Nápověda

Potřebujete napsat příspěvek a nevíte jak na to? Tento návod Vám pomůže. Seznámí Vás se základy vytváření příspěvků v administraci a zopakuje základní pravidla úspěšného psaní.

Přihlášení a administrace

Příspěvky mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé s přidělenými právy autora příspěvků. Pokud nejste registrovaní nebo nemáte přidělena příslušná práva, obraťte se nejdříve na administrátory webu.

Administrace s menu pro vytvoření nového příspěvku.

Do administrace se přihlásíte pomocí odkazu administrace webu. Naleznete jej také v zápatí webu nebo můžete využít ikonu ozubeného kola v horní části postranního panelu. Pro vytvoření příspěvku pak v menu administrace vyberte „Příspěvky“ – „Vytvořit příspěvek“.

Jak napsat příspěvek

Stránka pro vložení příspěvku má poměrně intuitivní rozhraní. Samostatný řádek slouží pro vložení nadpisu, pod ním se nachází panel nástrojů pro úpravu a okno pro vložení vlastního textu. Text můžete napsat, případně zkopírovat (při kopírování pozor na nestandardní formátování!). Zveřejníte jej po kliknutí na výrazné modré tlačítko „Publikovat“ v pravém horním sloupci. Začínajícím autorům se text nezobrazí přímo na webu, ale budou nejprve upozorněni administrátoři, kteří text ještě před zveřejněním zkontrolují a schválí.

Na co nezapomenout

Text v editoru v administraci vypadá často trochu jinak, než stejný text zveřejněný na webu. Pro kontrolu vzhledu slouží tlačítko v pravém horním sloupci „zobrazit náhled“. Ten zobrazí příspěvek v novém okně tak, jak jej uvidí čtenáři.

Každý příspěvek se v nejjednodušší podobě dělí do tří částí. První je nadpis. Ten musí být výstižný, zajímavý a měl by přilákat pozornost čtenáře. Druhou částí je tzv. perex, tedy několik úvodních vět, které shrnou celý obsah příspěvku. Na hlavní stránce webu se v přehledu příspěvků zobrazují pouze nadpisy s perexy, které končí odkazem na celý příspěvek. Třetí částí příspěvku je samotný text. Oddělit perex od zbytku textu musí sám autor. Jednoduše do editoru vloží „značku pro pokračování textu“ z nabídky nástrojů nebo použije klávesovou zkratku „Shift+Alt+T“.

Ukázka příspěvku se zvýrazněním jeho hlavních částí. Perex je zvýrazněn červeně, zbytek textu zeleně. Obě části odděluje značka pro pokračování textu (šedá přerušovaná čára), kterou vložíte klávesovou zkratkou nebo ikonou v nabídce (zvýrazněna modrým kruhem). Nadpis je v samostatném poli v záhlaví.

Vyhledávání starších příspěvků pomáhá jejich rozdělení do rubrik a přidělení štítků. Rubriky slouží k obecnému třídění, které příspěvek zařadí do určené kategorie. Přehled dostupných rubrik s možností jejich přiřazení k příspěvku (zatržením volby) se nachází v pravém sloupci editoru. Štítek naopak odkazuje na konkrétní událost nebo akci, která se opakuje pravidelně a je dostatečně významná. Štítek se k příspěvku přiřadí s pomocí speciálního vyhledávače v pravém sloupci, kam stačí napsat počáteční písmena štítku (akce) a poté kliknout na hledaný název v nabídce.

Několik důležitých poznámek

Web by měl působit jednotně a uceleně. Proto je výhodné užívat přednastavený formát, kdy editor sám vkládanému textu nastaví druh písma, velikost nebo barvu. Automaticky také člení text do odstavců nebo upravuje odkazy. Editor ve svém menu nabízí také několik druhů nadpisů případně speciální formát pro citace. Není dobré s formáty příliš experimentovat, naopak by měli všichni autoři své texty upravovat podobným způsobem. Snaha odlišit a zvýraznit svůj text vede ve většině případů pouze k nepřehlednosti a nepříjemnému dojmu z celého webu.

Příspěvky často obsahují odkazy. Vložení odkazu v editoru je velmi snadné, stačí text budoucího odkazu označit kurzorem a poté kliknout na možnost „vložit/upravit odkaz“ v menu editoru. Zobrazí se malé okno, do kterého odkaz zkopírujete a poté vytvoření odkazu potvrdíte volbou „použít“. Je vhodné, aby sám název odkazu dal jasnou informaci, kam vede. Například místo „výsledky turnaje naleznete zde“ je mnohem elegantnější a jasnější použít odkaz „výsledky turnaje“.

