„Jak znojemský učitel zachránil čest šachistů Kroměříže“, zní plný titulek článku Jana Kalendovského o letním simultánkovém turné velmistra, kterého není třeba představovat.
Fenomenálního stratéga a koncovkáře Akibu Rubinsteina jste jistě poznali, dodejme jen, že své turné po vlastech českých (tedy přesněji moravských, slovenských a zakarpatsko-ukrajinských) podnikl v červnu a červenci 1925.
Informace čerpal autor ze šachové rubriky brněnského německého listu „Tagesbote“, který, věren svému názvu, každodenně přinášel čtenářům čerstvé informace ze šachového dění. Oním hrdinným zachráncem Kroměříže před simultánkovým „kanárem“ byl znojemský učitel, architekt a malíř původem z Hanáckých Athén František Přeček, který se posléze dostal i do Slovníku českých výtvarných umělců.
Jako doušku k nedávnému článku o šachu a nešachistech zaslal Jan Kalendovský odkaz na Brněnský deník, kde se v článku o reprezentativní brněnské kavárně Aida připomíná, že právě zde sídlil německý šachový spolek Deutscher Schachverein vedený všestranně nadaným Ignatzem Schützem, asistentem slavného fyzika Ludwiga Boltzmanna a autorem šachové rubriky v Tagesbote.
To je docela zajímavé zjištění, protože objekt dnešní Aidy zná určitě drtivá většina šachistů spíše jako někdejší sídlo mořem (nebo rybníkem?) vonící proslulé „Kozí jídelny“ (tedy přesněji Rybí jídelny na Kozí ulici) než jako klubovnu významného šachového spolku. Těžko říct, zda za 100 let budou noviny podobným způsobem psát o „slavné baště brněnských šachistů v Bobycentru“.