Každoročně v měsíci září probíhá v našem kraji hojně navštěvované školení rozhodčích. V posledních letech se místem této bohulibé aktivity stává brněnská Mendelova univerzita, konkrétně její Provozně ekonomická fakulta – a dnes tomu nebylo jinak. Zostřená bezpečnostní opatření na vysokých školách po nedávné tragické střelbě na pražské filozofické fakultě se projevila hned ráno: kdo nebyl na seznamu přihlášených účastníků, nebyl nesmlouvavým vrátným do areálu univerzity vůbec vpuštěn.
Organizace školení se za nepřítomného šéfa rozhodčích Dominika Frydy ujali předseda svazu David Hampel (viz snímek) a člen výkonného výboru Ondřej Zámečník (ten ovšem jako autor zde zveřejněných fotografií jaksi opomněl vyfotit sám sebe).
David Hampel seznamoval účastníky se šachovou legislativou a s vedoucí STK Vladimírou Šťastnou, která konečně po dlouhé době vyrazila od půlročního miminka zase mezi lidi, se pustili do výkladu soutěžního řádu.
Paní Šťastná také předvedla ovládání digitálních hodin (patří ke cti pořadatelů, že přes velký počet účastníků dokázali zajistit dostatečný počet digitálních hodin, takže každý měl hodiny jen pro sebe a mohl si je pořádně „osahat“.
Autor tohoto článku pak výrazným učitelským hlasem upozorňoval na to nejdůležitější z Pravidel FIDE.
Každý zkušený trenér či učitel ví, že je důležité nástěnnou šachovnici nezakrývat vlastním tělem.
Schválně: Která ze tří předvedených možností proměny pěšce byla správná? Nakonec se ukázalo, že všechny tři…
Šestihodinová „nalejvárna“ samozřejmě nemohla obsáhnout podrobně všechna témata, a proto se od účastníků očekával aktivní přístup a nezbytné předchozí samostudium. To, že většina adeptů rozhodcovského řemesla nic nepodcenila, ukázaly závěrečné testy, kde z téměř třiceti účastníků neuspělo jen pět (ti mají možnost opravné zkoušky). Někteří účastníci byli tak perfektně připraveni, že se v testu nedopustili absolutně žádné chyby – za všechny jmenujme u školení druhé třídy Martina Pokladníka a u rozhodčích třetí třídy Markétu Rampulovou.
Přejme všem úspěšným absolventům školení mnoho zdaru a štěstí při zodpovědnéím vykonávání rozhodcovského řemesla. Vždyť i zásluhou takovýchto školení nemáme v poslední době v našich mistrovských soutěžích žádná výraznější pochybení a za jejich hladký průběh můžeme vděčit kromě jiného i dobře připraveným rozhodčím.