Po polovině jihomoravského KP I. je téměř jisté, že Kuřimáci se opět po několika letech vrátí do 2. ligy. Dnes v nejsledovanějším utkání 6. kola rozdrtili Duras a před dalšími zájemci o postup mají už devítibodový náskok. Na druhém konci tabulky se rýsuje trojice Hustopeče, Lipovec, Ořechov, pro kterou bude těžkou výzvou proniknout mezi silný střed, kde se shromáždila plná polovina družstev s jednotným ziskem 9 bodů.
Kuřimští dnes nastoupili bez prvních dvou borců, ale i tak byli v čele s téměř neomylným Mihailem Jordanovem (4,5/5) favorité. Jak docílili naprosto přesvědčivého výsledku, se můžeme podívat níže. ŠK Kuřim A – Duras Brno B 6,5 : 1,5.
Na první desce se vůbec nedařilo černým figurám na královském křídle. Po výměně černopolného „domovníka“ zůstal černému bezmocný kůň na h6, a když se konečně dostal do hry, byl z toho konec partie…
Snad jedinou partií, kde měli hosté šanci na úspěch, byla 2. šachovnice. Bílé kleště po 33. tahu vypadají smrtelně. Možná, kdyby si bílý nechal při výměnách na f5 jezdce místo střelce… ale to jsou jen kdyby a času už určitě nebylo nazbyt.
Na trojce se hrála „klidná“ sicilka s 2. c3. Černý možná pozapomněl, že zahájení se jmenuje sicilská obrana a ne sicilský útok a pravděpodobně už kolem desátého tahu byl jeho osud zpečetěn.
Fatální neopatrnosti se dopustil černý na pětce. Vzetí pěšce ve 20. tahu vedlo k nekrytelnému matu, což bílý vzorově předvedl.
Na sedmičce se hodně manévrovalo těžkými figurami, bílý byl aktivnější, ale partie skončila nečekaně odevzdáním kvality. Snad ji chtěl černý vyšachovat zpět a přehlédl se, těžko říct…
Pozoruhodná proměna nastala po časovce na poslední desce. Bílý měl na královském křídle pěšce víc a naději na výhru. Poněkud bezradným manévrováním situaci zcela obrátil a nakonec se neubránil vidlím – v závěrečné pozici po 58. Kc2 přijde Vxf5 a Je3+.
Třetí místo v tabulce zatím obhájilo kuřimské béčko přes těsnou prohru s Universitou, která byla při dnešních sestavách poměrně výrazným favoritem. ŠK Kuřim B – Universita Brno B 3,5 : 4,5.
Naopak 4. místo neudržel Sloup a klesl po těsné domácí prohře až na sedmé. TJ Sloup – Jezdci Jundrov C 3,5 : 4,5. Lídr domácích to komentuje takto: „Dneska jsme skoro celou dobu tahali za kratší konec. Milan Boháček ustál útok na svoje rošádové postavení a zremizoval, ale nedlouho poté ztratil Vojta Ochmanský střelce kvůli přetížení své obrany a prohrál. Bratři Mocovi oba někde ztratili kvalitu, Martinovi se podařilo poněkud zablokovanou pozici nakonec ubránit a zremizovat, ale Roman takové štěstí neměl. Hezký bod přidal Jirka Vašíček trpělivě stupňovaným tlakem na královském křídle. Partie Zdeňka Helebranda byla opět infarktově divoká a ostrá, ale náš hráč bohužel počítal spletité varianty příliš dlouho a nakonec chyboval a překročil čas. Za stavu 2:4 už jsme tedy měli šanci jen na zápasovou remízu, ale k tomu ve skutečnosti nebylo daleko – Leoš Ševčík hrál až na jedno zaváhání velice dobře, udržoval si převahu v ježkové výstavbě sicilky a svého protivníka nakonec na královském křídle udolal, zatímco já dlouho trápil soupeře v koncovce se střelcem proti jezdci vzniklé z Nimcovičovy indické, ale cestu k výhře jsem nakonec nenašel a jen remizoval. Tím byl výsledek 3,5 : 4,5 zpečeten.“
A ještě dodatek k partiím: „Bojovalo se tvrdě, pět partií mělo 50 a víc tahů a všech pět vítězství si tentokrát připsali vůdci bílých. Pár nevyužitých šancí jsme měli, ale soupeři taky – dost bizarní a šokující závěr mohl být k vidění na 5. šachovnici: bílý tak dlouho trpělivě bránil beznadějnou koncovku, až se dostal do pozice, kdy mu engine po 51. a5! ukazuje v podstatě vyhrávající výhodu. Pěšci utíkají a černé věže i král stojí naprosto mimořádně nešikovně. Z průzkumu variant to vypadá, že černý musí k odvrácení okamžité katastrofy buď vrátit kvalitu, nebo přijít o pěšce c3 a f5. Tenhle obrat ale zůstal za oponou – Martin Moc už byl nejspíš psychicky naladěn na to, že ubrání bídnou koncovku s kvalitou míň a černým pěšcem na třetí řadě, a po 51. Vc1 Ka5 se soupeři s vidinou opakování tahů shodli na remíze. Na konci je ještě graf průběhu partií podle hodnocení enginu.“
Na čtvrté místo se dostalo po třech předchozích prohrách Veselí nad Moravou. Dnes se opět sešlo v nejsilnějším složení a odnesly to exligové Hustopeče. ŠK Hustopeče – Veselí nad Moravou 3 : 5.
