OPENu Duras kralovali cizinci, krajským přeborníkem Neklan Vyskočil

Cizinecká legie v pořadí 1. Inaki Rebole Arbea, 2. Sergio Navarrete Delgado (oba Španělsko), 3. Ivo Vukovič
(Chorvatsko, nejlepší senior), 4. Daiva Batyte (Lotyšsko, nejlepší žena) ovládla čelo FIDE OPENu Duras Brno 2005. Nejlepším z českých hráčů se stal Josef Mudrák (toho času registrovaný v Kroměříži), kterému se jako jedinému z domácích favoritů podařilo v posledním kole zvítězit nad Jiřím Nehybkou.

Všichni tři zájemci o titul jihomoravského krajského přeborníka jen remízovali. Patrně nejvíce úsilí vynaložil ve věžové koncovce proti Španělu Navarrete Delgado Ladislav Urbanec, ovšem marná byla snaha o výhru a navíc jej v konečném pořadí předstihl o půlku buchholze ještě David Holemář. Pořadí krajského přeboru je tak následující: 1. Neklan Vyskočil (Lokomotiva Brno 6,5), 2. David Holemář (Lokomotiva Brno 6,0), 3. Ladislav Urbanec (Bydo Zakřany 6,0), 4. Jiří Nehybka (Orel Ořechov 5,5), 5. Luboš Kuchynka (ŠK Hustopeče 5,5). Pozornost zaslouží drtivý finiš nejstaršího účastníka turnaje pětasedmdesátiletého Liboslava Češka z Lokomotivy, který se jako téměř poslední nasazený s Elem 1795 vyhoupl z posledních šachovnic až na 27. místo s 5 body.

Mezi ženami, juniorkami a dorostenkami je jediná vítězka – patnáctiletá Anna Bálková (Tatran Poštorná 5,0). V posledním kole si Andula po Tomáši Mudrovi podala dalšího brněnského dorostence Karla Kratochvíla. Originálně sehraným zahájením ho dokonale zmátla a po několika tazích byla o dámu bohatší.

Mezi dorostenci a juniory se po neslavném startu dokonale rehabilitoval Jaroslav Hejný (ŠK Brankovice, 5,5). V posledním kole porazil Rakušana Schmida a o půl bodu předstihl Lukáše Kuchynku (ŠK Hustopeče, 5,0), který jen remízoval se sokolovským Ondrejátem. Těsně za Kuchynkou dorazil do cíle na třetím místě Tomáš Mudra.

V národním OPENu se pořadí na čele v posledním kole neměnilo. Zvítězil Ladislav Vojtěch (Velká Bíteš, 7,0) před Karlem Martiškem a Petrem Schusterem z Lokomotivy Brno a Kamilem Mackem z Poděbrad (všichni 6,5). O další půlku zpět zůstali dva nejlepší žáci Zbyněk Fic a Jiří Kratochvíl z Taranu Poštorná (oba 6,0).

V mistrovském turnaji DS Brno 2005 se snad poprvé více remízovalo než vyhrávalo. Jedinou obětí se stal domácí Ondřej Přidal, který podlehl Španělovi Miguelovi Rada Enquiza. Suverénně tak vyhrála teprve sedmnáctiletá Litevka Laura Rogule, která si z Brna ováží normu velmistryně a normu mužského mezinárodního mistra.

V turnaji ŽS Brno 2005 byly rezultativní výsledky dva – „znojemský“ Rakušan Groetz prohrál s Kozákem a dorostenec Mihailovs se Sosnou. Suverénně zvítězil dvaadvacetiletý Polák Marcin Szymanski před Pavlem Vávrou z Prahy a Janem Sosnou ze Zlína.

Výsledky a celkové pořadí naleznete na stránkách ŠK Duras.

Na přiložené fotografii dumá nad svou sicilskou partií s Miroslavem Ondrejátem ze Sokolova nový dorostenecký a juniorský krajský přeborník Jaroslav Hejný z Brankovic (úplně vpravo). Vedle něj Francouz Jerome Gasior.

Fotografii celkového vítěze Inaki Rebole Arbea a stříbrného medailisty krajského přeboru Davida Holemáře najdete v článku z 8.7., fotografie prvního a třetího hráče krajského přeboru Neklana Vyskočila a Ladislava Urbance v článcích z 3.7., 5.7.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv a jeho autorem je David Ciprys. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.