Ani páté kolo soutěže nezměnilo nic na čele tabulky: znojemští gymnazisté si poradili doma se Střelicemi a s plným počtem zápasových bodů míří k postupu do vyšší soutěže. Druhá v tabulce Lokomotiva Brno C v tomto kole taktéž zamířila na Znojemsko – do Hodonic, které hrají ve velice pěkném prostředí kulturního domu, kde sídlí i obecní úřad. Utkání Brňáků proti poslednímu celku tabulky mělo být hladkou záležitostí a zpočátku to tak i vypadalo…
Bez větších problémů dokázal brněnský celek zvítězit zásluhou mladých Michaela Kureše a Martina Paulíka na prvních dvou deskách a body postupně přidali i vzadu hrající Miroslav Kureš a Jakub Balák. Pak však přišly tři prohry. Karel Mazanec na šesté desce nebyl ve formě. S bílými si zvolil výstavbu, kde měl velké problémy, a když díky nedůrazné hře soupeře hru jakž takž vyrovnal,
dopustil se další chyby, po níž již partii nezachránil. A protože na třetí desce prohrál i Michal Ulčák
se zkušeným Karlem Muchou a po hrubé chybě musel partii vzdát i František Lukáš, bylo docela nejasné, zda zápas neskončí nakonec remízou. Brňákům se nakonec podařilo vyhrát 5 : 3, ale Hodonice ukázaly, že ač jsou na posledním místě, nehodlají svou kůži prodat lacino a můžou být komukoli nebezpečné.
Stejným poměrem 5 : 3 porazil v brněnském derby Duras Univerzitu. Malou senzací je výhra mládežníka Petra Glozara nad Benediktem Hofírkem a stejně tak Honzík Brož dokázal porazit soupeře s ELO o 300 bodů větším. Opět se potvrdilo, že pravidelně trénovaná mládež může být dospělým velice nepříjemným soupeřem!
Další mládežnický celek Kuřim C zajížděl do nedaleké Bystrce, ale zde již padla kosa na kámen. Domácí totiž postavili téměř to nejsilnější, co mohli, a zvítězili 5 : 3, když jim k výhře pomohla i kontumace na osmé šachovnici – hosté totiž postavili k utkání čtyři písmenkové hráče. O utkání podrobně píše pan Kalendovský. Jako vedoucí soutěže musím mám pocit jistého deja vu: obdobný kiks se kuřimskému družstvu podařil i loni v šestém kole soutěže – článek na krajském webu o tom informoval pod příznačným názvem „Čtyři písmenkoví hráči v utkání“. A proto chceme varovat všechny rozhodčí před kuřimskou bohorovností co se písmenkových hráčů týče: nevěřme jim a předkládané sestavy pečlivě kontrolujme! Tady skutečně musí platit slova klasika:
Nevěřme nikomu na světě širém,
nemáme jednoho přítele tam,
starý boj za každým skrývá se mírem,
soucit a přízeň jsou šalebný klam,
nevěřme radě, ni chvále ni haně,
nevěříme pocelu, stisknutí dlaně,
nevěřme ničemu – všechno je mam.
Jedině pečlivou kontrolou si pak rozhodčí ušetří popotahování za chybný výkon před disciplinární komisí.
Čtenáře můžeme ještě odkázat na soutěžní zpravodaj. Podrobné informace o soutěži naleznete v databázi soutěží ŠSČR nebo na stránkách chess-results.