Pozvánka na mezinárodní soutěž v řešení šachových úloh ISC 2025

Mezinárodní soutěž v řešení šachových úloh se uskuteční v neděli 19. 1. 2025 v šachové klubovně SK OAZA, Praha 4, Jeremenkova 106.  

Soutěž je celosvětově časově synchronizovaná, začátek byl stanoven na 11.00 SEČ, kdy musí začít 1. kolo. Přestávka mezi koly bude 30 minut. V soutěži se neplatí startovné.

Tato soutěž probíhá ve stejnou dobu po celé Zeměkouli. Kromě toho, že se v soutěži utkají nejlepší řešitelé celého světa, je to také možnost pro začínající řešitele a pro mládež do 13 let – pro ně jsou vypsány kategorie 2 a 3 s lehčími skladbami. Pro mládež má ISC 2025zvláštní kategorii 3 pro děti do 13 let (narozené 2012 a mladší). Pro méně zkušené řešitele bez řešitelského ratingu nebo s řešitelským ratingem do 2000 je kategorie 2, kde jsou snazší problémy.

Soutěží se ve třech kategoriích:
Kategorie 1: pro zkušené řešitele, 2 kola po 120 minutách, v každém je 6 skladeb – dvojtažka, trojtažka, studie, mnohotažka, pomocný mat a samomat. Započítává se do řešitelského ratingu.
Kategorie 2: pro méně zkušené řešitele, bez ratingu a pro řešitele s ratingem do 2000, má 6 jednodušších skladeb k řešení v každém kole (také 2 x 120 minut), do ratingu se také započítává. Složení úloh: 1. kolo – 2 dvojtažky, trojtažka, mnohotažka (4#-8#), studie, krátký samomat 2. tahem;  2.kolo – dvojtažka, 2 trojtažky, mnohotažka (4#-8#), studie, krátký pomocný mat 2. tahem.
Kategorie 3: pro mladé řešitele do 13 let, nar. 2012 a mladší.  Řeší se ještě lehčí úlohy. Je jen jedno kolo = 120 minut. Řeší se 4 dvojtažky, 1 trojtažka a 1 studie. Nejsou pomocné maty a samomaty.

Za správné řešení jedné úlohy se dává 5 bodů. Za dílčí správné řešení může řešitel získat nižší počet bodů mezi 0 a 5 body. Kdo má na konci nejvíce bodů, vyhrává.

Přihlášky posílejte RNDr Pavlu Kameníkovi do 17. ledna 2025 na adresu problem64@wo.cz s uvedením kategorie, ve které chcete soutěžit.

Přikládáme „fotku“ našeho vánočního stromečku. Je to ornamentální úloha na mat 3. tahem. Vzhledem k tomu, že černý nemá moc možností, je to docela lehká úloha. Snad se vám ji podaří vyřešit. Potěší mne, když na adresu sachy.petras@post.cz pošlete své řešení – aspoň první tah bílého.

Šachu zdar
a řešení šachových skladeb zvlášť!

Milan Petras, účastník ME a MS v řešení šachových skladeb

Ing. Milan Petras
sachy.petras@post.cz
tel. 737 264 887
https://www.chess.cz/sdruzeni-sachovych-problemistu/

http://problem64.beda.cz

Technická poznámka: Pokud byste se na stránky nemohli dostat nebo se vám nezobrazil jejich obsah, zkuste použít jiný internetový prohlížeč.

__________________________________________________________________

Skládání a řešení úloh je umělecká odrůda šachu, postavení na diagramu nepřipomínají šachovou partii, jsou uměle složená. Smyslem je najít jednoznačný jediný tah, který splňuje danou podmínku, např. Bílý na tahu dá mat 2. tahem. To znamená nalézt tah, po němž se černý neubrání matu v dalším tahu. Obvykle po Úvodníku (to je první tah bílého) hrozí černému nějaký mat (to je Hrozba). Černý může hrozbě bránit (to je Obrana) třeba i více způsoby (to jsou Varianty), ale každá obrana umožňuje bílému dát jiný mat (to je Variantový mat).

Dalším typem úlohy jsou Studie. Zadání je Bílý na tahu vyhraje, nebo Bílý na tahu remizuje. Studie jsou docela podobné běžné šachové partii, obsahují ale něco nečekaného nebo důvtipného. Úkolem řešitele je najít postup k dosažení výhry či remízy i při nejlepších tazích černého.

Praktické rady pro soutěž:

  • Ve dvojtažkách se dává pět bodů za vyřešení, přitom stačí napsat správně první tah bílého neboli Úvodník.  Rada: I když si nejsem jist, že mám správné řešení, stojí za to napsat aspoň nějaký tah na řešitelský arch (to je papír, kam řešitel píše své řešení). Často se podaří správné řešení „trefit“ a je hned pět bodů.
  • Totéž platí pro trojtažky. Tam se píše první tah bílého a hrozba, a po obranách černého proti hrozbě ještě druhý tah bílého. Za úvodník bývá 1 bod, ale i tak stojí za to aspoň něco jako řešení napsat.
  • První tah bílého v úlohách nebývá braní ani šach.  Ve studiích může být první tah i braní nebo šach.
  • Ve studiích platí také rada napsat aspoň nějaký tah, nějaký nápad, co bych hrál, kdybych byl v pozici bílého na tahu. Často řešitel dostane nějaký bod i za správný první tah bílého. A pokud se mu podaří uhodnout více správných tahů za sebou (první, druhý, třetí atd.), dostane více bodů.
  • Není možné napsat k jedné úloze více než jeden první tah. Pokud řešitel napíše více prvních tahů, považuje se řešení za chybné.
  • Řešitel nemusí odevzdat řešení všech úloh, může se celých 120 minut soustředit jen na některé úlohy, na úlohy, které mu jdou. Vyřešení několika úloh zajišťuje dobré umístění v celosvětovém měřítku, protože málokdo vyřeší všechny úlohy. V minulém roce se zapojilo mnoho nových řešitelů po celém světě, často jen s malým počtem vyřešených úloh (0-2). Tak se není čeho bát a stojí za to vyzkoušet si, jak půjde řešení šachových úloh právě vám.

M. Petras

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Miroslav Hurta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Pozvánka na mezinárodní soutěž v řešení šachových úloh ISC 2025

  1. V kategorii 3 (mládež do 13let) obsadil zástupce Jihomoravského kraje 3. místo v rámci ČR (Martin Hrádek)

    🙂

Komentáře nejsou povoleny.