Nová kniha „Beskydská cesta k úspěchu“ (převzato z webu ŠSČR)

Značka „Beskydská šachová škola“ (BŠŠ) představuje v našem šachovém světě unikátní značku, která byla administrativně založená v roce 1993, ale ve skutečnosti frýdecko-místečtí šachisté započali s jejím využíváním až od roku 1999. Mimořádné výsledky mládežníků však měly počátek mnohem dříve, ještě pod značkou Domu dětí a mládeže a TJ Válcoven plechu Frýdek-Místek.

Tyto řádky píše, dnes již jen čestný předseda BŠŠ Ing. Karel Kubala, který v letech 1984 až 2004 stál v čele frýdecko-místeckého šachového oddílu jako předseda. V krizových letech, kdy jsme zcela ztratili dotace přes TJ Válcovny plechu, jsem na vlastní jméno založil „Nadaci na podporu rozvoje talentované mládeže“ a byl jsem spoluzakladatelem Beskydské šachové školy. Nyní po 20 letech jsem otevřel svůj bohatý archiv dokumentů z dřívějšího 30 letého působení ve frýdecko-místeckém šachovém dění (od roku 1974) a rozhodl se sepsat paměti do knihy „Beskydská cesta k úspěchu“. Hlavní téma knihy je o několikaletém fenomenálním projektu, kdy jsme v osmdesátých letech byli s Ing. Karlem Pliskou nerozlučným organizačním tandemem, který byl u nastartování této cesty k úspěchům.

Obsahem knihy, mimo dějinné historky, je popis principů, jakými jsme naše snažení v práci s mládeží dotáhli na republikovou bezkonkurenční úroveň. Uvedené principy mohou být zajímavé nejen pro organizátory jiných klubů, ale protože jsou ve své podstatě postupy manažerskými, mohou být zajímavou inspirací i pro osoby z podnikatelské sféry. Jedním z motivů k sepsání pamětí je i fakt, že na rok 2025 připadá výročí 100 let organizovaného šachu ve Frýdku-Místku!

Je jasné, že ta naše cesta se nedá okopírovat. Přesto v knize chronologicky popisuji, jak jsme se rozvíjeli, ale zejména rozvádím principy, jejichž uplatňováním jsme se z nevýznamného střediska vyhoupli na posty nejvyšší. To se občas podařilo více mládežnickým základnám – většinou však jen na krátkou dobu, zatímco náš systém se prezentuje jen s nepatrnými výkyvy dosahováním špičkových výsledků v mládežnickém šachu již zhruba 40 let! Nechci zde uvádět rozsáhlý přehled statistických údajů o úspěších v různých soutěžích, protože tyto řádky jsou určeny osobám, kterým je Beskydská šachová škola známa. Snad jen jeden příklad za všechny: v extralize družstev mladšího dorostu jsme z 33 ročníků 22x zvítězili, 7x byli druzí a 4x byli třetí – v každém ročníku s medailovým umístěním!!

Mnohé šachové trenéry může zajímat popisovaný tréninkový systém hrou v šachovém žebříčku. Originální je také naše Městská liga, ve které jsem pro operativní motivaci vytvořil vzorce pro výpočet oddílového ELO. Jistě unikátní je i náš rozsah práce s předškolními dětmi nejen přímo ve městě, ale i v blízkém okolí, koncepce práce Vrcholového střediska mládeže atd., atd.

Z několika důvodů ty paměti píšu jako svoji šachovou autobiografii. Moje ingerence však přesahovala aktivitami rámec oddílu. Zapojen jsem byl do krajských i celostátních komisí mládeže. V knize popisuji okolnosti vzniku soutěží družstev mladšího dorostu, následně mladších žáků a s tím i související zánik Velké ceny Československa. Také organizace tak zvaných „festivalových turnajů“, které suplovaly neexistující MČR jednotlivců v mládežnických kategoriích. Poté, co šachový svaz převzal pod svá křídla oficiálně konání mládežnických přeborů, BŠŠ zahájila pravidelnou organizaci přeborů ČR dětí do 8 let, které se konaly při Turnajích šachových nadějí.

Do knihy jsem vložil několik „okének do historie“, ale také například zajímavé příběhy kolem šachového dění a z našich mnohdy dobrodružných zahraničních výjezdů. Mimo hlavní obsah zabývající se událostmi v dílčích časových obdobích, obsahuje kniha řadu monotématických pojednání a komentářů k nim. Nechci je zde vypisovat, ale přikládám obsah knihy, kde z názvu kapitol se dá usuzovat, jaká témata jsou v nich popisována.

Kniha byla vytištěná koncem února 2025 a je nyní k dispozici široké veřejnosti

Ing. Karel Kubala
Čestný předseda Beskydské šachové školy

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Miroslav Hurta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *