Akademickým mistrem ČR IM Martin Blahynka

Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s CHESS TEAM BRNO, Ministerstvem  mládeže a tělovýchovy, Českou asociací univerzitního sportu a Šachovým svazem České republiky, uspořádali na studentský svátek 17. listopadu 2018 Akademické mistrovství České republiky v bleskovém šachu.

Na chess-results naleznete jak kompletní výsledky AMČR, tak i doprovodného turnaje, bohatou fotogalerii z obou turnajů pak zhlédněte ze Zoneramy Břeti Eichlera.

Hrací sál

Do Brna se na 4. ročník sjelo celkem 20 účastníků z 8 vysokých škol. Hrálo se v reprezentativních prostorách Fakulty stavební VUT v Brně, a to na 11 kol tempem 2×3 minuty + 2 vteřiny za každý provedený tah. Samozřejmostí byla digitální projekce nasazení hráčů na jednotlivá kola a pro diváky doma sledování aktuálních výsledků turnaje online.

V kategorii open bojovalo o titul celkem 20 hráčů a hráček, a to včetně pěti žen, které se mimochodem zaskvěly až nečekaně výbornými výkony. V turnaji nebyla nouze o dílčí překvapení (např. výhra Jany Zpěvákové nad IM Martinem Blahynkou), nakonec však konečné pořadí opanovali favorité. Vítězem se stal IM Martin Blahynka z Masarykovy univerzity v Brně (MUNI Brno), který nasbíral velmi pěkných 9,5/11 a turnaj ovládl s jednobodovým náskokem. Zajímavé bylo, že Martina obraly o body pouze ženy, tedy již výše zmíněná Jana Zpěváková a remízu Martin ztratil ještě v 7. kole s WIM Natálií Kaňákovou. Stříbro vybojovala velmi dobře hrající Jana Zpěváková (VUT Brno – 8,5/11), která se tak současně stala i akademickou mistryní ČR mezi ženami. Třetí místo v absolutním pořadí nakonec vybojoval s trochou štěstí na lepší pomocné hodnocení nejvýše nasazený Vít Kratochvíl z Univerzity Hradec Králové (8/11) a získal tak stříbrnou medaili mezi muži. Výborně hrála rovněž reprezentantka WIM Natálie Kaňáková (Univerzita Karlova v Praze), které chyběl k absolutnímu bronzu jen malý kousek na pomocném hodnocení. I tak to pohodlně stačilo na 2. místo mezi ženami. Tato čtveřice se výrazně oddělila od ostatního pelotonu. Ten přivedl na 5. místě až s 2-bodovým odstupem Jiří Jireš z MUNI Brno (6/11), což pro něj současně znamenalo 3. místo mezi muži. Jen těsně za ním skončila Simona Suchomelová (MUNI Brno), která se tak stala třetí nejlepší ženou a naopak těsně uhájila ženský bronz před Danielou Dumkovou z VUT Brno (obě 6/11).

Zleva Vít Kratochvíl (2), IM Martin Blahynka (1) a Jiří Jireš (3)

Zleva všechny ženy – Daniela Dumková (4), WIM Natálie Kaňáková (2), Jana Zpěváková (1), Simona Suchomelová (3) a Miroslava Ondrušová (5)

Souběžně s akademickým MČR se hrál také doprovodný turnaj pro nejširší veřejnost, kterého se zúčastnilo 21 hráčů. Ti se utkali ve stejném tempu a na stejný počet kol jako studenti. Turnaj ovládl vynikajícím výsledkem 10/11 FM František Vrána ze Starého Města před nejvýše nasazeným a marně stíhajícím IM Jaroslavem Burešem (Slavoj Poruba – 9/11) a FM Josefem Kratochvílem (Gordic Jihlava – 7,5/11). Honorováni ještě byli na 4. místě Michal Šípek (Jezdci Jundrov – 7,5/11) a na 5. místě IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole – 7/11).

Zleva IM Jaroslav Bureš (2), FM František Vrána (1) a FM Josef Kratochvíl (3)

Všem vítězům gratulujeme a na samotný závěr pak ještě pár zajímavých momentek:

Nejmladší účastníci dorpovodného turnaje, 11-letí Matyáš Kaňák a Zuzana Jackovičová, poměřili síly v této partii

Naopak nejstarším účastníkem byl 86-letý František Vykydal, který zle zatápěl favoritům, o čemž se přesvědčil také autor těchto řádků

V dobré formě byla sympatická Katka Šmajzrová, která zvládla oba turnaje
ještě před plánovaným ukončením

To však nic nebylo proti Břeťovi Eichlerovi, který hrál, mluvil, psal diplomy a celkově organizoval „svůj“ oblíbený podnik – inu, posuďte sami
Příspěvek byl publikován v rubrice Turnaje a jeho autorem je Neklan Vyskočil. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.