Nejvíce medailí z přeborů škol Břeclavska opět do Hustopečí

Nejvíce medailí si z okresního kola Přeboru škol na Břeclavsku odvezli stejně jako loni žáci a studenti z Hustopečí. Na stupních vítězů stáli ve všech třech kategoriích. Zásluhou středoškoláků zůstaly 2 medaile doma v Břeclavi, po jedné si odvezli starší žáci do Drnholce a Lanžhota a mladší žáci do Dolních Věstonic a Velkých Pavlovic.

28 družstev a 121 hráčů na soupiskách (109 chlapců a 12 děvčat) loňskou rekordní účast (29 týmů) nepřekonalo, přesto klobouk dolů před všemi pedagogy, kteří s dětmi přijeli nebo dokonce uspořádali školní kvalifikační kolo jako v Lanžhotě (40 účastníků) nebo na Gymnáziu Břeclav (22 účastníků).

Výsledky kategorie 1. stupeň ZŠ najdete zde výsledky kategorie 2. stupeň ZŠ zdevýsledky kategorie středních škol zde.

V nejmladší kategorii 1. stupeň základních škol se hrálo se systémem každý s každým dvakrát (8 hraných kol, 2x volno) tempem 2×15 minut na partii. Časově to děti stihly, skončily dříve než sousední sedmikolový švýcar, ale pro úplné začátečníky to bylo přece jen trochu dlouhé.

Stejně jako loni a předloni soutěž ovládla malá škola z Dolních Věstonic, kde děti trénuje neúnavný Jan Votava, v předlistopadových dobách jeden z nejlepších okresních hráčů. Věstoničtí vyhráli všech 8 zápasů, všichni čtyři hráči vyhráli své šachovnice.

Stříbro vybojovala také s velkým náskokem ZŠ Velké Pavlovice a bronz ZŠ Hustopeče Komenského pronásledovaná ZŠ Lanžhot.

V kategorii 2. stupeň základních škol se hrálo švýcarským systémem na 7 kol tempem 2×15 minut na partii.

O vítězství ZŠ Hustopeče Nádražní nebylo loni pochyb, ale letos jí zlato zachránil jen skvělý výsledek lídra Jakuba Oujeského, který byl v tomto turnaji třídou sám pro sebe.

Neuvěřitelný závěr předvedla ZŠ Drnholec. Výhra 4 : 0 v předposledním kole nad Mikulovem Valtická ji katapultovala do čela soutěže, aby o zlato těsně přišla prohrou 0,5 : 3,5 s Lanžhotem v kole posledním.

O bronzové medaili rozhodl až lepší výsledek hráče na první šachovnici. Leon Chauvin z Lanžhota ho měl o 0,5 bodu lepší než Pavel Julinek z Velkých Pavlovic.

V kategorii středoškoláků se hrálo systémem každý s každým tempem 2×15 minut na partii s přídavkem 5 sekund na tah. Titul obhájila břeclavská Průmyslovka, oficiálním názvem Střední škola Eduarda Beneše, ovšem měla namále.

Kupodivu ji neohrožovalo Gymnázium Hustopeče, ale Gymnázium Břeclav, které ve školním kole vygenerovalo 4 borce bez ratingu a oddílové registrace, ale zato se zdravým smyslem pro hru podle hesla „centralizovat a nezoufat“.

Gymnázium Hustopeče těsně v boji o bronz předstihlo Gymnázium Břeclav B, pátá hustopečská Polytechnika musela nejlepšího hráče nechat doma a to se hraje těžko.

Přes velký počet účastníků a 10 kol v nejmladší kategorii proběhl turnaj podle časového plánu (9:00 – 13:30).

I když tiskárna, občas natiskla jméno mírně s kopce místo vodorovně, snad byla většina účastníků spokojena a obdivuhodný pedagogický i organizační výkon (představte si, že máte na starosti 4 družstva ve dvou turnajích!) předvedou učitelé, sami většinou nešachisté, i v příštím roce. Těšíme se na shledanou!.

Galerie vítězů – kategorie 1. stupeň základních škol

1. ZŠ Dolní Věstonice a současně nejlepší hráči na šachovnicích
2. ZŠ Velké Pavlovice
3. ZŠ Hustopeče Komenského

Galerie vítězů – kategorie 2. stupeň základních škol

1. ZŠ Hustopeče Nádražní
2. ZŠ Drnholec
3. ZŠ Lanžhot
Nejlepší hráči na šachovnicích

Galerie vítězů – kategorie střední školy

1. SŠ Edvarda Beneše Břeclav
2. Gymnázium Břeclav
3. Gymnázium Hustopeče
Nejlepší hráči na šachovnicích
Příspěvek byl publikován v rubrice Mládež se štítky a jeho autorem je David Ciprys. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *