Z mistrovství Evropské unie mládeže vezeme 3 medaile

Ing. Ludvík Bálka z Břeclavi byl vedoucím a řidičem české výpravy na mistrovství Evropské unie mládeže do 10, 12, 14 a 16 let ve štýrském Murecku na samotné hranici Rakouska se Slovinskem a mohl nám tak za tepla zprostředkovat první dojmy z této nové a pro nás velmi úspěšné soutěže:
„Turnaj byl v pořadí 2. ročníkem mistrovství EU, pro nové členy EU byl premiérou. Z ČR se zúčastnilo 5 reprezentantů v kategoriích 10 – 14 let. V každé věkové kategorii hráli dívky i chlapci společný turnaj. Vyhlášení vítězů proběhlo pro obě skupiny samostatně. Hrálo se v kulturním centru rakouského městečka Mureck, které leží na hranici se Slovinskem.
Ubytování jsme měli v penzionu vzdáleném asi 10 km od Murecku ve vesničce Deutsch Goritz. Po počátečních obavách, že bydlíme v nějakém zapadákově jsme byli mile překvapeni ochotou paní vedoucí a vybaveností penzionu. K dispozici jsme měli jízdní kola, fotbalový míč a krásný bazén. Na kolech jsme vyjížděli dopoledne po šachové přípravě, nejčastěji na nedalekou farmu, kde byli k vidění koně, velbloudi a jiná zvířata.
Po večeři byl na programu fotbal proti spolubydlícím šachistům z Německa. Největší utkání však bylo proti reprezentaci Slovenské republiky na místním fotbalovém hřišti. Hrálo se 2 x 30 minut s konečným výsledkem 10:10. Po vyčerpávajícím boji se všichni hráči další dva dny jenom ploužili a rádi usedli za šachovnici.
Na samotnou šachovou hru to však mělo blahodárný účinek, protože jsme v konečném součtu přivezli 3 poháry – zlatý Vojtěch Plát H10, stříbrný Anna Bálková D14, bronzový Jan Krejčí H12 a diplom za 5. místo Karolína Langnerová D10. Další náš reprezentant Jakub Uřičář H14 skončil s 50% na 16. místě.
Letošního mistrovství se zúčastnilo 128 hráčů z 19 zemí.“
Pěknou stránku této soutěže s fotografiemi, videem a všemi možnými výsledky lze najít zde.