčková s panem Mackem .Ratíškovicím připravili – škoda, že to vše bude již zřejmě jenom minulostí.

Snímky dokládají, že účastníci měli pohodlí a dostatek prostoru ke hře.

Jak již je v Ratíškovicích tradicí, hrál se jen jeden společný turnaj, ve kterém hráči s ELO nad 1250 dostali pro první tři kola jeden fiktivní bod navíc – to proto, aby se hned zpočátku neutkávali silnější hráči se začátečníky. V turnaji se nejvíce dařilo nasazené jedničce i dvojce Matěji Tajovskému (Duras) a Tadeáši Hladkému (Jundrov). Na třetí místo celkového pořadí dosáhl Šimon Tajovský (Kuřim) a čtvrtá se umístila Marie Vavřínková z Lokomotivy Brno. Věkové kategorie pak byly vyhodnoceny každá zvlášť – viz následující galerie vítězů:

Vítězové: Leontýna Hladká (D10), Mikuláš Hladký (H10), Julie Maňková (D12), Vojtěch Karafiát (H12), Marie Vavřínková (D16), Matěj Tajovský (H16).

Stříbrní medailisté:Leontýna Hladká (U10), Pavel Ševčík (U12), Tadeáš Hladký (U16)

Bronzoví medailisté: Zuzana Stará (U10), Martin Procházka (U12), Šimon Tajovský (U16).

Co napsat závěrem? Pořadatelům se opět podařilo připravit hezkou akci, jež měl švih a spád (vyhlašování výsledků začalo již po 14. hodině a díky fungujícímu internetovému připojení byly v tuto chvíli již výsledky zveřejněny na stránkách chess-results) bez zbytečných prostojů, zvolená námitková komise neměla vůbec žádnou práci a celý turnaj byl milým a příjemným setkáním příznivců šachové hry v předvánoční adventní době. Díky Vám, pane Macku, za pěkně připravenou akci a za vše, co jste v Ratíškovicích dokázal.

1 komentář u „KP mládeže proběhl v Ratíškovicích naposledy

  1. Děkuji p. Hurtovi za hezky napsaný článek a pěkné fotografie. Zároveň mu chci poděkovat za přízeň a podporu, kterou po dlouhých 10 let Ratíškovickým šachům věnoval. A nejen on, ale i všichni rodiče a příznivci šachové hry, kteří k nám dlouhá léta jezdili. Bohužel já už se šachům nevěnuji aktivně poslední rok, ale chtěl jsem to pořadatelství zakončit symbolickou „kulatou desítkou“. Dál už přenechám pořadatelství jiným. Tři ročníky pořádala p. Kubáčková, zbytek pak už zůstal na mě a mojí rodině. A té patří také velký dík, vždyť veškerá práce co se týká pokladny, diplomů a cen zůstala na rodině (zejména manželce) a pár přátelích, kteří mne v minulosti pomáhali alespoň naplnit cenový fond. Chápu, že v předvánoční čas, kdy každý rodič chce mít klid, nebo si vyrazí se svými dětmi na adventní trhy, a tak není šachový turnaj silným lákadlem. A pakliže se už nějaké dítě rozhodne turnaje zúčastnit, je to jak píše p. Hurta – trenére starej se, tu máš naše dítě a jeď! A veřejnou dopravou se k nám opravdu nelze dostat, což chápu. Co ještě přispělo k ukončení turnaje byl de facto konec šachového oddílu jako takového, jelikož děti nejsou a nebudou. O šachy není už v Ratíškovicích mezi dětmi zájem a tak jsme nakonec rozpustili i šachový kroužek, kde synovi docházely v loni jen dvě děti. Snad se podaří tento šachový turnaj na okrese Hodonín udržet, ideálním městem by byl Hodonín nebo Kyjov, kde je silná dětská základna, ovšem jsou zde problémy s pronájmem prostor, neboť Spolkový dům jsem měl možnost si pronajat za dotovanou cenu. Ale uvidíme, o možném pořadatelství ještě budu jednat. Všem tedy děkuji za přízeň a účast.

Komentáře nejsou povoleny.