Letošní poslední turnaj Bleskovek Zdeňka Páska si přišlo zahrát 29 hráčů, z nichž většina byla zainteresována do cen udělovaných v rámci celoroční Grand Prix. Zde se rozdělovaly ceny v hlavním pořadí (pro deset nejlepších) a dále ceny v kategoriích nejlepší senior 65+, nejlepší žák (2010 a mladší) a nejlepší žena (všichni po dvou cenách). Pojďme ale popořádku.
Výsledky naleznete tradičně na chess-results, dále celkové pořadí Grand Prix, pro lepší info také bodování a na Zoneramě Břeti Eichlera také fotogalerii.
V prosincovém klání se hrálo tradičně švýcarským systémem na 13 kol a opět bylo odhlasováno moderní tempo 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah. Poměr by dosti jednoznačný 21 : 8, což i vzhledem k blížícímu se MČR v bleskové hře v Brně (21.12.2024 v hotelu Orea Congress Brno, bývalý hotel Voroněž) nebylo nijak překvapivé, jelikož se na této vrcholné akci bude hrát právě tímto tempem. Jako trénink před touto akcí pojal svou účast například můj spoluhráč z Durasu IM Martin Blahynka, pro nějž to byl vůbec první start na Páscích. Poprvé si v tomto roce přišli zahrát také Milan Žiaran a Jaroslav Zemánek, čímž se počet „letošních“ hráčů zastavil na pěkném čísle 123.
Hrálo se o sedm finančních cen (800-600-500-400-300-200-100) a devět věcných, z nichž tři připadly pro vítěze kategorií.
Na úvodní slovo přišel do salonku BB Vlastík Chládek, který popřál všem účastníkům pěknou hru a ujistil, že seriál turnajů bude do Grand Prix zařazený i v příštím roce, tedy již od lednového turnaje 4.1.2025.
Přibydou i nějaké novinky, o kterých se včas dozvíte. Díky Vlastíkově velkorysosti se v Grand Prix udělovalo nakonec mnohem více cen, než kolik bylo slíbeno. To jsem nakonec vyřešil tak, že jsem udělil ještě třetí ceny v kategoriích nejlepší senior a nejlepší žák, ženy vzhledem k fyzické účasti pouhých dvou v tomto turnaji zůstaly na tomto čísle. A jelikož na obrázku vidíte celkem 24 cen, v hlavním pořadí si na své přišlo hned 16 hráčů! A protože podmínkou pro převzetí ceny byla fyzická účast na závěrečném vyhlášení, převzal poslední cenu ještě celkově jednadvacátý hráč v pořadí.
Nyní ale již pojďme k samotnému turnaji. V něm se od počátku dařilo Oskaru Hájkovi, který měl po 9. kole 8 bodů a vše nasvědčovalo jeho vítězství. Pak však nečekaně polevil a i přes troje bílé figury vyvzdoroval s kvartetem Jindřich Melich, Andrej Souček, Adam Simajchl a René Přibyl pouhých 2,5 bodu. Toho využil slovenský blesk Ondrej Vadila a úctyhodným ziskem 11,5/13 proťal cílovou pásku jako první. Oskaru Hájkovi z Prušánek tak patří 2. místo za 10,5/13 a bronz nakonec vybojoval autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil z Durasu (9/13), což mu v GP stačilo k přeskočení FM Davida Holemáře, který přišel až na závěrečné vyhlášení. V turnaji to ale moc slavně nevypadalo, když jsem po pěti kolech měl na kontě pouhých 50% bodů. Zvláště zbytečná byla porážka v 5. kole od Vojtěcha Velíma, kdy jsem v již tupé remízové pozici (K+V+J+3p – K+V+S+3p) po nějakém Kf1 neuhnul věží z e2, a to vše ještě asi s 12 vteřinami na hodinách. Pak jsem se ale zvedl podobně jako v těchto dnech čínský mistr světa a v dalším průběhu uhrál +5, vč. výher nad silnými protivníky IM Martinem Blahynkou a prvním nasazeným Vítem Kratochvílem. V závěru jsem již věděl, že mi k celkovému prvenství v GP stačí i 4. místo, jelikož by při rovnosti bodů v můj prospěch rozhodl větší počet prvních míst (já 1x, David 0x). K tomuto scénáři však nakonec nedošlo, jelikož jsem ziskem 90 bodů za 3. místo a škrtem do té doby nejhorších 77 bodů připsal +13 a Davida tak V GP překonal o 5 bodů.
Na 4. místě skončil vinou horší vzájemné partie se mnou Vít Kratochvíl z Náměště nad Oslavou (9/13), pátý jundrovský Vojtěch Velím (8/13), který ale již převzal cenu za vítěze kategorie nejlepší žák. Na obrázku jej tedy nahradil celkově šestý IM Martin Blahynka z Durasu (7,5/13), který měl nejlepší pomocné hodnocení v této skupině. Sedmý pak skončil Andrej Souček ze Starého Města, který získal rovněž 7,5/13.
Na dalším obrázku vidíme osmého Tomáše Košuta z Náměště nad Oslavou (7,5/13) a dále dva nejúspěšnější hráče ze superpočetné devítihlavé smečky sedmibodových. Tedy Lukáš Řehůřek z Bystrc Oilers a Roman Závůrka z Prostějova.
A u sedmibodových ještě zůstaneme. Na 11. místě skončil René Přibyl (Bystrc Oilers), dvanáctý pak FM Pavel Švanda z Jihlavy, který však již převzal cenu za nejlepšího seniora. Na obrázku jej tedy nahradili zástupci Durasu na 13. – 15. místě v pořadí Pavel Menčík, Ondřej Borkovec a Jiří Jireš.