Největší překvapení se odehrálo na 2. desce. Domácí mladík se nelekl věhlasného soupeře, rozehrál partii aktivně a v kritické chvíli našel korektní oběť figury 16. … Sxf3. Bílý se už v těžké pozici rozhodl figuru držet a bohužel pro něj to skončilo rychlou exekucí krále.
Blízko úspěchu byl i domácí Urban na trojce. Kdyby dal ve 32. tahu Dc4+ s dalším Je5 a d7, asi by to stálo černého figuru.
Vynadat si mohl domácí borec i na čtverce. S černými kráčel systematicky za převahou na dámském křídle, ale došel jen do tahu 22. … Kf8?, kterým ztratil kvalitu a zbytek už byl jen marným čekáním na chybu soupeře.
Hustopečští junioři letos překvapují vyspělými výkony v KP I. i KP II. Matěj Nerud držel vyrovnanou pozici někam k 35. tahu, Jakub Škňouřil až k 50. tahu. Rozhodně stojí za podívání, jak je nakonec zkušení Veselští borci v koncovkách utahali.
Co se podařilo matadorům, nezdařilo se už veselskému benjamínkovi Michalu Skalkovi. V 50. a 51. tahu vyměnil svoji chloubu – vzdáleného pěšce a2, aby vzápětí zjistil, že bez něj už materiální výhodu neuplatní. Vlastně partie skončila zaslouženě, kvalitu mu soupeř věnoval jen o pár tahů dříve.
Na páté místo tabulky postoupil Vyškov po přesvědčivém vítězství s Lipovcem. ŠO MKS Vyškov – Garde Lipovec 5,5 : 2,5. Domácí Jarek Hejný to viděl takto: „Zápas se tentokrát hodnotí příjemně. Tam kde jsme stáli dobře, jsme to dotáhli a tam, kde jsme stáli špatně, to hostům moc nevyšlo. Skalp na jedničce je jistě velmi cenný. Pěkně vyhrál Karel na druhé a stihl brzký vlak domů. Já jsem si vzpomněl na poučku “každá věžovka je remíza” rozšířenou o dovětek “až na ty, které nejsou”. A samozřejmě nás potěšila i výhra Ondry Mikuláška na osmé, konečně se v KP1 dočkal zasloužené výhry. Za soupeře vyhrál jen Jirka Sekanina, jak jinak než precizním a klidným výkonem. Tímto jsme se teda o tři body přiblížili záchraně. Ale ještě by to nějaký ten bodík chtělo. Ideálně tak patnáct :)“
Ze zápasu jedna fotka od Luboše Ševčíka:
Na první šachovnici se hrálo dlouho, ale vše podstatné se odehrálo v několika tazích. Černá propásla v 18. nebo 19. tahu možnost zazdít bílého bělopolného střelce tahem d3 a velmi brzy toho litovala. Po 21. f6 už je černá pozice v troskách.
Na druhé šachovnici si bílý možná chvilku myslel, že soupeři obětí pěšce chytil koně. Ten ho však rychle vyvedl z omylu, svou výhodu zkušeně zvyšoval a zaslouženě zvítězil.
O jediné výhře hostí už jsme četli v komentáři kapitána. Černý se skutečně nenechal vylekat typickým útočným výpadem bílého v zavřené sicilské, stavěl figury na aktivní pozice a chladnokrevně jako správný Sicilián vedl partii až do vyhrané koncovky.
Obdobně klidný a precizní výkon předvedl i samotný vyškovský zpravodaj. Od začátku stál jenom lépe a od nějakého 25. tahu si mohl notovat S pěšcem víc vítězství vstříc!
Podíváme-li se na sedmou desku po 23. tahu, nechce se věřit, že to bílý mohl přežít a nakonec remízovat ve věžovce. Po pokrytí bílého pěšce 24. Vd3 jej černý mohl vzít 24. … Vxe3, protože po 25. Vxe3 Vxe3 26. Dxe3 f2+ 27. Je4 ukazuje počítač famózní vítězný tak 27. … Dc5!! Jako ze studie – nekrytá dáma si stoupá na pole, kde je nejvíckrát napadená a ihned vítězí 🙂
Lokomotiva pouhými dvěma výhrami přehrála exligový Ořechov a tak už to začíná vypadat, že bude příští rok exkápéjedničkový. Lokomotiva Brno B – Orel Ořechov 4,5 : 3,5.
