KPIIA – začíná boj o postup

Páté kolo pořadím na špici tabulky nezamíchalo. Sloup, Vyškov, Kuřim i Lipovec své zápasy vyhráli. Nečekaný výsledek se zrodil v Brně, kde Lokomotiva porazila Adamov.

Blansko nastoupilo proti Kuřimi pouze v sedmi a prohrálo nejtěsnějším rozdílem 4.5:3.5. Podle zprávy na kuřimském webu byl však zápas zcela pod kontrolou kuřimských hráčů. Komentář k utkání poslal také domácí kapitán Roman Moc: „Dnes jsme nastoupili proti favoritovi z Kuřimi pouze se sedmi hráči. Jako první se dohrála partie na 5. desce, která skončila remízou. Poté prohrál pan Dufek na sedmé a prohrávali jsme 0,5:2,5. Po remíze na 6. a mé šťastné výhře na 2. šachovnici, kdy jsem se už chtěl vzdávat, ale můj soupeř přehlédl dvoutahový mat a zapletl se do pozice tak, že po špatné volbě okna g3 místo h3 ztratil figuru a partii jsem poté vyhrál. Pak prohrál Jan Saida s Pavlem Krupicou a vypadalo to s námi špatně. Jako poslední se dohrávali partie na 1. a 3. za stavu 2:4 pro hosty. Na první Senáši dotáhl převahu pěšce k výhře, ale partie Martin Moc-Dumková skončila remízou. Opět s jednou kontumací jsme prohráli těsně 3,5:4,5.“ 

Vyškov prohrával s Boskovicemi 1.5:3.5, přesto nakonec zvítězil 4,5:3.5. Zpráva z utkání na boskovickém webu. Vyškovský kapitán Stanislav Vémola šťastnou výhru svého týmu krátce okomentoval: „Zápas byl napínavý až do konce, po úvodní výhře v miniaturce jsme body jen ztráceli a najednou byl stav 1,5:3,5. Pak kapitán obešel zbylý mančaft a body jen přibývaly. Při stavu 3,5:3,5 rozhodoval výsledek na 5. šachovnici, kde hrál kapitán našeho béčka. Výsledek na šachovnici určí výsledek zápasu, nervozní kapitán situaci zvládl, navzdory stále kladeným překážkám soupeře, konečný stav je 4,5:3,5 je šťastný  pro domácí. Partie z utkání dáme postupně na vyškovský web.“

Lipovec se začíná pomalu rozehrávat. Lipůvku porazil 5.5:2.5 a pokud zvládne utkání se Sloupem a Vyškovem, může ještě uvažovat o postupovém boji.

Adamov měl podle papírových předpokladů v Brně získat své první body. Lokomotiva ovšem zatopila pod kotlem a svého soupeře přejela 5.5:2.5.

Sloup letos míří za postupem, což potvrdil i vysokou výhrou nad Rudicí. Domácí kapitán Martin Pokladník zprávy z utkání příliš často neposílá, tentokrát si však dal záležet a sepsal podrobnou zprávu: „Rudickým hostům sice chyběli tři hráči základní sestavy, přibližně po hodině hry však zápas vypadal přinejmenším vyrovnaně. Petr Špičák velmi pěkně rozehrál Tartakowerovu variantu dámského gambitu, dvěma nevhodnými tahy černopolným střelcem se však dostal do situace, ve které se musel smířit s rozbitou pěšcovou strukturou na královském křídle a v podstatě prohranou pozicí;

Richard Toulec byl naštěstí smírně naladěn a přijal nabídnutou remízu (na diagramu je pozice před 12… Sd6? 13. Vad1 cxd4 14. Vxd4 Sc5? 15. Sxf6! gxf6 16. Vg4+ Kh8 17. Vd1 De7 remis; bílý mohl pokračovat ve velmi silném útoku například tahem 18. Da4).

František Baláž hrající s Drahošem Nejezchlebem odmítl na příkaz kapitána nabídku remízy, aby bezprostředně poté vstoupil do pasti známé hlavně z některých variant sicilské obrany;

(na diagramu pozice po 1…Da5? 2. Jd5 Dxd2 3. Jxe7+ Kh8 4. Vxd2). Ve vzniklé pozici sice získal pěšce zpátky, ale se slabým izolovaným pěšcem na d6 by ho mohl čekat jen těžký boj o remízu. Tu naštěstí soupeř nečekaně nabídl sám – zde už nebylo o čem přemýšlet.

První bod domácích přidal do zápisu Martin Pokladník, který se rozhodl pro solidní, ale pasivní uherskou obranu v italské hře. Michal Hnilička se při standardní prostorové převaze bílého rozhodl pro hru na královském křídle.

V pozici diagramu se černý místo klidných tahů odhodlal k velmi riskantnímu provětrání vlastního krále: 12…g6?! 13. Dh6 f5 14. exf5 gxf5. Nyní vypadá velmi zajímavě počítačová varianta 15. f4! fxg4 16. fxe5 s řadou vážných hrozeb proti zkompromitovanému postavení černého monarchy. S tímto možným pokračováním černý vůbec nepočítal. V úvahu připadalo i 15. Je3, po pasivním tahu 15. Jh2? však iniciativu převzal černý a po 15…Df6 16. Dd2 pokračoval v útoku na královském křídle, k čemuž plán zahájený 12. tahem směřoval: 16…Kh8 17. Je2 (zřejmě s úmyslem hrát f4, volný sloupec a převaha černého v centru se však nyní projeví jako rozhodující faktory; patrně bylo lepší hrát f4 ihned) 17…Vg8 18. f4 Dg7 19. Vf2 Jef6 20. Jc3 Jc5 21. De3? (tah sice odvrací hrozbu vidličky na e4, ale vede k přetížení dámy a věže a k nevyhnutelné ztrátě materiálu; bylo třeba hrát 21. Sd3 a po …e4 22. Se2 vypadá bílá pozice sice nepohodlně, ale hratelně) 21…Jce4 22. Jxe4 Jxe4 23. Ve2 exf4 24. Dxf4? Dd4+ 25. Kh1 Jg3+ a bílý se po několika dalších tazích vzdal.

Nedlouho poté zremizoval svou partii na 7. desce Jindra Veselý. Podařilo se mu ve španělské hře vybudovat výhodnou pozici s lepší pěšcovou strukturou, aktivními figurami a dobrými útočnými šancemi na královském křídle, při několika příležitostech však nenašel odvahu k ráznějšímu pokračování a společně se soupeřem nasměroval hru do vcelku vyrovnané koncovky s věží a střelcem na každé straně.

Přibližně ve stejné době zvítězil Zdeněk Helebrand. I zde se hrála španělská ve variantě 3…Jge7. Bílý se ve správnou chvíli rozhodl zablokovat centrum s výměnou bělopolných střelců a přechodem do pozice s pěšcovou strukturou odpovídající královské indické obraně, za daných okolností pro něj výhodné kvůli horšímu postavení černých figur. Výrazná prostorová převaha se v dalším průběhu hry přeměnila v matové hrozby, zisk figury a následně celého bodu.

Jistotu zápasového vítězství přinesli domácím Ivo Sedlák na 8. desce a Leoš Ševčík na 3. šachovnici. Prvně jmenovaný se zcela podle svého stylu spokojil v zahájení se stísněnou pozicí, ze které se postupně vyprošťoval. Přes postupnou redukci materiálu se jeho postavení v některých momentech zdálo být pod silným tlakem, podařilo se mu však najít cestu do dámské koncovky se třemi pěšci proti dvěma. Vše nasvědčovalo nerozhodnému výsledku, soupeř se však nechal zlákat k tomu, aby králem opustil pěšcový kryt, a po vynucené výměně dam vzniklou pěšcovou koncovku prohrál.

Leoš využil bílých figur a trpělivou hrou si udržoval určitou výhodu díky mírné prostorové převaze a kompaktní pěšcové struktuře. Podařilo se mu získat pěšce a se svým pevným postavením si mohl i za přítomnosti dámy a věže dovolit postoupit králem až na čtvrtou řadu. Čím dál stísněnější soupeř neodolal pomalému, ale jistému postupu bílých figur a pěšců a tváří v tvář dalším materiálním ztrátám se vzdal.

Na konečných 6:2 pro domácí dorovnal stav zápasu po dlouhém boji Josef Dirgas. Velká složitost partie (alespoň z pohledu diváků) si vyžádala oboustranné nepřesnosti až chyby – Josefovi se po vcelku vyrovnaném průběhu střední hry podařilo získat postavení, ve kterém by nejpřesnější pokračování vedlo k nevyhnutelným materiálním ztrátám černého. Na jeho dosažení však spotřeboval příliš mnoho času a Daneš Polách z těžké situace obratně vyklouzl. V koncovce po 40. tahu následovaly na obou stranách další nepřesnosti způsobené jistě i únavou z náročného souboje, partie je však „snesla“ a dospěla až ke zcela remízovému postavení s různobarevnými střelci. Sloup si tak připsal cennou výhru se silným a nebezpečným soupeřem.“

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 TJ Sloup   5 5 0 0 15 29.5 22
2 MKS Vyškov „B“   5 4 1 0 13 25.5 19
3 ŠK Kuřim „C“   5 4 1 0 13 25.0 16
4 ŠK Garde Lipovec „B“   5 3 1 1 10 23.5 16
5 Sokol Rudice   5 2 1 2 7 19.0 12
6 ŠK Lokomotiva Brno „B“   5 2 1 2 7 19.0 11
7 ASK Blansko   5 1 0 4 3 18.0 8
8 Slavia Boskovice „B“   5 1 0 4 3 17.0 13
9 ŠK Lipůvka   5 0 1 4 1 12.5 6
10 Spartak Adamov „B“   5 0 0 5 0 11.0 4

Páté kolo se bohužel neobešlo bez udělení další pokuty ve výši 100 Kč pro tým Blanska, které nastoupilo nekompletní. Pokuta bude přeposlána družstvu Kuřimi.

Kompletní výsledky naleznete v databázi ŠSČR nebo na webu Chess-Results.