O Pohár ředitele GPOA jako poslední díl JmŠS KP mládeže v rapidu

V sobotu 11. května 2024 hostila budova školy GPOA na Dolní České ve Znojmě závěrečný díl jihomoravského krajského přeboru mládeže v rapid šachu.

Příprava auly a přilehlých učeben k turnaji začala již den předem, po skončení tradičního šachového kroužku. Reprezentativní aula byla vyhrazena pro turnaj starších žáků, kde pořadatelé umožnili start i hráčům a hráčkám narozeným v roce 2009 a 2008. Klubovnu v přízemí a učebnu dramatické výchovy, studenty nazývanou „kobercovka“ obsadili mladší žáci.

Pořadatelé se dostavili do hrací místnosti na osmou ranní doladit přípravy k turnaji a vyzkoušet techniku. Krátce poté dorazili s hracím materiálem šachisté z Hustopečí, Durasu a Vyškova a byly rozestavěny šachovnice i v kategorii mladších žáků. Vše tedy bylo připraveno a začal nápor hráčů u prezence, které se ujali Lukáš Pelech a Pavel Vejlupek. Hoši vše zvládli na výbornou. Okolo deváté hodiny dorazil i ředitel školy pan Pavel Kolář v klubovém tričku.

Aktuální dopravní situace ve Znojmě (uzávěrky a objížďky) způsobila, že měl turnaj asi dvacetiminutové zpoždění, které se však podařilo dohnat. Po úvodním slovu pořadatelů a zdravici pana ředitele turnaj krátce před desátou začal. V turnaji mladších žáků šachovalo 47 dětí, v turnaji starších se spolu utkalo 61 mládežníků. Oproti loňskému počtu 100 hráčů turnaj zaznamenal mírný nárůst. Na turnaj dorazili mládežníci z celého kraje a dokonce i šachistky z Chrudimi!

Na hladký průběh turnaje dohlíželi rozhodčí Pavel Vejlupek, Samuel Vančura, Lukáš Pelech a další adept na rozhodčího Matěj Peroutka, jako organizační pracovník. Velmi cenná byla také pomoc vyškovské „erjedničky“ Honzy Kotisy. Turnaj proběhl bez větších komplikací, rozhodčí řešili jen nemožné tahy, které se zejména u mladších dětí vyskytovaly měrou vrchovatou. Děti byly jinak ukázněné, jen museli pořadatelé napomenout některé neukázněné dospělé, kteří měli tendenci vstupovat do partií. Turnaj mladších i přes rapidové tempo probíhal velmi svižně a tempem bleskovým, takže A – turnaj byl o celé jedno kolo před turnajem těch starších a skončil i dříve.

Turnaj mladších opanoval Matěj Benda z Jezdců Jundrov 6/7 a odnesl jsi tak mimo věcné ceny také medaili a pohár vítěze. Stal se také vítězem kategorie H10, následován Martnem Hrádkem a Vojtěchem Študentem. V kategorii H8 se nejlépe umístil Patrik Šváb, na medaili dosáhli také Filip Ševčík a Robin Sís. Z dívek v kategorii D10 bylo pořadí následující: Veronika Dorazilová, Adéla Karafiátová a Anna Drahošová. H8 opanovala Mája Komárková, následovaná Žofií Drahošovou a Šarlotou Starou.

V turnaji starších žáků zvítězil Jakub Oujeský, který si kromě poháru a medaile odnesl také digitální hodiny DGT 3000. Jednotlivé kategorie dopadly takto: