V Rajhradě na krajském přeboru šachovalo 185 vyznavačů královské hry

Již pošestatřicáté (počítáno od prvního ročníku v roce 1987 a přeskakujíc kovidová léta 2020 a 2021) zamířili šachisté z dalekého i blízkého okolí, aby zde odehráli tradiční turnaj v rapidšachu.

Setkali se hned se dvěma novinkami – vstup na turnaj byl tentokrát předním hlavním vchodem (a ne zadním, jak na to byli léta návštěvníci zvyklí),

jednak turnajový bufet byl umístěn do nově přistavené sportovní haly, která nabídla prodeji občerstvení lepší zázemí pro přípravu

a konzumentům více prostoru pro sezení.

Turnaj začal úvodním shromážděním v tělocvičně přivítáním a vyřízením nezbytných formalit, jako například ustavení námitkové komise.

Pak se šachisté rozešli do příslušných prostor, kdy každý turnaj se hrál v jiném podlaží.

Nejstarší kategorie dorostu a dospělých obsadila první patro (rozhodčí Ondřej Zámečník a pomocník Jan Gorčák),

kategorie starších žáků se odehrávala v přízemí pod dohledem mezinárodního mistra Richarda Biolka a Jany Biolkové,

zatímco nejmladší žáci našli útočiště v suterénu školní jídelny.

Zde bylo potřeba rozhodčích nejvíce – viděli jsme zde Jana Kotisu, Marii Tancerovou a Dominika Frydu.

Práce rozhodčích byla klasická – zapisovat výsledky a provést a vyvěsit los.

Pak ještě řešit problémové situace na šachovnicích – v podstatě se jednalo především o provádění nepřípustných tahů s následující čaovou bonifikací soupeře.

Přes velký počet soutěžících všechny situace rozhodčí úspěšně vyřešili a všichni hráči jednali v duchu fair play, takže ustavená námitková komise existovala jen formálně – tak jako v předchozích ročnících neměla totiž vůbec co řešit.

Někdy dochází k mimovolnému deja vu -na turnaji se objevil v kategorii dospělých Bronislav Vymazal, který v tomto turnaji v roce 1998 vyhrál jako malý žáček se čtvrtou výkonnostní třídou kategorii nejmladšího žáctva. Dnes má titul mistra a je ligovým hráčem… Přivezl dceru, která sice C turnaj nevyhrála, ale je dobře, že se rodinné šachové tradice udržují…

Z přiložených snímků je patrné, jak snadné je hrát šachy ve škole: prostě srazíte lavice k sobě – a je to.

Odpadá složitý dovoz stolů a jejich následný úklid.

Jako první – již ve 14:45 – dohrála kategorie nejmladšího žactva.

Trojice medailistů dosáhla shodně šesti bodů, a takmuselo přijít ke slovu pomocné hodnocení. To rozhodlo o vítězství Martina Hrádka (Duras Královo Pole) před Matějem Bendou (Jezdci Jundrov) a Ondřejem Böhmem (Šachová škola Hříbata). Nejlepší dívkou byla vyhlášena čtvrtá v celkovém pořadí Mája Komárková (Mint Chess Academy).

V kategorii B zvítězila Běta Kubátová (Duras Královo Pole) nejen nad všemi dívkami, ale též nad všemi chlapci. Trojici nejlepších chlapců pak tvoří Jakub Oujeský (Hustopeče), Václav Stareček (Kezdci Jundrov) a Jakub Kala (Moravská Slavia).

Jako poslední skončila v 16:15 kategorie dospělých. Hlavní favorit Vojtěch Zwardoň (BŠŠ Frýdek-Místek) potvrdil své kvality a celkové prvenství vybojoval bez jediné prohry se ziskem 6,5 bodu.

Druhý v pořadí Neklan Vyskočil remizoval s již zmíněným Vojtěchem Zwardoněm a Michaelou Svobodovou a jako člen Durasu se stal krajským přeborníkem.

Trojici medailistů pak uzavřel Bronislav Vymazal z Moravské Slavie Brno.

Turnaj byl současně přeborem Jihomoravského šachového svazu dospělých a seniorů v rapidšachu. Pořadí bylo následující: 1. Neklan Vyskočil (Duras Královo Pole), 2. Bronislav Vymazal (Moravská Slavia) a 3. Oskar Hájek (Prušánky). Nejlepší senior Jaromír Krystl (Lokomotiva Brno) se vyhlášení nezúčastnil, a protože nebyli přítomni ani dva jihomoravští senioři, bude cena vrácena JmŠS, který turnaji přispěl finanční dotací.

Krajskou přebornicí se stala Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov) před Markétou Rampulovou (Lokomotiva Brno). Na třetím místě byla vyhodnocena Miroslava Pukowietzová, t. č. neaktivní hráčka, ale pořadatelé se rozhodli jí vyplatit cenu proto, že žádná další jihomoravská žena či dívka již v pořadí nebyla, a tak neměli koho poškodit. Cena za nejlepší seniorku vyplacena být nemohla, neboť žádná taková osoba v turnaji nehrála.

Závěrečnou fotografií z vyhlašování výsledků tento článek zakončíme aještě přidáme odkazy na výsledky všech tří turnajů na chess-results a na bohatou fotogalerii na RAJČETI.