Po loňské premiéře se také v letošním roce pořadatelství vrcholné orelské šachové akce ujala brněnská jednota Orel Obřany. Turnaje, v minulosti konaného v Moutnicích u Brna, se zúčastnilo 22 hráčů a hráček, tedy proti loňsku (19) lehké účastnické navýšení. Podle průběžně přihlašovaných hráčů to vypadalo dokonce i na čísla ve čtvrté desítce, v posledních třech dnech před začátkem turnaje se však s nemocemi doslova roztrhnul pytel. Tak jako tak by však podobné akci slušela podstatně vyšší účast, především pak hráčů mimo brněnský či jihomoravský region. Důvodem může být nižší podpora ústřední organizace, která přispěla pouze na poháry, diplomy a drobné věcné ceny. V příštím roce by ale již mělo dojít k podstatným změnám, mj. udělováním finančních cen z vybraných vkladů (dosud se vklady nevybíraly), oceněním početné kategorie seniorů a doufejme také větší podpoře orelské organizace. Turnaj, konaný v pěkných prostorách obřanské orlovny, by si to rozhodně zasloužil.
Výsledky naleznete tradičně na chess-results, kde si můžete prohlédnout také fotogalerii Lenky Voráčové a ŠK Duras, který zajišťoval i šachový materiál a rozhodčího v podobě mé osoby.
Turnaj slavnostně zahájil starosta republikového Orla Ing. Stanislav Juránek, který se akce účastnil loni jako hráč, letos mu však trochu smutné povinnosti v Čechách (pohřeb) start neumožnily. Všem hráčům popřál pěknou hru a na úvod odměnil loňské vítěze za reprezentaci Orla na mezinárodním fóru. Tedy, jak se to vezme.
Kvarteto Jan Píštěk, Radek Hrabal, Marel Orel a Kristýna Dorazilová se mělo utkat ve Skalici se Slovenskem, ti ale zápas několikrát odložili, až se nakonec vůbec neuskutečnil. Mezitím Rakušané ve Vídni porazili Francouze, ovšem jak je patrné z textu, soupeře se nedočkali. Stanislav Juránek však slíbil vyjednání alespoň přátelského zápasu s Rakouskem, tak uvidíme, jestli se tentokrát bude hrát.
Poté si vzal duchovní slovo otec Vít Jůza z Turnova, který jako jediný reprezentoval českou část. V krátké řeči mj. zmínil, že v křesťanském životě bychom měli mít na prvním místě víru v Boha, dále rodinu, práci a sport (šachy) na čtvrtém místě. Poté následoval všemi účastníky odříkaný Otčenáš a po mém krátkém seznámení s pravidly a systémem turnaje se mohlo začít hrát.
V turnaji na 9 kol se hrálo tempem 2x 10 minut + 5 vteřin / tah a mezi favority patřili především nejvýše nasazený Marek Orel z domácího Orla Obřany, jehož doplňovali loňští vítězové z Veselí nad Moravou Jan Píštěk s Radkem Hrabalem a kvalitní ořechovský trojlístek Pavel Kubát, Stanislav Messerschmidt a Pavel Kubíček. Sám jsem byl zvědavý, jak do těchto prognóz zasáhne nadějná Kristýna Dorazilová (roč. 2009) z Vyškova, která se postupně zlepšuje. Respekt projevila veselská dvojice Píštěk, Hrabal (remízy), ovšem proti ořechovským dravcům to již nešlo a Kristýna tyto souboje odnesla i přes statečný boj velkou rošádou. O titulu se rozhodovalo mezi Pavlem Kubátem, Markem Orlem a Pavlem Kubíčkem. Nejlépe odstartoval ratingový favorit Marek Orel (3/3), ovšem ve 4. kole jej srazil Pavel Kubát, který předtím ztratil remízou se Standou Messerschmidtem. Pavel pak s přehledem zvládl i další přímé souboje a v posledním kole už jistil turnajové vítězství remízou s Radkem Hrabalem. Výsledek 8/9 je přesvědčivý a Pavlovo vítězství i podle předvedené hry zcela zasloužené. Také o druhém místě bylo dlouho jasno, neb Marek Orel po porážce s Pavlem opět nasadil vítězný kurs a držel se v závěsu. V předposledním kole mu však remízu sebral loňský vítěz Jan Píštěk, a tak Marek, vědom si lepší vzájemné partie proti dotírajícímu Pavlu Kubíčkovi, na závěr pojistil stříbro remízou s Miroslavem Bučkem. Třetí místo a stejný výsledek 7/9 tedy patří Pavlu Kubíčkovi z Ořechova, který, jak již bylo uvedeno, měl horší vzájemnou partii proti Markovi. Níže vidíme první tři vítěze, kteří se výsledkově výrazně oddělili od ostatní konkurence, která ztrácela minimálně 1,5 bodu.
Udělovaly se také ceny v kategoriích, a to pro první tři ženy, děti do 15 let (2010 a mladší) a nejlepší hráče domácího Orla Obřany. Ženy reprezentovaly pouze sestry Kristýna a Veronika Dorazilovy z Vyškova, které v tomto pořadí také převzaly poháry, diplomy a věcné (sladké) ceny.
Mládežníci do 15 let hráli v turnaji čtyři a udatně vzdorovali dospělákům. Ti ale přece jen projevili větší hráčskou zkušenost a mládežníci si body rozdělovali víceméně mezi sebou. Výjimkou byl devítiletý Jan Mlček z jednoty Brno – Bohunice, který uzmul celý bod Ladislavu Švihelovi a remízu Ondřeji Fojtovi. Také díky těmto ziskům si výsledkem 3/9 zajistil vítězství v dětské kategorii. Druhý skončil výsledkem 2/9 jeho oddílový kolega Jiří Struhař (roč. 2010) a třetí Štěpán Petlach (roč. 2015) z Ochozu u Brna. Sluší se dodat, že nepopulární „bramboru“ získala Veronika Dorazilová (roč. 2014), která měla mnohem více šancí, než získaných bodů, což místy i obrečela. Domů si však stejně jako ostatní mládežníci odnesla věcnou cenu, a jak vidíme níže na snímku, i docela hodnotnou.
Na závěr pak byli oceněni domácí hráči, kterým podle očekávání kraloval Marek Orel před Leošem Fojtem a Radimem Tillem. Těsně za Radimem skončil mistr v dráhovém a adventure golfu Ladislav Švihel, který po úvodních dvou porážkách zabral čtyřmi výhrami, aby pak ale turnaj zakončil dlouhou rošádou. Pátý skončil Ondra Fojt, který je mj. aktivním orelským běžcem a také webmasterem šachového klubu Duras Brno.
Turnaj probíhal v přátelské a uvolněné atmosféře, o čemž svědčí například fotografie Ladislava Švihela s otcem Vítem Jůzou, jehož agresivní způsob hry (viděl jsem například dva královské gambity) mě vzhledem k jeho duchovní roli docela překvapil. Ale bylo to zábavné i poučné.
Rodinný souboj byl k vidění mezi Ondrou Fojtem a tátou Leošem, což ale zase nebylo souzeno sympatickým vyškovským sestrám.
Jejich mámu a nedostižnou fotografku Lenku Voráčovou vidíme na dalším snímku se starostou Orla Obřany Jaroslavem Hronkem.
Účastníci měli také možnost občerstvení v restauraci, která je součástí orlovny. Sluší se poznamenat, že šachoví strávníci této možnosti naplno využili a pozřeli u sportovních přenosů (biatlon či florbal) všechny řízky.
Závěrem se rozloučíme pohledem na pěkné poháry, které již našly své majitele, až na třetí nejlepší ženu. Tedy doufejme, že v příštím roce uvidíme na startu nejen více žen, ale také účastníků z širšího okolí. Do té doby na viděnou a na shledanou!
Ten Neklan je taky všude 🙂 .