Únorové pokračování Pásků se na Bowlingu Brno v Líšni odehrálo trochu netradičně až na druhou sobotu. Hrálo se opět do Grand Prix, kam stejně jako loni započítáváme osm nejlepších výsledků z 12 turnajů s tím, že odměněno bude minimálně osm nejlepších hráčů v hlavním pořadí (loni jich bylo dokonce více). K nim pak přibydou tři nejlepší v kategoriích senioři (1960 a starší), ženy a žáci (roč. 2011 a mladší). Do GP 2025 jsme vstoupili s novým vylepšeným způsobem bodování (viz odkaz níže), v němž se zohlední především úspěch v turnaji s vyšším počtem účastníků. Bodové bonusy pak obdrží vždy prvních deset hráčů v každém turnaji. Jako vzor zde posloužil způsob bodování ve Formuli 1. Na konci roku 2025 pak společně s posledním turnajem vyhodnotíme celé Grand Prix, kde bude opět přípustná kumulace cen a kde o pořadí při rovnosti bodů rozhodne vyšší jednotlivé umístění (při stejném počtu např. prvních míst dále nejvíce druhých, třetích, čtvrtých míst atd.). Na hráče, kteří nebudou v daném turnaji oceněni, pak čeká na závěr vyhlášení možnost vyhrát losovanou cenu.
Výsledky naleznete na chess-results, dále si můžete prohlédnout pořadí GP 2025 po druhém turnaji, nový systém bodování 2025 a fotografie na Zoneramě Břeti Eichlera.

Druhého letošního turnaje se zúčastnilo plných 40 hráčů, což je jedna z historicky nejvyšších účastí na Bowlingu Brno, kde hrajeme od září 2020. Pro zajímavost, nejvíce nás bylo 1.10.2022 (47), pak 2.12.2023 a 9.11.2024 (42) a nyní 8.2.2025 (40). Z důvodu vyššího počtu účastníků jsme si tak zahráli 15kolový švýcar, pro nějž jste si poměrem 27 : 13 odhlasovali jako hrací tempo modernu 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah. Hrálo se o osm finančních cen (1.000-800-700-500-400-300-200-100) a šest věcných, z nichž tři připadly vítězům kategorií a jedna byla losovaná (tu získal FM Ivan Markovič z Hustopečí).

Pojďme ale už k průběhu turnaje. Hned na začátku jsem musel řešit problém nedostatku materiálu, jelikož přišlo více nepřihlášených hráčů a původní ohlášená kapacita (32) tak byla výrazně překročena. Podařilo se mi ale zajistit pět kompletních souprav z kanceláře na BB, takže hrát mohli nakonec všichni. Začátek se kvůli delší prezenci a zajištění náhradního materiálu protáhl o 25 minut, což ale zase umožnilo účastníkům si popovídat mezi sebou. A nakonec se podařilo stáhnout i časové manko na minimum, když jsme s vyhlášením končili již ve 13:15. Po tomto intermezzu se již mohlo hrát. Do turnaje nejlépe odstartoval Petr Matoušek z Přemyslovic, který vyhrál první čtyři kola. Z piedestalu jej pak ale sesadil CM Oskar Hájek (do té doby 3,5/4), který od tohoto okamžiku před sebe již nikoho nepustil. Oskar pak po remízách s Václavem Buchtou a Ondrejem Vadilou vyhrál několik důležitých soubojů s dalšími přímými konkurenty a díky tomu mohl své prvenství jistit závěrečnými dvěma remízami se Zdeňkou Vránovou a Jiřím Jirešem. V únorovém turnaji tedy výsledkem 12/15 zvítězil CM Oskar Hájek z Podlužanu Prušánky. Druhý skončil ziskem 11/15 Ondrej Vadila, který se držel vítězi na dostřel až do 11. kola, kdy jej porazil Andrej Souček. Ondra měl ale na druhé straně také velké štěstí v partii se mnou, jelikož měl prohranou koncovku, já však nějak zapomněl na čas… No a pomyslný bronz vybojoval ziskem 10,5/15 Václav Buchta z Jundrova, který střídal lepší okamžiky s horšími, finiš 4/5 ale nakonec znamenal úspěšný celkový výsledek.

Na 4. místě skončila moje maličkost IM Neklan Vyskočil, když jsem až nezvykle kazil zcela vyhrané partie (hned po zahájení Gajdoš a WFM Svobodová, v koncovce Vadila) a až výhry v posledních třech kolech mi zajistily místo na slunci. Stejným ziskem 10/15 skončil pátý Andrej Souček (ŠK Staré Město). Andrej měl sice slabý start (2/5), pak ale neuvěřitelně zabral šesti výhrami v řadě. Na jeho štítě zůstali mj. FM David Holemář a Ondrej Vadila a i přes závěrečnou porážku se mnou zaznamenal moc pěkné umístění. Šesté místo obsadil Petr Matoušek z Přemyslovic, který měl lepší pomocné hodnocení před sedmým FM Pavlem Švandou z Jihlavy (oba 9,5/15).

O půl bodu méně měli na 8. a 9. místě Roman Závůrka z Prostějova a FM David Holemář z Moravské Slavie. David, nezvykle na své poměry, zaznamenal velkou rošádu (tři porážky v řadě) mezi 9. – 11. kolem, což jej stálo dobré umístění. To si naopak mohl zapsat patnáctý nasazený Šimon Starý ze Starého Města, který měl nejlepší pomocné hodnocení z pětičlenné skupiny hráčů dosáhnuvších 8,5 bodu. Šimon obsadil 10. místo a současně s tím získal poslední udělovanou hlavní cenu.

Udělovaly se také ceny v kategoriích. Nejlepším seniorem (S65) se stal FM Pavel Švanda z Jihlavy, nejlepším žákem (2011 a mladší) Alisa Levchenko z Moravské Slavie a nejlepší ženou Zdeňka Vránová ze Starého Města. Ta však na vyhlášení nepočkala a s úsměvem sdělovala, že by ještě mohla chytit vlak domů. Stačil jsem ještě namítnout, že Fera hraje na Slovensku (a tedy nemá kam spěchat) a do Starého Města přece stále něco jede. Marně, Zdeňka chtěla být doma prostě o hodinu dříve. A tak si cenu pro nejlepší ženu přebrala druhá v pořadí WFM Michaela Svobodová.

Tolik tedy k turnaji, který nakonec dobře dopadl a uspokojení nad vysokým počtem účastníků krom několika hráčů vyjádřil také Vlastík Chládek. Vlastík se sice nemohl zúčastnit, ale jak vidíme na fotografii níže, přišel se na turnaj podívat v jeho průběhu.

Ten příští se již odehraje klasicky na první sobotu v měsíci, tedy 1. března 2025 od 9:30. Tak si nezapomeňte termín zadat do svých kalendářů a přijďte se opět pobavit na turnaj s příjemným cenovým fondem.