Ojedinělé double v kategorii 2. stupeň základních škol i mezi středními školami zaznamenalo brněnské gymnázium na tř. Kpt. Jaroše v dnešním krajském kole Přeboru škol v šachu. Středoškoláci posílení letos Jaroslavem Hejným byli doslova k nezastavení. Pravidelně každým kolem zvyšovaný náskok se po 9 kolech ustálil na rekordních 7,5 bodech. Bronislav Vymazal uhrál na první desce 8,5/9, Karel Kratochvíl 8,0, Jaroslav Hejný stoprocentních 9,0, jediný Tomáš Furch na čtverce s 5,5 body měl občas problémy. S takovou sestavou se už dá něco podniknout i v celostátním kole. Navíc tamtamy duní, že o studium na Jarošce by se mohla ucházet i Anička Bálková, čímž by vznikl zcela nepochybný celostátní medailový tým. Druhé místo obsadil tradiční rival Jarošky Gymnázium Břeclav, ale oproti minulým letům musel o své postupové místo tvrdě bojovat až do poslední partie posledního kola. Ve finiši břeclavské gymnazisty málem předstihli jejich kolegové ze Strážnice. Nakonec zůstali zpět o pouhého půl bodu.
Jestliže v kategorii středních škol se vítězství Gymnázia Kpt. Jaroše očekávalo, v kategorii 2. stupeň základních škol se větší šance dávaly ZŠ Vranovice, ZŠ Hodonín Očovská, příp. ZŠ Břeclav Slovácká. Nakonec se tyto školy s výraznými individualitami podělily o 2.-4. příčku stejným bodovým ziskem, zatímco pro titul si zaslouženě dokráčel s 1,5 bodovým náskokem nenápadný tým z Brna (Samuel Říha 5,5/7, Petr Stanka 6,0, Filip Kessner 2,0, Hynek Jemelík 7,0).
V nejmladší kategorii překvapil vyrovnaným výkonem celek ZŠ Dubňany (Vojtěch Šmída 6,0/7, David Černý 5,5, Roman Horák 4,5, Tomáš Gondor 5,0). S tříbodovým náskokem zvítězil před pronásledujícím tandemem ZŠ Neslovice a ZŠ Brno Kotlářská. Pravdou však je, že výkony v této kategorii ovlivňovala především rychlost, s níž děti posunovali figurky po šachovnicích. Vyhlašování výsledků probíhalo v době, kdy sousední starší kategorie měla před sebou ještě 2 kola!
První 2 školy v každé kategorii postupují do celostátních kol, která proběhnou v dubnu v Havlíčkově Brodě (střední školy), Stráži pod Ralskem (2. stupeň) a Hluku (1. stupeň).
Součástí přeboru bylo stejně jako loni předvedení špičkové techniky DGT zástupcem firmy Topo Plus Prušánky Petrem Zálešákem. Elektronická šachovnice s hodinami DGT XL neselhala ani jednou a tak měli všichni v sále možnost shlédnout průběh 9 partií lídra aktuálně vedoucího družstva soutěže promítaných na velké plátno v čele sálu. Vzhledem k vývoji turnaje si elektronickou šachovnici od prvního kola osedlal Bronislav Vymazal, který pódiu prozkoušel první hráče všech ostatních 9 družstev. Jedinou remízu ztratil s Petrem Kunčarem z IŠS Brno Purkyňova v partii, která měla celý 1 tah – 1. d4 remis. Ke cti obou borců je nutno říci, že odmítavou reakci diváků nevzali na lehkou váhu a pro chvilce rozpaků se do sebe pustili ještě jednou, přátelsky a \“pro diváky\“. Tato partie byla mnohem zajímavější a skončila po těžkém boji vítězstvím Vymazala. Kdyby byli v šachu pány diváci jako v ostatních sportech, nepochybně by zmizely oblíbené a jalové diskuse jak zabránit \“velmistrovským\“ remízám…
TJ Tatran Poštorná uspořádal turnaj opět v reprezentačních prostorách břeclavského Domu školství. Základní školy hrály každý s každým (1. stupeň) resp. švýcarským systémem (2. stupeň) na 7 kol tempem 2×20 minut na partii, středoškoláci každý s každým na 9 kol 2×15 minut na partii. Končilo se s téměř hodinovým předstihem oproti propozicím, čímž si pořadatelé moc nepomohli, protože spěch účastníků na dřívější vlaky byl ještě hektičtější. Poháry, diplomy a sladké odměny se tak předávaly v poklusu, snad ale byla většina účastníků spokojena. Jen celostátně prosazovaný Buchholz jako první pomocné hodnocení hned po olympijských bodech se nesetkal s příliš příznivou odezvou.
V přiloženém souboru jsou zazipovány výsledky všech tří kategorií včetně přehledu výsledků na jednotlivých šachovnicích.