Webové stránky dokáží zobrazit texty, obrázky, videa nebo šachové diagramy. Je proto zbytečné vkládat do příspěvků pouze odkazy na dokumenty psané například ve formátu pdf. Lépe je vložit text přímo do příspěvku. Nejen že šetříte práci administrátorům a umožňujete jim provést další úpravy, například v podobě vložení videa nebo opravy překlepu, ale text přímo v příspěvku je také mnohem vstřícnější vůči uživatelům. Nemusí dokument stahovat. Výjimku samozřejmě představují pozvánky nebo speciální dokumenty.

Vkládání obrázků (a jiných souborů)

Pro vložení obrázku stačí použít tlačítko „mediální soubory“ vlevo nad hlavičkou editoru. Zobrazí se okno s nahranými soubory, které můžete vybrat a vložit do textu. Pokud potřebujete soubor nahrát, přepněte se do záložky pro nahrávání pomocí odkazu u levého horního okraje okna a dále postupujte dle instrukcí. Obrázky můžete i upravit, případně jim přidat titulek (= popisek). Editor sice umožňuje fotky upravovat, ale je lépe si je předem připravit a především je zmenšit. Doporučená šířka běžných fotografií pro tento web je 550 pixelů (cca 14.6 cm).

Všem vkládaným obrázkům je možné přidat titulek…

Vytvořit můžete i jednoduchou galerii s náhledy obrázků.

Pokud potřebujete nahrát například pdf soubor a v příspěvku na něj pouze odkázat, můžete postupovat stejně jako v případě vložení obrázku. WordPress pozná, že vkládaný soubor není obrázek a vloží do příspěvku pouze odkaz pojmenovaný dle názvu souboru. V okně mediálních souborů si po kliknutí na vybraný soubor můžete také zkopírovat jeho URL adresu a s ní pak v textu zacházet jako s běžným odkazem.

Šachové diagramy a partie

Pro přidání diagramu stačí v hlavičce editoru kliknout na ikonu šachovnice. Zobrazí se okno s jednoduchou nabídkou možností a šachovnicí, kam můžete zadat pozici stejně jako v šachové databázi, včetně barevného označení polí nebo šipek.

Vložení celé partie je trochu složitější. Můžete si nahrát PGN soubor (stejně jako obrázek) a přidat jej do příspěvku pomocí tohoto speciálního odkazu:

[pgn url="http://jmsschess.g6.cz/wp-content/uploads/vas_soubor.pgn" game=0]]

Celý jej zkopírujte a přidejte do příspěvku, pouze do uvozovek vložte URL odkaz na Váš skutečný soubor.

Jinou možností je zkopírovat do příspěvku partii v PGN formátu a na její začátek i konec přidat speciální značku. Na začátek [[pgn] a na konec [/pgn]. Do PGN zápisu pak můžete vkládat i komentáře nebo šipky a barevné značky, ale to je již nad rámec tohoto jednoduchého návodu a pro radu se obraťte na administrátora nebo využijte nápovědu přímo pro danou aplikaci v administraci WordPressu.

Takto vypadá výše uvedená partie v editoru…

[pgn]

[Event „1st American Chess Congress“]
[Site „New York, USA“]
[Date „1857.11.03“]
[Round „4.6“]
[White „Paulsen, Louis“]
[Black „Morphy, Paul“]
[Result „0-1“]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Nc3 Nf6 4. Bb5 Bc5 5. O-O O-O 6. Nxe5 Re8 7. Nxc6 dxc6 8. Bc4 b5 9. Be2 Nxe4 10. Nxe4 Rxe4 11. Bf3 Re6 12. c3 Qd3 13. b4 Bb6 14. a4 bxa4 15. Qxa4 Bd7 16. Ra2 Rae8 17. Qa6 {Morphy přemýšlel nad svým dalším tahem asi dvacet minut.} 17… Qxf3 !! 18. gxf3 Rg6+ 19. Kh1 Bh3 20. Rd1 ({nevychází} 20. Rg1 Rxg1+ 21. Kxg1 Re1+ -+) 20… Bg2+ 21. Kg1 Bxf3+ 22. Kf1 Bg2+ (22…Rg2 ! {vyhrává ještě rychleji, například} 23. Qd3 Rxf2+ 24. Kg1 Rg2+ 25. Kh1 Rg1#) 23. Kg1 Bh3+ 24. Kh1 Bxf2 25. Qf1 {vynuceno} 25… Bxf1 26. Rxf1 Re2 27. Ra1 Rh6 28. d4 Be3 0-1

[/pgn]

Jak vložit video

Vkládání videí z YouTube je velmi jednoduché, stačí vložit odkaz na prázdný řádek a WordPress se o vše ostatní postará sám…

V případě jakýchkoli nejasností se obraťte na administrátora.