Příští kolo se hraje opět za 2 týdny 2. února. Favorité se rýsují v zápasech v Lipovci, Ořechově a na Durasu a pokud uspějí, trojice lemující tabulku na tom začne být hodně zle.
ŠK Garde Lipovec – ŠK Kuřim A
Orel Ořechov – ŠO MKS Vyškov
Universita Brno B – ŠK Lokomotiva Brno B
Jezdci Jundrov C – ŠK Kuřim B
ŠK Veselí nad Moravou – TJ Sloup
ŠK Duras Brno B – ŠK Hustopeče
Zpravodaje a partiový sborník si můžete stáhnout na stránce ŠSČR. Výsledky najdete na stránce Chess-Results.
Zajímavé a vyrovnané zápasy. Každopádně i jak Hustopeče tak Ořechov ještě zřejmě neřekli poslední slovo a i když má Kuřim již značný náskok, tak ani on nemá nic jisté… Z pohledu jedničky a zastupujícího kapitána jsem rád, že volbou zahájení mi šel soupeř relativně na ruku a podařilo se mi korektně a čistě vystupňovat tlak a dobrat slabiny. Tomáš Keprt je mladý a nevyzpytatelný hráč a i když to vypadalo jako jasná jednobrankovka, tak prostě zvolil systém který mu nesedl, a pak jsem po braní na c4 získal menší, ale stálou výhodu a soupeř pod tlakem ztratil prvně jednoho pak druhého pěšce. V průběhu jsem si jen všiml, že se začali kupit remízy, zřejmě i z hlediska toho, že jsem měl poziční tlak a relativně silný časový náskok. Na sedmičce se nám zřejmě povedlo partii otočit a na poslední to byla zase zřejmě dobrá poziční práce domácího borce. Rozhodovalo se tudíž na desce Uhmann-Bouček, kde jsem tomu mocnerozuměl. Zdálo se mi, že bílý někde (obětoval /ztratil kvalitu a měl nebezpečné céčko, za kterého Tadeáš kvalitu uspokojivě vrátil a čekal jsem že protihra áčkem oproti převaze na KK stačit nebude a Honza svou kapitulací uzavře zápas na 4:4 pak se ovšem zřejmě Tadeáš nechal zlákat taktikou se Sg1 při brání na h2 a zakufroval si střelce na KK (otázkou je, zda je vůbec prohraná varianta kdy Honzík sebere na tom e3 a zahraje někdy g5 a dobere na h7 (zda to stíhá.) Koncovka byla hodně o propočtu. Po Jf8 jsem si říkal, zda černý přeci jen nemůže zahrát h5 (i když v diskusi s Tomem jsem došel k závěru, že bílý dá g5 a dobere na g6. Nyní ovšem jak to stojí jedu h4 Jxg6 h3 a zřejmě háčko promuje první… Ale opravdu nevím a strojem jsem to neprověřoval a nějaká hlubší analýza tam nebyla. Každopádně i tak jsme měli zase trochu štěstí v tomto zápasu… A tak ještě myslím výsledek byl 4,5:3,5 byl šťastný a myslím, že je to jeden z nejčastějších výsledků soutěže. Souběžně jsem sledoval i zápas Kuřimského áčka s Durasem. Zaskočilo mě při vyrovnanost pozic, že to Kuřim vyhrál s takovým rozdílem. Každopádně to byl oboustranně masakr a při vyrovnanosti soupisek bych se nedivil, kdyby bylo i nějaké překvapení. Ani Duras a ani Kuřim bych příští kolo nefavorizoval a jak Ořechov tak Hustopeče jsou týmy, které mají plno silných hráčů a můžou uštknout i někoho z čela…
Velmi obsažný a bleskurychlý komentář 6. kola KPI. Jen malá drobnost – názvy šachových zahájení se nepíší s velkým písmenem.
Děkuji za všímavost, možná by to mohl upřesnit nějaký místní jazykovědec. Čeština je plná anglicismů a pokud se nemýlím, v angličtině se obecně píší názvy jen velkými písmeny – např. Sicilian Defense nebo Queen’s Gambit Accepted. V češtině by to asi opravdu mělo být malými písmeny, tj. sicilská hra nebo odmítnutý dámský gambit. S výjimkou zahájení pojmenovaných po konkrétních lidech, jako Aljechinova hra, Caro-Kann nebo Marshallův útok. Na české Wiki jsem našel jedno zahájení k jazykové k diskusi – Orangutan.
V každém případě jsem v textu názvy zahájení opravil 🙂