Vítězem Veletržního turnaje Neklan Vyskočil

V neděli 4. září skončil v řečkovické sokolovně 47. ročník Veletržního turnaje, jež se v poslední době hraje jako krajských přebor všech možných věkových kategorií ve vážné hře.

V úvodu článku třeba poděkovat početnému brigádnickému týmu Lokomotivy Brno, čítajícímu 12 obětavých osob z řad dětí, jejich rodičů i dospělých členů klubu, kteří v rekordně krátké době 45 minut jako mávnutím proutku přeměnili tělocvičnu v šachovou hrací místnost a v neděli po skončení ji za stejný čas opět uklidili. Bez ochotných brigádníků by jinak tato akce nešla vůbec uspořádat.

Neklan Vyskočil a Dagmar Zamarská

Na startu se sešlo 64 příznivců královské hry nejrůznějšího věku a pohlaví – muži a ženy,

Jiří Stehlík a Tadeáš Hladký

senioři i žáci. Zvláště ukrajinský Nikita Filindash, t.č. domácí hráč Jezdců Jundrov, předváděl

pravé divy udatenství a nakonec skončil nejen jako nejlepší hráč do 12 let, ale současně i jako nejlepší krajský dorostenec a junior.

Pořadatelé dělali všechno, co je u dobrých turnajů zvykem. Bezprostředně po skončení kola byly na stránkách chess-results aktualizovány výsledky a pořadí a proveden los, pan Šnorek (kromě toho, že turnaj hrál) zpracovával turnajový bulletin (najdete ho na stránkách Lokomotivy Brno), pan Věžník zpracoval fotoalbum a samotní hráči přispěli k pohodové atmosféře tím, že se v turnaji nevyskytl žádný spor ani protest, a tudíž zvolená námitková komise neměla žádnou práci. Dobře fungoval i turnajový bufet paní Holzmannové. Mediální pokrytí zajistil tradičně pan Kalendovský – jak ve své hlídce v v Blanenském deníku, tak samostatnou reportáží. Jediným nedostatkem tak zůstává snad jen to, že s touto závěrečnou zprávou přicházíme až měsíc po turnaji – důsledná předsedkyně krajské STK Vladimíra Šťastná urgovala její zveřejnění už dvakrát… Ale s rozjezdem nové sezóny je člověk s volným časem opravdu naštíru.

Milan Šnorek, Alexandr Tikovský, Neklan Vyskočil, Stanislav Tillmann a Jakub Marek

Přejděme nyní ke galerii vítězů. Spolehlivým výkonem 7,5 bodu v turnaji zvítězil Neklan Vyskočil z Durasu Brno před svým klubovým kolegou sedmibodovým Alexandrem Tikovským. Na dalších místech mezi šestiapůbodovýmií už muselo rozhodnou pomocné hodnocení, které měl nejlepší ostravský mládežník Stanislav Tillmann. Na čtvrtém a pátém místě skončili překvapivě znojemský Jakub Marek a za pořadatelský klub Milan Šnorek. Překvapivě proto, že Jakub Marek udivil tím, jak mu to přes jeho mládí dobře hraje, a naopak Milan Šnorek zase tím, jak mu to zas dobře hraje ve zralém věku (a to ještě zpracovával bulletin). Zřejmě je oba turnaj zastihl v dobré formě.

Jakub Marek, Neklan Vyskočil, Alexandr Tikovský

Zásluhou dotace krajského šachového svazu byl pro krajské přeborníky připraven bohatý cenový fond (opravdu bohatý, když u některých věkových kategorií se ceny kumulovaly). Trojici vítězných mužů vidíte zde nahoře na obrázku.

Množství medailí braly jako již tradičně dívky.

Leontýna Hladká, Anna a Marie Vavřínkovy

Trojice 1. místo Anna Vavřínková, 2. místo Marie Vavřínková (obě Lokomotiva Brno) a 3. místo Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov) byla vyhlášena současně nejlepšími ženami, juniorkami a dorostenkami.

Filip Nezval, Nikita Filidash a Tadeás Hladký

Totéž nastalo i v chlapecké kategorii. Vítěz Nikita Filindash, stříbrný Tadeáš Hladký (oba Jezdci Jundrov) a bronzový Filip Nezval (Duras) si šli pro medaile hned dvakrát – jednou jako junioři, podruhé jako dorotenci

Jen do kategorie seniorů nemohli mládežníci už z podstaty věci proniknout. Vítězkou v kategorii seniorek se stala Dagmar Zamarská a v mužské kategorii Milan Šnorek (oba Lokomotiva Brno).

Václav Buchta, Artem Holoborodko, Tadeáš Hladký

Turna se hrál i jako krajský přebor mládeže. V této kategorii propozice kumulaci cen nepřipouštěly, a tak vítězů bylo přeci jenom víc. V kategorii žáků do 16 let zvítězil Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov), druhý byl Artem Holoborodko a třetí Václav Buchta (oba Lokomotiva Brno).

V kategorii dívek do 16 let zvítězila osamocená Marie Vavřínková (Lokomotiva Brno) – další soupeřky se nedostavily.

Hanuš Horák, Václav Šetina, Jakub Škňouřil

Půlbodové rozestupy vládly mezi medailisty v kategorii chlapců do 14 let: zlato bral Václav Šetina (Kuřim), stříbro Jakub Škňouřil (Hustopeče) a bronz Hanuš Horák (Lokomotiva Brno).

Běta Kubátová, Ema Kubátová, Leontýna Hladká

Kategorie dívek do 14 let již byla obsazena početněji lépe: vítězkou se stala Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov) před Emou Kubátovou a Bětou Kubátovou – obě sestry již po přestupu z Kuřimi hrály v barvách Durasu.

Stanislav Krasovskyi, Mikuláš Hladký, Jakub Kala

Vítěznou trojici u dvanáctiletých chlapců představují první Mikuláš Hladký, druhý Jakub Kala (oba Jezdci Jundrov) a třetí Stanislav Krasovskyi (Lokomotiva Brno),

kdežto dvanáctileté dívky zastupovala pouze jediná, a to Stela Skotáková z Lokomotivy Brno.

Přehled nejmladších medailistů dětí do deseti let uzavírají jen dva zástupci Jezdců Jundrov – Nikita Filidash a Vojtěch Velim, žádnými další dětmi tato kategorie již obsazena nebyla.

Turnaj je skončen, ať žije 48. ročník, který proběhne opět na hranici srpna a září v roce 2023.