Znojemská Rotunda 2023 očima Jaroslava Bureše

Šachový festival Znojemská Rotunda byl zahájen 19.8.2023 ve Znojmě v Louckém kláštěře.

Turnaj A odehrálo 18 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol. Hrací tempo: 2 x 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie + bonus 30 sekund za každý provedený tah.

Turnaj B odehrálo 24 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol. Hrací tempo: 2 x 90 minut na 40 tahů + bonus 30 sekund za každý provedený tah.

20.8.2023 se uskutečnil šachový turnaj C. Turnaj C odehrálo 30 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 11 kol. Hrací tempo: 2 x 3 minuty bonus 2 sekundy za každý provedený tah.

V turnaj C suverénně vyhrál mezinárodní šachový mistr Jaroslav Bureš. Na druhém místě skončil. Neklan Vyskočil. Na třetím místě skončil Martin Húsek. Foto ze slavnostního vyhlášení.

Konečné pořadí po 11 kolech. Foto:

Detaily na chess-result:

Chess-Results Server Chess-results.com – Znojemská Rotunda Open 2023 – turnaj C – blesk

Nyní zkusím subjektivně popsat turnaj ve Znojmě mýma očima. V pondělí jsem navštívil kostel sv. Mikuláše ve Znojmě.

Z kostela byl nádherný výhled na Znojmo.

V úterý jsem navštívil Znojemské podzemí. V podzemí byl příjemný chládek. Pouhých 12 stupňů.

Ve Znojemském podzemí jsou unikátní exponáty.

Ve středu bylo dvojkolo, tak na výlety nebyl čas.

Ve čtvrtek začínalo kolo už ve 14:00, protože večer se konala ochutnávka vín. Fotky z ochutnávky bohužel nemám, protože jsem dal přednost koupání koupališti. Vstupné na koupaliště pouze za 30 Kč.

V pátek jsem společně s Neklanem, Martinem a Laďou vyrazil na výlet do Šatova.

V Šatově jsme obdivovali nejen bunkr. Před druhou světovou válkou v Československu vzniklo několik bunkrů z obranných důvodů před Německem.

V sobotu turnaje skončily.

V turnaji A zvítězil šachový velmistr Mirzoev Azer. Výsledky viz foto.

Podrobné výsledky na chess-result: Odkaz:

Chess-Results Server Chess-results.com – Znojemská Rotunda Open 2023 – turnaj A

Foto ze slavnostního vyhlášení.

V turnaji B zvítězil Josef Mayer. Výsledky viz foto:

Chess-Results Server Chess-results.com – Znojemská Rotunda Open 2023 – turnaj B

Neměl bych zapomenout ani na šachové nadšence. Partie z turnaje si můžete přehrát na. Odkaz:

Znojemska rotunda 2023: round 9, game 1 (livechesscloud.com)

Co se týče konkrétních ukázek, tak bych doporučil si přehrát tyto partie: 3. kolo partie – Bures – Husek. Tato partie byla za bílé bezchybně sehrána jako kdyby to nehrál člověk, ale počítač Stockfish.

Velmi poučná je i partie ze 4 kola. Mirzoev – Bures. Aneb jak vyhrát koncovku na lepšího střelce.

Pozoruhodná partie se odehrála i v 9kole. Měl jsem bílé figury a proti mně hrála Lucie Rybáčková, ročník narození 2009. Očekával jsem, že to bude jednoduchá a rychlá partie, ale spletl jsem. Partie trvala 4,5 hodiny a dohráli jsme až jako poslední. Myslím, si, že pokud Lucie vydrží trénovat, tak v roce 2027 bude Lucie šachovou jedničkou na ženském žebříčku v České republice.

Co se týče samotného hracího sálu, tak bych měl pořadatele pochválit, že v hracím sále bylo příjemných cca 20 stupňů. Některé dny jsem musel hrát dokonce i v mikině.

Samotného mě překvapuje, proč ve Znojmě hrálo tak málo hráčů. Když budu hodnotit letní turnaje, tak Znojmo vychází ze všech turnajů nejvýhodněji.

Finanční fond turnaje A – 39 000 Kč, finanční fond turnaje B – 10 000 Kč, finanční fond turnaje C – 7 000 Kč.

Ubytování ve Znojmě v Bílém sklepě pro obyčejné smrtelníky – levné – cena 250 Kč za noc i se snídaní.

Odkaz na na Facebook – Znojemská rotunda:

Facebook

Všude dostatek vína,..

Děkuji za pozornost a přeji Vám ať Vás hraní šachu baví.

Autorem článku je mezinárodní šachový mistr Jaroslav Bureš, předseda brněnského klubu Šachová škola HŘÍBATA.

Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Jaroslav Bureš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.