Samostatný obrázek pak patří vítězům jednotlivých kategorií. Jak už bylo výše uvedeno, nejlepším žákem (roč. 2010 a mladší) se stal Vojtěch Velím z Jundrova (v turnaji celkově pátý!), nejlepším seniorem FM Pavel Švanda z Jihlavy a nejlepší ženou WFM Michaela Svobodová z Jundrova.
A co udělaly výsledky posledního turnaje s celkovým pořadím v Grand Prix, jehož věcné ceny vidíte níže na obrázcích?
Jak už je patrné z nadpisu článku i dalšího textu, vítězem Grand Prix, do nějž se započítávalo osm nejlepších výsledků z dvanácti turnajů a v němž se mohly ceny kumulovat, se nakonec stal autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil z Durasu (707), který si až na dvě výjimky všechny turnaje odřídil jako rozhodčí s programem SwissManager. O pouhých pět bodů zpět skončil historicky nejčastější vítěz Pásků (již od roku 1999!) FM David Holemář z Moravské Slavie (702) a třetí skončil jeho oddílový kolega Karel Kredl (656). Karel dal však přednost populárnímu turnaji O losinského kapra, a tak na obrázku vidíme celkově čtvrtého Jirku Jireše z Durasu (618).
Páté místo obsadil Vít Kratochvíl z Náměště nad Oslavou (534), který nasbíral tento úctyhodný počet z pouhých šesti turnajů. Na 6. místě skončil Renda Přibyl z Bystrc Oilers a sedmý pak Tomáš Košut z Náměště nad Oslavou (oba 526). Ve prospěch Rendy rozhodl lepší výsledek z jednotlivého turnaje, kdy skončil v březnovém turnaji třetí, zatímco Tomáš nejlépe šestý (v lednovém turnaji).
Na další obrázku vidíme hráče na 8. – 10. místě. Osmý skončil prostějovský Roman Závůrka (524), který je velmi úspěšný na turnajích v Olomouckém kraji. Na 9. místě pak skončil nejlepší žák Vojtěch Velím z Jundrova (465) a desátý Oskar Hájek z Podlužanu Prušánky (459). Také u Oskara klobouček, neboť získaný počet bodů má z pouhých pěti turnajů!
Po vyhlášení první desítky se šlo na nejlepší hráče v kategoriích. Tou nejpočetnější byli trochu překvapivě, ale o to více potěšitelně, žáci do 15 let (2010 a mladší). V turnajích v tomto roce se jich zúčastnilo plných 16 (!). Nejlepším z nich byl teprve 11letý Vojtěch Velím (Jezdci Jundrov, 465 bodů), který, jak již bylo výše uvedeno, obsadil celkové 9. místo. Velmi početní byli také senioři (1959 a starší), kterých se v tomto roce zúčastnilo 12. Tím nejlepším se stal Václav Fencl z Durasu (444), který bydlí v Líšni a na BB to tedy nemá daleko. Václav obsadil celkové 11. místo. No a mezi devíti ženami kralovala WFM Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov, 249 bodů), která v celkovém pořadí obsadila 24. místo.
Na další fotografii vidíme zástupce druhých míst. Tedy zleva Arnošt Zeman (358) za seniory, Alisa Levchenko (171) za ženy (oba Moravská Slavia) a za žáky Andrej Souček (Staré Město, 344).
No a jelikož ženy hrály v posledním turnaji dvě, vidíme na dalším obrázku již jen dva zástupce z třetích míst. Tedy za seniory FM Pavel Švanda (ŠO Gordic Jihlava, 345) a znovu Alisa Levchenko, tentokrát však za žáky.
Po tomto intermezzu se pokračovalo ve vyhlášení dalších hráčů v celkovém pořadí. 11. – 14. místo obsadil kvartet Václav Fencl z Durasu (444), Břetislav Eichler z Moravské Slavie, Pavel Menčík z Durasu (oba 383) a Arnošt Zeman z Moravské Slavie (358). Václav na fotce paradoxně chybí, byť cenu za 11. místo převzal. Trochu komicky si totiž hned po převzetí šel sednout a já, jelikož jsem zvyklý vyhlašovat po trojicích, jsem na tuto skutečnost nezareagoval a pozval na vyhlášení Břeťu, Pavla a Arnošta.
No a poslední tři ceny převzali hráči na 15., 16. a…21. místě. Tedy FM Pavel Švanda (ŠO Gordic Jihlava, 345), Andrej Souček (Staré Město, 344) a Gabriele Carbonai (306). Důvodem byla skutečnost, že hráči na 17. – 20. místě Ladislav Prucek (Sokol Přemyslovice, 342), Ondřej Havelka (Sokol Dobrá, 339), Michal Šípek (Jezdci Jundrov, 321) a Milan Boháček (Slavia Boskovice, 316) se turnaje ani vyhlášení nezúčastnili. Díky tomu tak mohl sympatický Gabriele převzít poslední hlavní cenu. Jinak Gabriele coby cizinec hraje za Lokomotivu Brno a za účast hned v 11 turnajích GP si svým způsobem poslední hlavní cenu zasloužil.
Tolik tedy k poslednímu turnaji i celé Grand Prix, která, jak se zdá, si našla své stálé příznivce. Příslibem Vlastíka Chládka pak budeme v nastoleném trendu pokračovat i nadále a naše turnaje se současně pokusíme vylepšovat novými nápady. Ten první, kterým současně započne 2. ročník Grand Prix, se odehraje 4. ledna 2025. Tedy pokud budete mít chuť, čas a nebudete se ještě nacházet v povánočním módu, přijďte se opět pobavit na stejné místo a ve stejném čase, tedy na Bowling Brno od 9.30. Pěkné vánoční svátky a nový rok všem.