Březnové Pásky vyhrává Jiří Jireš

Také třetí letošní pokračování Bleskovek Zdeňka Páska mělo jiného vítěze a jeho jméno vidíte v nadpisu článku. Turnaje se zúčastnilo 27 hráčů a nebylo bez zajímavosti, že se turnaje nezúčastnilo více stálých hráčů vč. favoritů a naopak přibylo dalších sedm zcela nových hráčů. Pojďme ale postupně. Hrálo se na Bowlingu Brno na 13 kol švýcarským způsobem, a to tempem 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah, které si hráči zvolili u prezence. Trochu přibylo oceněných, když se hrálo o finanční ceny (700-600-500-400-300-200), 5x věcné ceny v kategoriích (1x žena, 2x žáci a 2x senior) a 3x ceny v pořadí.

Cenový fond

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, z nějž pak vzešlo průběžné pořadí v GP 2024, dále nabízím fotogalerii Břeti Eichlera na Zoneramě a také partie zapsané neúnavným Janem Kalendovským.

Novým hráčem byl také Clark Aloph, zde v souboji s Martinem Lúčem z Durasu

V kolizi s březnovým kláním byl KP družstev mladších žáků v Zastávce u Brna a samozřejmě také Prague International Chess Festival, tedy svým významem zřejmě největší šachová událost roku na českém území. Chyběli proto například FM David Holemář, Arnošt Zeman, Pavel Menčík, WFM Michaela Svobodová, Michal Šípek, Ondřej Havelka nebo moje maličkost IM Neklan Vyskočil. Své šance se tak chopili jiní a závěrečné pořadí bylo i pro mě docela překvapivé.

V turnaji zvítězil jeden za favoritů a můj spoluhráč v Durasu Jirka Jireš, který zvládl turnaj jistě a výsledkem 10/13 samostatně zvítězil. Na 2. místě skončil poněkud překvapivě další hráč Durasu Václav Fencl, který zaostal o bod zpět. Výsledek 9/13 je opravdu výborný a Václavovi velice gratuluji! Stejný počet bodů nasbíral také třetí René Přibyl (Bystrc Oilers), na bronzovou příčku jej odsunula prohraná vzájemná partie s Václavem. Čtvrtý skončil FM Pavel Švanda z Jihlavy, který obhájil své nasazení a podle svých slov to mohlo být ještě o kousek lepší. Bohužel jsme se s Pavlem a jeho sympatickou přítelkyní Radkou nesetkali, snad tedy příště. Páté místo obsadil Karel Kredl z Morendy a šesté Matěj Tajovský z Durasu. Všichni tři docílili 8,5/13 a o jejich pořadí rozhodla minitabulka vzájemných zápasů.

Zleva Václav Fencl, Jiří Jireš, Karel Kredl, René Přibyl, Matěj Tajovský a FM Pavel Švanda

Nejlepším seniorem byl vyhlášen Václav Fencl, nejlepší (jedinou) ženou Zemiti Samia
a žáci Vilém Zahumenský, Richard Trčka a Patrik Cvak (všichni GPOA Znojmo).

Zleva Václav Fencl, Zemiti Samia a tři žáci GPOA Znojmo

Poděkování patří obětavému rozhodčímu Radku Skoumalovi ze Znojma, který přivezl také několik svých svěřenců a samozřejmě Vlastíku Chládkovi, který si letos přišel poprvé zahrát a díky němuž můžeme turnaje v tomto krásném prostředí hrát.

Radek Skoumal
Vlastík Chládek za černými figurami, v turnaji na 11. místě

Příště si zahrajeme v sobotu 6. dubna 2024 od 9.30 (přijďte s dostatečným předstihem!), tak si vyhraďte svůj volný čas a přijďte si zahrát turnaj s příjemným cenovým fondem. Letos turnaje započítáváme do GP, kde si na své přijde osm nejlepších jednotlivců a po dvou nejlepších žácích (2009 a mladší), seniorech (1959 a starší) a ženách.